Etiket arşivi: fed faiz kararı

Amerikan Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı

Son dakika açıklaması Amerikan Merkez Bankasından geldi.

Amerikan Merkez Bankası Fed, 2-3 Mayıs tarihlerinde düzenlen toplantı sonucu faizlerde herhangi bir değişikliğe gitmeyerek, yüzde 0.75-1 aralığında tuttu.

Amerikan Merkez Bankası Federal Rezerv Sistemi (Fed), minimum faiz oranını 0,75, maksimum faiz oranını 1 oranında tutarak, değişikliğe gitmedi.

Federal Rezerv Sistemi mayıs toplantısı sonucunda, yıllık enflasyonun yüzde 2 hedefinde seyrettiğini belirtti ve 1. çeyrekte ABD ekonomisinde görülen ‘büyüme yavaşlaması’ durumunun, geçici olduğunu tahmin ettiklerini belirtti.

Piyasalarda Son Durum

Fed’in bu kararına ise piyasaların olumsuz yönde bir tepki göstermemesi bekleniyor. Piyasalardan alınan son dakika verilerine göre dolar 3.53 seviyesinde seyrini sürdürürken euro 3.85 lira seviyesinde sabitlendi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, yerel haberlerden, piyasa haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini sosyal ağlardan takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Fed’den Son Dakika Faiz Açıklaması Geldi

Son dakika açıklaması Fed’den geldi.

ABD Merkez Bankası Fed, faizlerde 0,75 – 1.00 aralığında yükseliş kararı aldı. Fed, 2017 boyunca 3 kez faiz artırımı yapma kararı aldığını açıkladı.

Dolar Ne Kadar Oldu?

FED kararının ardından Dolar / Lira kuru 3,69’un altına indi.

ABD Federal Merkez Bankası (FED) Fed, Çarşamba günü düzenlediği toplantıda faizleri çeyrek puan artırırken, 2017 yılı içerisinde 2 kez daha faiz artışına gidilebileceğini öngördü. Piyasaların beklediği faiz oranı artışı böylece bu yıl içinde ilk kez gerçekleşmiş oldu.

FED faizlerin 0.25 oranında artırılması kararın ardından yaptığı açıklamada, ‘Gerçekleşen ve beklenen işgücü piyasası koşulları ve enflasyona bakıldığında, komite, federal fon faizi için hedef aralığını yükseltme kararı aldı. Ekonomik gidişe ilişkin kısa vadeli görünüm oldukça dengeli görünüyor’ dedi.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), enflasyonun orta vadede yüzde 2 hedefi dolaylarında istikrar kazanacağını bildirirken, gıda ve enerji haricinde enflasyonun yüzde 2 hedefinden biraz aşağıda olduğunu belirtti.

2017 yılı içerisinde 3 veya daha fazla faiz artışı yapılacağı beklentisinde olan FED yetkililerinin sayısı, 11’den 14’e yükselirken, 5 FED yetkilisinin de 2017 yılı için en az 4 kez faiz artışı öngörüyor.

Ekonomi İlerleme Kaydediyor

FED Başkanı Janet Yellen, faiz kararının ardından düzenlediği basın toplantısında, çeyrek puanlık faiz artışının ekonominin ilerleme kaydettiğini gösterdiğini, ancak ekonomik görünüme ilişkin değişikliği yansıtmadığını söyledi. Yellen, ekonomik öngörülerin Aralık ayından bu yana çok az değiştiğini, temel izlenimin ekonominin iyi yönde gittiği şeklinde olduğunu belirtti. Faiz artışları için uzun süre beklemenin uzun vadede daha hızlı bir faiz artırımına gidilmesi demek olabileceğini belirten Yellen, FED’in faiz politikası kararlarının, önceden belirlenmiş bir yol haritası olmadığını vurguladı.

Yellen, Trump yönetiminin potansiyel politika değişiklikleri ve bu politikalara ilişkin büyük bir belirsizlik bulunmasından dolayı, ayrıntılı olarak görüşmediklerini de söyledi. FED Başkanı Yellen, enflasyonun önümüzdeki yıllarda yüzde 2 hedefi etrafında denge kazanacağını, çekirdek enflasyonun son aylarda yüzde 2 dolaylarında sürdüğünü ve artmasının beklendiğini sözlerine ekledi. İstihdamın güvenli bir biçimde arttığını belirten Yellen, işe alım ve iş koşullarının daha da güçleneceği beklentisinde olduklarını söyledi ve maaş artışı tahminlerinin belirgin bir oranda yükseldiğinin altını çizdi.

