Başbakan’dan Emeklilere Promosyon Müjdesi Sonunda Geldi (Kim Ne Kadar Promosyon Ödemesi Alacak?)

Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı son dakika açıklamasında emeklilere verilecek promosyon ödemelerine ilişkin bilgi verdi. Başbakan Yıldırım konuşmasında,”2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. Bu ödeme de bin liranın altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 lira, bin lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara 375 lira, 2 bin lira üzeri emekli maaşı alanlara da 450 lira bir seferde ödeme yapılacak” ifadelerine yer verdi.

Başbakan Binali Yıldırım, emekliye verilecek promosyon miktarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Yıldırım’ın açıklamaları şu şekilde: “Emeklilerimize şunu anlatmak istiyorum. Bildiğiniz gibi dün itibariyle 2017’den geçerli olmak üzere Asgari ücrette yüzde 10 civarında bir artış gerçekleşti. Bu yıllık enflasyonun üzerinde bir artıştır. İlerde imkanlarımız arttıkça ülkemiz zenginleştikçe daha fazlasını vermek için gayret göstereceğiz. Çünkü emeklilerimiz ömürleri boyunca bu ülkenin kalkınması gelişmesi için çalıştılar. Onların emeklilik hayatında olabildiğince iyi şartlarda yaşamaları bizim öncelikli hedefimiz. İmkanlar arttıkça bunları da yapacağız. 2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. Bu ödeme de bin lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 lira, bin lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara 375 lira 2 bin lira üzeri emekli maaşı alanlara da 45 0 lira bir seferde ödeme yapılacak. Bu neyin karşılığı emekli maaşlarını bankalara yatırıyor devlet, bu yatırdığı bankalar bu parayı tuttukları için buna karşılık emeklilerimize böyle bir imkan sağladılar. Asgari bu kadar vermek isteyen olursa daha fazlasını amenna bizim diyeceğimiz bir şey yok. Bunun yıllık tutarı ne diye merak edebilir vatandaşlar 5 katrilyonluk bir kaynağı bankalar ve hükümetimiz emekli maaşlarına ilave olarak bu promosyon şeklinde sağlamıştır. 3 yıl hesaplar bankada tutulma karşılığı bu ödeme yapılacak. Ödeme bir seferde yapılacak. Bu 2017’de emeklilerimizin maaş aldığı takvime uygun olarak bir 1, 2 ay içerisinde tamamlanmış olacak.”

Hukuki Bir Detay Olmadığı Sürece değişiklik Olmayacak

Başbakan, gazetecilerin “18 maddelik Anayasa Teklifi kabul edildi. Anayasa değişikliği teklifi gerginlikler arasında geçti, Genel Kurul aşamasında da aynısını bekliyor musunuz? Maddelerin azalması gibi bir durum olabilir mi? “sorusunu şöyle yanıtladı:” 21 maddeydi. Bazı maddelerde değişiklik yapınca diğerleriyle birleştirme gibi bir yola gidildi. Özü itibariyle bir değişiklik yok. Şu anda 18 madde olarak genel Kurul gündemine gelecek. Genel Kurul’da teknik hukuki bir detay olmadıktan sonra değişiklik söz konusu olmaz.”

Ateşkes Kalıcı Olarak Sürerse Siyasi Çözüm Süreci Başlar

Başbakan Binali Yıldırım’ın, “Astana sürecine ilişkin bir takvim verebilir misiniz? ABD gibi ülkelerin bu sürece dahil olması konusunda adımlar var mı?” sorusuna verdiği yanıt şu şekilde:” Bu süreç herkese açıktır, çünkü ateşi, ölümü durduruyor. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere ABD, Koalisyon Güçleri teröre bulaşmamış , terörü övmeyen yanında olmayan, barışın kardeşliğin yanında olan herkes bu sürecin bir parçasıdır. Bundan sonra kalıcı hale gelirse bu ateşkes, siyasi çözüm süreci başlayacak.”

Terörle Mücadele Ortak Anlayış Gerektirir

Başbakan Yıldırım, “Rusya Hava Kuvvetleri harekete geçti El Bab’ta . Diplomasi masası sahaya da yansıyacak mı? ” sorusuna şu cevabı verdi:” Terörle mücadele ortak bir anlayışı gerektiriyor. Bu bağlamda Rusya , Amerika ve Koalisyon Güçleri ile müşterek çalışmalarımız var. Bizim orada bulunmamızın amacı bellidir. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

“Başbakan’dan Emeklilere Promosyon Müjdesi Sonunda Geldi (Kim Ne Kadar Promosyon Ödemesi Alacak?)” üzerine bir yorum

 1. EMEKLİLERİN GÖZÜ AYDIN!

  Emeklilere 2017 ‘de verilecek promosyon ve miktarı nihayet belirlendi. Kanaatimce emeklilerimizin maaş miktarlarına göre hakkaniyetli bir ödeme planı hazırlanmıştır. Uzun yıllar çıktı-çıkacak denilirken ve medyada hükümete karşı yerli yersiz haber ve eleştiriler yapılırken, basında çıkan bu yalan haberler yüzünden zaman zaman emekliler umutsuzluğa kapılmadı ve üzülmediler desem yalan söylemiş olurum.

  Kasıtlı yapılan haberlerde; hükümetin emeklilere promosyon verilmesi için ciddi bir çalışma yapmadığını ve emeklilerin duygularıyla oynanıldığı yönünde haberler yapılmaya başlanmıştı. Emeklilerimizin basında çıkan bu yalan haberlere inanmamalarını tavsiye ettim.

  Her zaman devletimizi idare eden Sayın Cumhurbaşkanımız’a ve Sayın Başbakanımız’a güveniyor ve inanıyordum. Onların iki dudağı arasından çıkacak müjdeli haberle sorunun çözüme kavuştuğunu duymak isteyen milyonlarda emeklimiz sabırsızlıkla bekliyordu.

  Göreve gelir gelmez promosyon miktarının tespiti ve yeni yılda ödenmesi için masanın bir ucunda “bilek güreşi “ ne tutuşan çiçeği burnunda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Müezzinoğlu bilek güreşini başarıyla bugüne kadar sürdürmüş ve verilen sözü tutarak güreşi Sayın Başbakan Binali YILDIRIM’a teslim etmiştir.

  2017’ye girmeye çok az bir süre kalmışken “bilek güreşi” emeklilerimiz lehine sonuçlanmış ve müjdeli haber Sayın Başbakanımız tarafından bugün açıklanmıştır. Tüm emeklilerimizin gözü aydın!

  Sayın Başbakan’ın Yeni yılbaşı arifesinde açıkladığı bu müjdeli haberden sonra tüm emeklilerimiz rahat bir nefes almışlar ve sevinmişlerdir.

  Başkalarının yalan ve yanlış haber yapmalarını duymaktan bıkan emeklilerimizi kurtardığı ve müjdeli haberi verdikleri için Sayın Başbakan Binali YILDIRIM’a ve Sayın Bakan MÜEZZİNOĞLU’na çok teşekkür ederim.

  2017 yılında da hükümetimizden ülkemiz ve aziz milletimiz için güzel ve müjdeli haberler duymak dileğiyle, yeni yılın; başta ülkemiz ve milletimiz olmak üzere barış ve huzur ikliminin dünyaya hakim olmasını diliyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir