Bakan Açıkladı: Araç Muayenelerinde Yeni Dönem Başlıyor

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda devam eden bütçe görüşmeleri kapsamında araç muayenesi ile ilgili bazı düzenlemeler de gündeme geldi. Ulaştırma, Denizcilik ve Habercilik Bakanı Ahmet Arslan, yaptığı son dakika açıklamasında, araç muayene ücretlerinin kredi kartı ile ödenebilmesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı, işletici firmalar ve bankalar nezdinde bir çalışma başlatıldığını kamuoyuna duyurdu.

CHP’li Gürer Sordu

Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Genel Kurulda, araç muayene ücretlerinin nakit ve peşin olarak alınmasının araç sahiplerini zaman zaman sıkıntıya soktuğunu dile getirdi. Söz alan CHP’li Gürer Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’a şu soruyu yöneltti:

“Bu ödemelerin kredi kartıyla ve taksitli ödenebilmesi için bir çalışmanız var mıdır? Ücretin nakit ve peşin tahsil edilmesinin sebebi nedir? Ülke genelindeki kaç tane araç muayene istasyonu vardır?”

Bakan Arslan’ın Cevabı

CHP’li Gürer’in bu sorusuna Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, şu şekilde cevap verdi:

“Araç muayene ücretlerinden tahsil edilen Hazine paylarının, izlenen ayın yedinci günü akşamına kadar Maliye Bakanlığı hesaplarına işleticiler tarafından yatırılması gerekmektedir. Kredi kartı ile yapılan tahsilatların ise, bankalar tarafından yaklaşık olarak 40 gün sonra işleticilere ödenmesi ve bankalarca bu tahsilatlardan komisyon alınması nedeniyle, araç muayene ücretleri peşin olarak tahsil edilmektedir.

Öte yandan, araç muayene ücretlerinin kredi kartı ile ödenebilmesi ile ilgili olarak Maliye Bakanlığı, işletici firmalar ve bankalar nezdinde bir çalışma başlatılmış olup, çalışmanın olumlu sonuçlanması durumunda kamuoyu bilgilendirilecektir.”

5haber.com  | Ankara

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir