Etiket arşivi: bombalı saldırı

Son Dakika! Siirt Baykan Kaymakamının Makam Aracına Bombalı Saldırı

Son dakika haberi Siirt’ten geldi. Alınan son dakika bilgilerinde göre Siirt’in Baykan Kaymakamı ve aynı zamanda Belediye Başkan Vekilliği yapan Mehmet Kocabey’in makam aracının geçişi sırasında önceden PKK’lılar tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcı infilak ettirildi. Patlamada can kaybı olmazken, bölgede geniş çaplı operasyon başlatıldı.

Baykan ilçe Kaymakamı olan ve DBP’li Belediye başkanının görevden alınmasından sonra Belediye Başkan Vekilliği de yapan Mehmet Kocabey, sabah Yarımca Jandarma Karakolu’nu ziyarete gitti. PKK’lı teröristler tarafından yola döşenen el yapımı patlayıcı, Kaymakam Mehmet Kocabey’in makam aracı geçerken infilak ettirildi. Olayda can kaybı ve yaralanan olmazken, güvenlik güçleri saldırıyı gerçekleştiren teröristlerin yakalanması için operasyon başlattı. Siirt Valisi Ali Fuat Atik’te yaşanan gelişme üzerine Baykan ilçesine gitti.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

ABD İstanbul Konsolosluğu olası terör saldırısı için sokak ismi verdi

ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından bir son dakika uyarısı yapıldı. Yapılan uyarıda Şişli ve Mecidiyeköy’de terör saldırısı ihtimalinin olduğu belirtildi.

Başkonsolosluk tarafından sosyal medya platformu Twitter üzerinden yapılan açıklamada ABD Dışişleri Bakanlığı Konsolosluk İşleri Bürosu, İstanbul Başkonsolosluğu’nun İstanbul’daki bazı bölgelerdeki ABD vatandaşlarını olası terör saldırılarına karşı uyarıda bulunduğunu yazdı.

Sokaklardan Uzak Durun Çağrısı

ABD İstanbul Başkonsolosluğu tarafından ise konu ile ilgili yapılan açıklamada ilk kez, semt isimlerinin yanı sıra sokak isimlerine de yer verildi. Açıklamaya göre, ABD vatandaşlarının Şişli’deki Ağaoğlu Sokak’tan ‘uzak durması’ isteniyor.

 

Trump Tower’a Yakın

ABD İstganbul Başkonsolosluğu tarafından yapılan açıklamada verilen sokak isminin Mecidiyeköy’de bulunan Trump Towers iş merkezine yakınlığı, söz konusu güvenlik uyarısının Trump Towers ile ilişkili olup olmadığı konusunda soru işaretlerine neden oldu.

Öte yandan açıklamada olası terör saldırısı hakkında henüz detay verilemeyeceği söyleniyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, yerel haberlerden, dünya haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İstanbul

İdlip’e Kimyasal Saldırı: Çoğu Çocuk 43 Ölü, 200 Yaralı (Bölgeden İlk Görüntüler)

Suriye’nin İdlip bölgesinde bulunan bir yerleşim yerine, rejim güçleri tarafından düzenlenen hava saldırısında çoğu çocuk olmak üzere 43 kişi hayatını kaybederken 200 kişi de yaralandı.

Türkiye sınırına yaklaşık olarak 30 kilometre uzaklıkta bulunan İdlip kentinin güney bölgesine düzenlenen hava saldırısında yaralanan Suriyeliler, Cilvegözü Sınır Kapası karşısındaki Bab-El Hava Sınır Kapısı’na getirildi. Reyhanlı İlçesi’nden yardım istenmesi üzerine 10 ambulans ve AFAD ekipleri Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Bab-El Hava Sınır Kapısı’na geçti.

Kimyasal gaz kullanıldığı iddia edilen saldırıda yaralanan 20 kişiye sağlık ekipleri ilk müdahaleyi yaptı. Yaralılar, 112 Acil ambulanslarıyla Hatay’daki hastanelere taşındı.

Suriyeliler, çoğu çocuk 43 kişinin hayatını kaybettiği saldırıda kimyasal gaz kullanıldığını ileri sürdü.

Halep kuşatmasının kalkmasının ardından bu kuşatmadan kurtulanların önemli kısmı İdlip kenti bölgesinde barınıyordu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Terör Örgütleri Saldırılarında Nasıl Bir Politika İzliyor? Bombalı Saldırı Planında Dikkat Çeken Detay

Son yıllarda ülkemizde gerçekleşen terör saldırılarına geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Kayseri patlaması ile bir yenisi daha eklendi. Bu saldırı ile birlikte Türkiye’de son 10 aydaki 14′ üncü saldırı gerçekleşti.

Türkiye ve orta doğunun son yıllar içerisinde bulunduğu durum ve dış güçlerin yardımı ile ayakta kalabilen terör örgütleri, dağda ve devlet içerisinden hareketle ülkede bir kaos ortamı yaratmayı başaramadı. Bu yolla istediklerini elde edemeyen terör örgütleri (FETÖ, PKK, DEAŞ, IŞİD, TAK, DHKP-C,..), kaos ortamını, Suriye’de olduğu gibi canlı bomba saldırıları ve patlamalar ile yaratmaya çalışmaktadırlar. Ancak Türkiye halkı azimli ve dik duruşu sayesinde böyle bir ortama müsaade etmedi ve etmeyecektir.

Terör Örgütleri Saldırılarda Nasıl Bir Politika İzliyor?

Terör örgütlerini ayrı ayrı ele aldığımız zaman FETÖ’nün en büyük girişimi olan 15 Temmuz’da sivil, asker ve polis ayırmaksızın saldırılar düzenlediği gözler önüne çıkmaktadır. Ancak darbe girişimi sonrasında başlatılan soruşturma ve operasyonlarla örgüt büyük anlamda çökertilmiştir.

Ülkemizin 40 yıldan bu yana sürekli olarak mücadele ettiği bölücü terör örgütü PKK ise hain saldırılarında genellikle asker ve polisi hedef alsa da sivillerde PKK’nın hain saldırılarında hayatını kaybetmektedir. TAK ve DEAŞ’ın saldırıları da PKK’nın saldırıları ile benzerlik göstermektedir.

IŞİD ise canlı bomba eylemlerinde asker, polis ve sivil gözetmeksizin verebileceği en büyük tahribatı vermeyi amaçlamaktadır.

Bombalı Saldırılardaki Ortak Noktalar

Ankara Güvenpark’ta meydana gelen terör saldırısında, bomba yüklü aracın plakasının 34 olduğu açıklanmıştı. 34 plaka ise bilindiği üzere İstanbul’un plaka numarası. Ardından ise geçtiğimiz hafta İstanbul Beşiktaş’ta Vodafone Arena Stadında patlama oldu. Bu patlamada ise kullanılan aracın plakası 38 olarak açıklanmıştı. 38 ise Kayseri’nin plaka kodudur. Bu patlamanın ardından ise Geçtiğimiz gün Kayseri’de bombalı araçla saldırı düzenlendi. Kayseri’de düzenlenen hain saldırıda ise kullanılan aracın plakası 71 olarak açıklandı.

Bu benzerlik bir tesadüften mi ibaret yoksa terör örgütleri tarafından düzenlenen hain plandan mı ibaret?…

5haber.com  | Özel Haber

Türkiye’de Meydana Gelen Son 10 Terör Saldırısı ve Bilançoları (Canlı Bomba, Bomba Yüklü Araç,..)

Türkiye’de bugün Kayseri’den gelen patlama haberi ile yine şehitlerine ağladı. 40 yıla yakın bir süredir bölücü terör örgütü PKK ile, son dönemlerde ise FETÖ, TAK, DEAŞ, IŞİD ve DHKP-C gibi terör örgütleri ile mücadele eden Türkiye’de, operasyonlar sırasında yaşanan çatışmaların yanı sıra hain örgütler, şehir merkezlerinde sivil halka, polise ve askere yönelik canlı bomba eylemleri düzenliyor. İşte Türkiye’de meydana gelen son 10 bombalı saldırı ve bu saldırıların failleri ile bilançoları.

17 Aralık 2016 Kayseri Patlaması

Kayseri’deki Erciyes Üniversitesi yakınlarında izne çıkan er ve erbaşlara yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen terör saldırısında 13 askerimiz şehit olurken 55 kişi de olayda yaralandı. Olayda ilk belirlemelere göre saldırıyı PKK’nın düzenlediği tahmin ediliyor.

10 Aralık 2016 Vodafone Arena Patlaması

Geçtiğimiz hafta oynanan Beşiktaş-Bursaspor karşılaşmasının ardından, maçta görevli çevik kuvvet polislerine yönelik bomba yüklü araçla düzenlenen hain saldırıda 45 kişi şehit olurken 150’den fazla kişi de yaralandı. Olayı TAK üstlendi.

16 Ekim Gaziantep Patlaması

Gaziantep’in Şahinbey İlçesinde bulunan bir eve yönelik emniyet tarafından düzenlenen operasyonla yakalanacaklarını anlayan teröristler evde bulunan patlayıcıyı infilak ettirdi. IŞİD tarafından düzenlenen hain saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 8 kişi de yaralandı.

9 Ekim Şemdinli Patlaması

Şemdinli-Yüksekova karayolunda arama ve kimlik kontrol yapan askerlerin dur ihtarına uymayan bomba yüklü kamyonet, araçların arasında, bölücü terör örgütü PKK’lı militanlar tarafından infilak ettirildi. Saldırıda 16 kişi hayatını kaybederken 26 kişi de yaralandı.

26 Ağustos Cizre Patlaması

Cizre İlçe Emniyet Müdürlüğü ve Çevik Kuvvet şube müdürlüğü binalarının bulunduğu sokağa hafriyat kamyonu ile yaklaşan teröristlere, kontrol noktasından müdahale edildi. Müdahale sonrası çıkan çatışmada daha ileri gidemeyeceğini anlayan PKK’lı teröristler, bombalı saldırıyı burada gerçekleştirdi. Hain saldırıda 12 kişi şehit olurken 78 kişi de yaralandı.

20 Ağustos Gaziantep Patlaması

20 Ağustos günü IŞİD’li militanların hedefinde Gaziantep’te bir düğün vardı. Şahinbey İlçesinde gerçekleşen düğüne yönelik düzenlenen canlı bomba saldırısında 56 kişi hayatını kaybederken 90’dan fazla kişi de yaralandı.

28 Haziran Atatürk Havalimanı Patlaması

28 Haziran günü IŞİD’in hedefinde Atatürk Havalimanı vardı. IŞİD’li üç hain terörist, Atatürk Havalimanında hem silahlı hemde canlı bomba eylemi düzenlendi. Düzenlenen hain terör saldırısında 42 kişi hayatını kaybederken 236 kişi de yaralandı.

7 Haziran Vezneciler Saldırısı

İstanbul’un Vezneciler semtinde, PKK’nın yan kolu olan TAK tarafından düzenlenen bomba yüklü araçlı saldırıda 12 kişi hayatını kaybetti.

1 Mayıs Gaziantep Saldırısı

Gaziantep’in Şehitkamil Caddesinde bulunan Emniyet binasına yönelik düzenlenen bomba yüklü saldırıda 3 kişi hayatını kaybederken 23 kişi de olaydan yaralı olarak kurtuldu.

Bursa Ulu Cami Patlaması

Bursa Ulu Cami yakınlarında bir saldırganın üzerindeki bombaları infilak ettirmesi üzerine gerçekleşen patlamada 13 kişi yaralandı. (Vikipedi)

5haber.com  | Ankara

Fırat Kalkanı Harekatında Son Dakika: DEAŞ Saldırısında 1’i Ağır 3 Asker Yaralı

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Harekatında görevli güvenlik güçlerine yönelik DEAŞ militanları tarafından bombalı hain saldırı düzenlendi.

Kilis’in karşı bölgesinde bulunan Suriye toprakları içerisinde devam eden, bölgenin terör örgütleri DAEŞ, IŞİD, PKK, PYD ve YPG güçlerinden temizlenmesi adına başlatılmış Fırat Kalkanı Harekatında görev yapan askerlere, terör örgütü DEAŞ militanları tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda yaralanan Türk askerlerinden 3 tanesi bölgede bulunan helikopterlerle Gaziantep’te bir hastaneye getirilerek tedavi altına alındı.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 88’inci gününde Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) El Bab bölgesindeki ilerleyişi sırasında terör örgütü DEAŞ militanları tarafından akşam saatlerinde bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda bazı Türk ve ÖSO askerleri yaralandı. Yaralı Türk askerlerinden 3’ü ambulanslarla sınır hattına ulaştırıldı ve buradan helikopterle Gaziantep’e getirildi. Burada ambulanslara taşınan yaralı askerler, Gaziantep Üniversitesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste tedaviye alınan yaralı askerlerden birinin hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Dırat KAlkanı Harekatında Son Durum

TSK tarafından yapılan açıklamada Fırat Kalkanı Harekatına ilişkin bilgi verildi. Yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“Karadağ sektöründe karadan sağlanan yoğun ateş desteği ile muhalif unsurlardan oluşan yedi Özel Görev Kuvvet Grubu tarafından Al Azrak ve Al Ghuz’da kontrol sağlanmış, tam kontrol sağlanmasına yönelik mayın/el yapımı patlayıcı temizliği faaliyetleri devam etmektedir. Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif yaralanmış, 12 PYD/PKK ve 8 DEAŞ mensubu etkisiz hale getirilmiştir. DEAŞ mensuplarınca, El Bab batısında yer alan Al Kufayr bölgesinde 2 Tanka güdümlü tanksavar roketi ile yapılan saldırı sonucu personelimizde herhangi bir zayiat meydana gelmemiş, her iki tank da hafif hasar almıştır. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 214 meskun mahalde yaklaşık 1780 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 88 DEAŞ hedefine, 6 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtalarıyla atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava Kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından, hava harekatı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak ‘yerde bekler’ uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı madde tespit ve imha timlerimiz tarafından 1 mayın ve 50 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 40 mayın ve 1637 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

5haber.com  | Ankara
DHA