Ekonomik hedeflere giderek yaklaşıldığının anlaşılmasının kilit nokta olduğunu söyleyen Yellen, FED’in faizleri aşamalı olarak artırmasının, etkisiz bir tutum sergilemekten daha uygun olacağını savundu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

ABD Merkez Bankasından (Fed) Flaş Faiz Açıklaması

ABD merkez bankası FED tutanaklarında, ekonomik gelişmeler olumlu seyrederse “yakın zamanda” faizlerin yükseltilmesinin gerekebileceği ifade edildi.

FED’in Ocak ayı tutanaklarına göre, ekonomik göstergelerin olumlu olması durumunda yakın zamanda faiz artışı yapılabileceğine işaret edildi. Tutanaklarda faiz artışının kademeli olarak yapılması uygun görülüyor. FED yetkililerine göre, yüksek enflasyon riskinin fazla olmadığı belirtilirken, doların güçlenmesinin aşağı yönde risk oluşturabileceği ifade edildi.

Uygulanacak politikaların da aşağı yönlü risk teşkil ettiği bildirilirken, mali teşvik politikası dahil olmak üzere yukarı risk faktörlerinin de bulunduğu belirtildi.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, sıcak gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Fed’in Faiz Arttırması Ne Anlama Geliyor? Fed Faiz Kararı Sonrası Döviz Kuru ve Altın Fiyatları Ne Oldu?

Amerikan Federal Açık Piyasa Komitesi, iki gün süren faiz toplantıları sonrasında beklenen faiz kararını açıkladı.

Fed yetkilileri tarafından yapılan açıklamada beklenilen oldu ve faiz oranında çeyrek puanlık bnir artış gerçekleştirildi. Faiz oranı yüzde 0.50 ‘den yüzde 0.75 ‘e yükseltildi.

Enflasyondaki ‘Artış Kayda’ Değer Olarak Nitelendirildi

FOMC tarafından toplantıların tamamlanmasının ardından yayımlanan toplantı tutanaklarında enflasyon beklentilerinin ‘kayda değer’ bir şekilde arttığına dikkat çekildi.

İşgücü Piyasası Güçlenebilecek Öngörüsü

Toplantı sonrası açıklanan kararlara göre iş gücü piyasasının ise ‘güçlenebileceği’ öngörüsünde bulunuldu.

Faiz Arttırımı 2017’de Devam Edecek

En son faiz artışını 2005 yılında gerçekleştiren Fed, 11 yıl aradan sonra ikinci kez faiz artışına 2017 yılında da devam etmesi bekleniyor. Fed ‘in 2017 ‘de faizleri 3 defa daha yükseltmesi bekleniyor. Ekonomik aktivitelerin ‘ılımlı’ bir şekilde devam etmesini öngören Fed yetkilileri, enflasyonun ve küresel piyasalardaki gelişmelerin yakından takip edileceğini ve önümüzdeki dönemler alınacak kararların bu doğrultuda olacağına dikkatleri çekti.

Uluslararası piyasalarda dolar/TL kuru ise yeniden 3,51’in üzerini gördü. Karar öncesi dolar 3,46 seviyesindeydi.

Fed’in faiz artırımına en sert tepkiyi altın verdi. Ons altın ilk dakikalarda yüzde 3’lük bir düşüşe 1149 dolara kadar geriledi.

Piyasalarda Son Durum

Önceki gün Fed’in kararı sonrası 3.51 seviyesine kadar gelen dolar, bugün 3.53 seviyesinde güne başladı. Euro ise 3.72 seviyesinde kaldı.

Altın fiyatları ise düşüşün artından toparlanarak güne normal seviyede başladı. Altının gramı 129 liradan işlem görürkeni çeyrek altın 207 liraya alınıp 2013 liraya, yarım altın 415 liraya alınıp 426 liraya, Cumhuriyet altını ise 865 liraya alınıp 878 liraya satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara