Döviz Kuru ve Altın Fiyatları Yükselişini Sürdürüyor (22 Kasım Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Son günlerde yaşanan politik gelişmeler, ABD Başkanlık seçimleri ve Fed Başkanının Aralık ayı toplantısında faiz arttırım kararı alabileceğini açıklaması sonrası global piyasalarda dolar değer kazandı. Doların yanı sıra altın fiyatları da bu gelişmeler karşısında yüksek seviyesini koruyor.

Döviz Kuru

22 Kasım günü piyasalar günü kapatırken dolar, kapanışı 3.3892 seviyesinde yaptı. Euro ise önceki 3.59 ile kapattı. Öte yandan Borsa İstanbul endeksi ise günü 75.812 seviyesinden sonlandırdı.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ise politik gelişmelerin karşısında yüksek seviyesini koruyor. Kapalı çarşıda altının gramı 131 TL’den işlem görürken, çeyrek altın 210 TL’ye alınıp 215 TL’ye, yarım altın 421 TL’ye alınıp 431 TL’ye, cumhuriyet altını ise 873 TL’ye alınıp 886 TL’ye satılmaktadır.

Dünya Bankasının Türkiye’de Ekonomik Büyüme Açıklaması

En ucuz Maske

Dünya Bankası Türkiye için bu yılki ekonomik büyüme öngörüsünü, geçen Haziran ayına göre 0.4 puan indirerek yüzde 3.1’e düşürdü.

Dünya Bankası’nın bugün açıkladığı “Artan Kutuplaşma Ortamında Avrupa ve Orta Asya’da Ilımlı Büyüme” başlıklı bölgesel raporunda, petrol fiyatlarındaki gerileme, Avrupa Birliği yatırımlarındaki düşüş ve yapısal sorunlar nedeniyle bölgede büyüme açısından zor bir denem geçirilmekte olduğu vurgulandı.

Darbe girişimine değinilen Türkiye’ye ile ilgili bölümde, darbe girişimi ve sonra yaşanan kamudaki tasfiyeler dahil son politik gelişmelerin “Türkiye’deki belirsizliği artırdığı ve ekonomik etkinliklerin hızını düşürdüğü” vurgulandı. Raporda, bu gelişmelere bağlı olarak, özel yatırımlarda artışın zayıflaması ve net ihracatın katkısının düşmesi nedeniyle ekonomik büyümenin yavaşladığı vurgulandı.

Dünya Bankası, geçen Haziran ayında açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda bu yıl ve gelecek yıl için Türkiye’de gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYH) büyüme öngörüsünü yüzde 3.5 olarak açıklamış, 2018’de de yüzde 3.6 olacağını öngörmüştü. Banka bugünkü raporunda 2017 ve 2018 yılı öngörüleriune ilişkin bir değişiklik yapmadı.

5Haber.com  | Adana

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir