Etiket arşivi: enflasyon zammı

Enflasyona Göre Memur Maaşlarına Gelecek Zam Miktarı Belli Oldu-İşte Detaylar

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte memurların alacakları maaş zammı oranı belli oldu.

Toplu sözleşmeye göre, 2017 yılında öngörülen zam oranı ise 3+4 olarak açıklanmıştı.

Buna karşın 2017 yılının ilk 6 ayında oluşan enflasyon oranı yüzde 5,86’dır. Yani 3 puanlık memur maaş zam oranı enflasyon karşısında erimiştir. Bu durumda memur için yüzde 2,86 enflasyon zammı oluştu.

İlk 5 aylık enflasyon rakamlarına göre memurlar ne kadar zam alacak?

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan son dakika açıklamasında Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca memur, yılın ikinci döneminde alacakları zam miktarını araştırmaya başladı.

Toplu Sözleşme Oranı

2016 yılı sonunda yapılan toplu iş sözleşmesine göre memurların 2017 yılında alacakları sabit zam miktarı 3-4 olarak belirlenmişti. Bu rakamlara ise enflasyon fazlası oran eklenecek.

İlk 5 Aydaki Enflasyon

Bu duruma karşın yılın ilk 5 ayının enflasyon rakamları göz önüne alındığında oluşan ortalama rakam 6.15 olarak ön plana çıkıyor. Buna göre yılın ikinci döneminde toplu sözleşme zammı alacak memurların bu zamlarına 3.17’lik bir enflasyon zammı oluştu.

Ağbal: Yüzde 8’lik Enflasyon Bekliyoruz

Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyon rakamları ile ilgili yaptığı açıklamasında 2017 enflasyon ön görüsünü açıklamış ve bunun yüzde 8 seviyesinde olacağını belirtmişti.

Enflasyon Zammı 6 Aylık İki Dönem Şeklinde Hesaplanacak

Sene başında imzalanan toplu sözleşmeye göre memurların maaşlarına uygulanacak zam miktarı 6 aylı kdilimler üzerinden hesaplanacak. 2017 Haziran dönemi ile 2016 Aralık dönemi arasında oluşan endeks farkının yüzde 3’ü aşması durumunda, 2017 Aralık ve 2017 Haziran endeksi arasındaki fark yüzde 4’ü aşarsa, enflasyon zammı meydana gelecek ve memurlar toplu iş sözleşmesindeki rakama ek, oluşan fark kadar da zam alacak.

Açıklanan enflasyon rakamlarının detaylı incelemesine gitmek için lütfen TIKLAYIN

Son dakika haberlerinden, memur haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Temmuz’da işçi-memur ve Bağkur emeklisine son 6 yılın en yüksek zammı (Maaş Tablosu)

İşçi ve memur emeklilerinin büyük bir heyecan ve merakla beklediği Temmuz ayı zammı için geri sayımın bitmesine az kaldı. 11.5 milyon emeklinin beklediği zam, son 6 yılın en yüksek zammı olacak.

Yılın ilk 4 aylık enflasyon rakamları göz önüne alındığında enflasyon rakamlarının toplamda yüzde 5.7’yi aştığı görülüyor. Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranlarının da eksi yönde çıkmaması beklenirken 15 Mayıs günü Merkez Bankası’nın açıkladığı beklenti anketine göre enflasyon, Mayıs’ta yüzde 0.59, Haziran’da yüzde 0.22 olması bekleniyor.

İlk 4 aylık enflasyon rakamları ile Mayıs ve Haziran ayı öngörüleri ele alındığında beklenen zam miktarı Emekliler Derneği tarafından açıklandı. Sabah Gazetesinde yer alan habere göre Temmuz ayında SSK işçi emeklisi ile Bağkur emeklisinin maaşına yüzde 6.57 zam yapılacak. TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Böylece 2000’den önce emekli olanların (2 milyon kişi) en düşük aylığı 93 lira artarak, 1495 liraya çıkacak” ifadelerini kullandı.

2000’den sonra emekli olanların Temmuz’da 41 lira zam alacağını ifade eden TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, “Bu kişilerin taban maaşı 882 liraya çıkacak. Bağkur emeklisi de yüzde 6.57 zam alacak. En düşük Bağkur esnaf emekli aylığı 77 lira artarak 1262 liraya, en düşük Bağkur tarım emeklisi aylığı ise 50 lira artarak 933 liraya yükselecek” sözlerini söyledi.

Memur Emeklisine Fark Ödenecek

Yapılan maaş hesaplamasına göre; memur emeklilerinin Ocak’ta aldığı yüzde 3 zam, enflasyonun altında kaldığı için önce bu fark kapatılacak. Bu da ek olarak yüzde 3.47 zam anlamına geliyor. Ayrıca bunun üstüne Temmuz 2017’de yapılacak olan yüzde 4 zam eklenecek. Bu durumda, en düşük memur aylığı 126 lira aratarak 1784 liraya çıkacak.

İşte Öngörülerle Oluşturulan Zam Miktarına Göre Maaş Tablosu

5haber.com  | Ankara