Etiket arşivi: af son dakika

Flaş gelişme: Mahkumlara af açıklaması

Abdulhamit Gül: Af değil infaz düzenlemesi.

Kanal 7’de konuşna Abdulhamit gül , geçen gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın infaz düzenlemesi için yaptığı açıklamasını detaylandırdı ve düzenlemede son durumu kamuoyu ile paylaştı.

Söz konusu tasarı ile ilgili açıklamada bulunan Adalet Bakanı, tasarının bütün yönleri ile değrelndirmeye alındığı ve kapsamının TBMM ‘de AK Parti grubu ve diğer grupların fikirleri ile belirleneceğini söyledi.

İnfaz için hazırlığın bütün şekilde devam ettiğini vurgulayan Bakan Gül, düzenleme için yargı camiasından, milletvekillerinden, hakim, savcı akademisyenlerden bilgiler alındığı ve bunlara bakar düzenlemeyi sürdürdüklerini söyledi.

Ceza infaz düzenlemesi ile beraber adil bir çözüm planı ortaya koyacaklarını söyleyerek sözlerini sürdüren Bakan Gül, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın bu hassasiyeti hep dile getirdiğini de hatırlattı ve infaz düzenlemesine son şeklin TBMM ‘de verileceğini söyleyerek şunları söyledi:

“Ceza adaleti anlamında özellikle belli suçlarda 2 yılın altında, 18 ayın altında, infaz sisteminden kaynaklı olarak hiç cezaevine girilmediği görülüyor. Bu çalışma öncelikle bir af değil. Çünkü bir suçun mağduru var. Kamu mağdur, taraflar mağdur. Bunlar çıkacaksa da başının üzerinde bir kılıç gibi sallanan, bir hata yaptığında, kamuya zarar verdiğinde ya da böyle bir tavır içine girdiğinde gerekirse infazında kalan sürenin tamamlanacağı bir düzenleme. Yani ‘Artık ben çıktım, ne yaparsam yapayım, her şey bitti’ anlamında değil. Kişinin yine yanlış yaparsa, topluma zarar verirse yine cezaevine gireceği bir düzenleme olması lazım. Dolayısıyla bu anlamda söz konusu paket bir af değil. Bu hususta toplumda adalete güveni artırıcı düzenleme olacağını düşünüyoruz.”

Düzenlemenin detaylarını da aktaran Bakan Abdulhamit Gül, “Hafta sonu evde infaz, hafta sonu geceleyin infaz gibi hamilelere, yaşlılara, hastalara yönelik infazın insani yönünün değeceği birtakım düşünceler söz konusu. Hamile biri doğum yapıyor ama belli bir süre çocuğunun yanında kalması için infazın ertelenmesi hatta hakim kararıyla infazı evde çekebilmesi imkanlarını getiren düzenlemeler söz konusu.” sözleri ile bu düzenlemenin ayrıntılarını kamuoyuna aktardı. .

294 tutuklu var. Bakan Gül bu sayının infaz sistemi kaynaklı olduğunu söyledi ve düzenleme ile sayının düşeceğini söyledi.

Erdoğan’dan af açıklaması: Tarih verdi

 “2019 Yılı Değerlendirme Toplantısı”na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan mahkumlara af düzenlemesinin meclise geleceğini söyledi.

“Yargı Reformu Strateji Belgemizi, 2019 yılı Mayıs ayında milletimiz ile paylaşmıştık. ” diyen Erdoğan açıklamasını şu şekilde devam ettirdi:

“Belgedeki hedeflerin gerçekleştirilmesi amacıyla hazırlanan birinci yargı paketi, yine geçtiğimiz yıl Meclis’te kabul edilerek kanunlaştı. Bu düzenleme ile ceza adaleti sistemine “seri muhakeme usulü” ve “basit yargılama” adı altında iki yeni uygulama da kazandırdık.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, af şeklinde toplumda bilinen infaz düzenlemesi için “Kamu vicdanını rahatsız etmeyecek, suçluların cezalarını çektiği, ceza adaleti sisteminin amacına uygun, ölçülü ve adaletli bir infaz rejimi üzerinde çalışıyoruz.” dedi.

Tarih verdi

Erdoğan: “İnfaz düzenlemesini de içeren ikinci yargı paketinin hazırlıklarını tamamladık, birkaç hafta içinde Meclis gündemine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.