50 Binden Fazla Sivil Halep’te Bombardıman Altında (Halep’te Son Durum)

Halep’te sivillere yönelik devam eden saldırılar, dünya genelinde protesto edilmeye devam ediliyor.

Öte yandan Halep’te katliamlar devam ediyor. Milliyet’te yer alan habere göre, sivil halk tarafından Al Jazeera kaynaklarına verilen bilgide, rejim güçlerinin, muhaliflerle bağlantılı oldukları iddiasıyla onlarca sivili kurşuna dizdikleri belirtildi.

Bombardıman Altında 50 binden Fazla Sivil Var

BBC televizyonlarına konuşan Amerika Birleşik Devletleri yetkili bir kişi, rejim görüşlü askerler ile Rusya’nın bombardımana, 50 binden fazla sivilin maruz kaldığı belirtildi. Halep’te yüzde 98′ lik bölümün ele geçirildiğini açıklayan Rusya’dan ise henüz bir açıklama gelmedi.

BM Harekete Geçti

Halep’te rejim ve milisler tarafından sivillere yönelik katliamda bulunduğu haberlerini yayılması üzerine Birleşmiş Milletler harekete geçti. Genel Sekreter Ban Ki-mun’un sözcüsü Stephane Dujarric, “BM, sahadaki tüm taraflara sivilleri koruma ve uluslararası hukuka uyma yükümlülüklerini hatırlatıyor. Bu, özellikle Suriye hükümeti ve müttefiklerinin sorumluluğu” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın İstanbul Konsolosluğunda Protesto

Suriye’nin Halep kentindeki sivillere yönelik saldırılar, Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Saat 03.00 sıralarında Özgür-Der üyesi yaklaşık yüz kişi, İstiklal Caddesi’nde bulunan Rusya’nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde toplandı.

“Emperyalist Rusya, Suriye’den defol” pankartı taşıyan grup, Halep’teki saldırılarda yaşamını yitirenler için dua etti. Grup, Beşşar Esed, Rusya ve İran aleyhine slogan atarak dua okudu. Polisin geniş güvenlik önlemi altında gerçekleşen eylem, grubun dağılmasıyla sona erdi.

Gündem haberlerinden, gelişmelerden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir