Etiket arşivi: FETÖ operasyonları

Manisa’da Polislere FETÖ Operasyonu: 15 Polis Gözaltında

Manisa’da yürütülen FETÖ/PDY soruşturmasında örgüt içinde faaliyet yürüttükleri iddiasıyla görevde bulunan 1’i komiser yardımcısı 15 polis gözaltına alındı.

Manisa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturmasında, daha önce tutuklanan kişilerden bazılarının itirafları sonrası, dün gece yapılan operasyonla 1’i komiser yardımcısı 15 polis gözaltına alındı. Polislerin örgüt içinde faaliyet yürüttükleri iddia edilirken, gözaltına alınanların halen görevde olan polisler olduğu bildirildi.

Sakarya’da ByLock Operasyonu: 7

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında 3 ilde düzenlenen operasyonda 7 kişi gözaltına alındı.

Sakarya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın FETÖ/PDY’ye yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında Sakarya Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Sakarya, Samsun ve Ankara’da operasyon düzenledi. Bylock kullandıkları iddiasıyla 7 kişi gözaltına alındı. Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı Merkez İtfaiye Müdürü İ.K. ve itfaiyedeki bir şoförün gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi. Şüpheliler sorguya alınmak üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Soruşturma kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan 2 kişinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

Son dakika haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

FETÖ’nün Anadolu Üniversitesi Yapılanmasına Operasyon: 31 Gözaltı

Anadolu Üniversitesi’nde Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) yönelik Eskişehir merkezli 5 ilde eş zamanlı düzenlenen operasyonda, aralarında 3 profesörün de bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı, hakkında yakalama kararı olan 4 kişi de aranıyor.

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri FETÖ/PDY soruşturması kapsamında bugün sabah saatlerinde Eskişehir, Konya, Trabzon, Bursa ve Adana illerinde Anadolu Üniversitesi’nde halen görevde olan, daha önce açığa alınan ve ihraç olan kişilere yönelik operasyon düzenledi. Operasyonda aralarında 3 profesör, 3 doçent, 6 yardımcı doçent, 15 araştırma görevlisi ve 3 bilgisayar işletmeninin bulunduğu 31 kişi gözaltına alındı. Hakkında gözaltı kararı bulunan 4 kişinin ise yakalanmasına çalışılıyor.

ESKISEHIR MERKEZLI 5 ILDE ANADOLU UNIVERSITESI CALISANLARINA YONELIK DUZENLENEN OPERASYONDA 31 KISI GOZALTINA ALINDI. FOTO:ESKISEHIR/DHA

22’si ByLock’çu

Gözaltına alınan şüphelilerin 22’sinin ByLock programı kullandıkları, birinin de FETÖ’nün Anadolu Üniversitesi’nde akademisyenler sorumlusu olduğu belirtildi. Evlerinde ve üniversitedeki bürolarında arama yapılan şüphelilerin bazılardan Fethullah Gülen kitapları ile 1 dolarlar çıktı.

ESKISEHIR MERKEZLI 5 ILDE ANADOLU UNIVERSITESI CALISANLARINA YONELIK DUZENLENEN OPERASYONDA 31 KISI GOZALTINA ALINDI.POLIS EKIPLERI,SUPHELILERIN BILGISAYARLARINA DA INCELEME YAPTI. FOTO:ESKISEHIR/DHA

20 Kişi Tutuklanmıştı

Eskişehir Emniyet Müdürlüğü KOM Şubesi’ne götürülen şüphelilerin sorgulamalarının devam ettiği bildirilirken, aynı üniversiteye geçen 18 Ağustos’ta düzenlenen FETÖ/PDY operasyonunun ardından 20 kişi tutuklanmıştı.

ESKISEHIR MERKEZLI 5 ILDE ANADOLU UNIVERSITESI CALISANLARINA YONELIK DUZENLENEN OPERASYONDA 31 KISI GOZALTINA ALINDI.SUPHELILERDEN BAZILARINI EVLERINDE 1 DOLARLAR BULUNDU. FOTO:ESKISEHIR/DHA

Gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Eskişehir
DHA

15 Temmuz’dan Bu Yana Kaç Kişi Hakkında İşlem Yapıldı? FETÖ Operasyonlarının Özeti

Fethullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanmasının Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde gruplaşmış üyeleri tarafından 15 Temmuz Cuma gecesi gerçekleştirilen ve halk ile emniyet ekiplerinin omuz omuza mücadelesi sayesinde bertaraf edilen darbe girişimi sonrası, hain örgüte yönelik operasyonlar başlatılmış ve FETÖ/PDY üyesi oldukları tespit edilenler hakkında açığa alma, gözaltı, tutuklama ve meslekten ihraç gibi işlemler OHAL kapsamında yapılmaya devam ediyor. Peki darbe girişimi sonrasında kaç kişi hakkında işlem yapıldı. Ülke genelinde düzenlenen FETÖ operasyonları ile kaç kişi tutuklandı? İşte Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın konu ile ilgili açıklamaları.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından, önceki gün gerçekleşen komisyonda açıklanan verilere göre, 15 Temmuz’dan beri, 96 bin 254 şüpheli hakkında işlem yapıldı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişimi soruşturmasına ilişkin verileri açıkladı. Bakan şu bilgileri verdi: 15 Temmuz tarihinde FETÖ/PYD örgütüne mensup teröristlerce yapılan darbe girişimi kapsamında yürütülen adli soruşturmalarda, Adli ve İdari Yargıda görevli, 2 bin 263 Hakim ve Cumhuriyet Savcısı tutuklu, Yargıtay’da görevli 102 üye tutuklu , Danıştay’da görevli 40 üye tutuklu , Anayasa Mahkemesi’nde görevli 2 üye tutuklu , HSYK’da görevli 3 üye tutuklu, soruşturmalar kapsamında, 166 general, 6 bin 125 albay, ve alt rütbeler 7 bin 503, emniyet mensubu 19, vali 75, vali yardımcısı 57, kaymakam ve 23 bin 23 diğer şüpheli olmak üzere toplam 393 bin 378 şüpheli tutuklu , ayrıca 15 Temmuz’dan beri, 96 bin 254 şüpheli hakkında işlem yapıldı.”

Gündem haberleri, son dakika haberleri ve daha fazlası 5haber.com’da.

5Haber.com  | Adana

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Emniyet ve TSK İçinde Hala FETÖ’cüler Var”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda yaptığı açıklamalarında, FETÖ operasyobları ve Fırat Kalkanı Harekatı’nda gelinen son duruma değinerek, “Şu anda El Bab’a dayandık. Yetmez. Biz şimdi oradan da Münbiç’e doğru ayrıca gideceğiz. Münbiç’te PYD var, YPG var. ‘Gidecekler’ dediler, ‘Gitsin’ dedik. Şu ana kadar bir miktar gittiğini söylüyorlar. Biz tamamen orayı PYD ve YPG’nin boşaltmasını istiyoruz” bilgilerini kamuoyu ile paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Polis Akademisi tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti’ Konferansı’na katılımda bulundu. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Polis Akademisi Başkanı Yılmaz Çolak da yer aldı. Türkiye’nin Yeni Güvenlik Konsepti Konferansı’nda hitap eden Erdoğan, Polis Akademisi’ne girmenin şartlarına değinerek, “Akademiye girmek için tek ölçümüz ülkesine ve milletine sadakatle bağlı olmak, başka herhangi bir yere değil; sadece Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne hizmet etmektir. Ruhunu Pensilvanya’ya, bölücü örgüte veya bir başka illegal yapıya satmış hiç kimseye bu akademinin çatısı altında da şehit kanlarıyla sulanmış bu mübarek topraklarda da yer yoktur, olamaz. Kariyerini, ilişkilerini, beklentilerini milletinin ve devletinin üzerinde tutan zihniyeti bir daha geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırdık, kaldırmaya devam edeceğiz. Bu kurum milletin ve devletin kurumudur. Müslüman, aynı delikten iki kez ısırılmaz. Bu şuurda olacağız. Geçmişte yapılan hatalardan gereken dersleri çıkararak, kendimize yeni ve aydınlık bir gelecek kurmaya kararlıyız” diye konuştu.

Bedelini Ödemeye Devam Edecekler

Darbe girişimini ve sonrasında yürütülen soruşturmaları hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz çadır devleti değiliz. Medeniyetler inşa etmiş bir devlet geleneğinden geliyoruz. Bu geleneğin içinden geldiğini zanneden bazı gafiller, 15 Temmuz’u yapmışlar. Bedelini ağır ödediler. Ödemeye de devam edecekler. Hala bu gafletin içerisinde olanlar varsa bence bir an önce kendilerine gelmeli ve bu gittikleri yanlış yoldan dönmelidirler” sözlerini söyledi.

Lozan Açıklaması

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan Lozan Anlaşmasına değinerek, “Türkiye Cumhuriyeti, ilk devlet değil; kendimizi aldatmayalım. Biz 22 milyon kilometrekarelik dünya ölçeğinde toprağı görmüş bir devletin varisleriyiz. Biz daha yeni, cumhuriyetin kuruluşunun biraz öncesinde, yaklaşık 3 milyon kilometrekarelik topraklara sahiptik. Düştük, düştük, düştük; 780 bin kilometrekareye geldik. Lozan ifadesini kullandığımda birileri rahatsız oldu. Niye rahatsız oluyorsunuz? Lozan’da da maalesef 3 milyon kilometrekareden bir yerler yine tırmıklandı, 780 bin kilometrekareye kaldık. Burnumuzun dibindeki yerler bizden alındı. O burnumuzun dibindeki yerler bile bizden alındığında iftihar edenler oldu. ‘Bu anlaşmadan çok başarıyla çıktık’ diyenler oldu. Elindekini veriyorsun hala başarılı çıktık, diyorsun”

Bizi Büyük Fotoğraftan Koparmak İstiyorlar

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Türkiye terör örgütleriyle mücadelesini elbette kesintisiz ve kararlı bir şekilde yürütecektir. Ama kafasını sadece bu soruna gömüp, çevresinden kopmayacaktır. PKK, FETÖ, DEAŞ ve diğer örgütlerinin asıl amacının bizi, büyük fotoğraftan kopartıp, kendi içimize hapsetmek olduğunu çok iyi biliyoruz. Sanmayın ki PKK’nın asıl amacı, ülkemizin belirli bir bölgesinde ayrı bir devlet kurmaktır. Sanmayın ki FETÖ’nün temel gayesi bürokraside, iş dünyasında, eğitimde daha fazla etkin olmaktır. Sanmayın ki DEAŞ’ın tek hedefi Suriye ve Irak’ta iddia ettiği gibi bir İslam devleti kurmaktır. Asla. Bu örgütlerin hiçbiri de dışarıya karşı ifade ettikleri iddialar için mücadele etmiyor. Bu örgütlere sağlanan muazzam destek, onların söylemlerini hayata geçirmeleri için de verilmiyor. Dert, başka. Bu örgütler, diğer güçlerin planlarını rahatça uygulayabilmelerini sağlamak üzere Türkiye’yi iç meselelerine odaklamak için üzerimize salınmış birer araçtan ibarettir”

Kepenk İndir Diyene Meydan Okuyacaksın

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde kepenk indiren esnafı eleştiren Erdoğan, “Kepenk indir, dediği zaman artık kepenk indiren bir Güneydoğulu, Doğulu olmayacak; ben buna inanıyorum. Böyle bir şey yaptığı takdirde onlar da bedel ödeyecek. Öyle yok. ‘Efendim geldiler, bizi tehdit ettiler. Onun için kepenk indirdik’. Bu görev sadece askerin, polisin görevi değil; aynı zamanda milletçe senin de görevin. Sana kepenk indir, diyene sen meydan okuyacaksın. Bu teröristlere bu caddeleri, meydanları hep birlikte dar edeceğiz. Gelecek senin caddelerini hendekler açmak üzere bu hallere getirecek. Sen kalkacaksın buna hala evinin içinde buyur, otur diyeceksin. Yedireceksin, içireceksin; bir evden öbür eve koridorlar açacaksın. Böyle şey olur mu? Buna vatanseverlik denmez. Buna terör örgütüne yardım ve yataklık denir” diye konuştu.

Operasyonlar Kararlılıkla Sürecek

Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadelesine kesintisiz şekilde devam edeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda en önemli noktadayız. Tüm yönetici kadrolarımız hepsi, bu son safhada darbeyi en güzel şekliyle indirecek ve işi bitirecektir” dedi.

Kendi Kararımızı Kendimiz Veririz

Bugün gerçekleştirdiği bir görüşmenin detaylarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bugün bir Batılı geldi. Öğleden sonra cezaevlerindeki milletvekilleriyle alakalı bir karar çıkacak, dedi. Şu anda Türkiye’deki bazı uygulamalarla ilgili karar çıkacak, dedi. Kendisine bir şey söyledim. ‘Yapabiliyorsan şunu yap, dedim. Hemen bir telefon aç. De ki bu Türkiye’nin iç hukukuna fazla karışmayın. Çünkü bunlar öyle kararlı gidiyorlar ki gönderdiğiniz mektubu hemen size geri iade ederler ve bildiklerini de okular. Boşuna uğraşmayın’. Onlarda buna benzer şeyler olduğu zaman ‘İç hukukumuz’, ‘Yargı bağımsız’. Türkiye’de olduğu zaman? Bizim iç hukukumuza kimse karışamaz. Biz kendi kararımızı kendimiz veririz. Kimse kusura bakmasın. Onlar kendi işine biz kendi işimize. Bugüne kadar bu ülkeyi karıştıranlar onların zaten ta kendisi olmuştur”

Kaçan Milletvekilleri Brüksel Meydanlarında Nutuk Atıyor

Teröristlerin bazı Avrupa ülkelerinde rahatça dolaştığını ifade eden Erdoğan, “Şu anda Avrupa’nın değişik ülkelerinde teröristler kol geziyor. Onlara yardım, yataklık yapıyorlar. Türkiye’den kaçan terörist, milletvekilleri Brüksel’in meydanlarında nutuk atıyor. Buna nasıl iştir? Biz bunları tanıyoruz; ama bunların cibiliyetlerinin gereği bu. Onun gereğini yapıyorlar. Onun için de biz işimize bakıp, kararlı şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

PYD’nin ve YPG’nin Orayı Boşaltmasını İstiyoruz

Fırat Kalkanı harekatına ilişkin konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda El Bab’a dayandık. El Bab’ı batıdan da ayrıca çevreledik, kuşattık. Yetmez, biz şimdi oradan da Münbiç’e doğru ayrıca gideceğiz. Niye Münbiç’e gideceğiz? Çok meraklı olduğumuz için değil. Münbiç’te PYD var, YPG var. Onlar da orayı terk etsin, doğuya gitsin. Bunu söyledik. ‘Gidecekler’ dediler, ‘gitsin’ dedik. Şu ana kadar bir miktar gittiğini söylüyorlar. Biz tamamen orayı PYD ve YPG’nin boşaltmasını istiyoruz” dedi.

Rakka ile İlgili Açıklama: Gelin Beraber Mücadele Edelim

Rakka operasyonuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Erdoğan, şunları kaydetti: “DEAŞ ile mücadelede samimi misiniz? Rakka’ya mı müdahale edelim diyorsunuz? Gelin, Rakka’ya da beraber müdahale edelim. Rakka’ya müdahale ederken de orada PYD ile YPG ile değil; onları koyun bir kenara, onlar terör örgütü. Ne işin var senin terör örgütüyle? Türkiye ile koalisyon güçleri, eğer biz beraber bu işi yapamıyorsak; orada bin 500, 2 bin DEAŞ’lıyı söküp atamıyorsak yazıklar olsun bize. Nasıl devletiz biz? Şimdi bekliyoruz. Temenni ederim ki bu konuda bir birliktelik olur ve Rakka’yı da DEAŞ terör örgütünden temizleriz. Bu adımı atarız”

Sincar: Askerimiz En Üst Düzeyde Görüşmelerini Sürdürüyor

Sincar’ın ikinci Kandil olmasına izin verilmeyeceğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK şimdi Kandil’in yanında yeni bir adım daha atıyor. Sincar’ı da kendisi için aynen Kandil gibi bir terör bölgesi yapmaya çalışıyor. Sincar dağlarından bize saldırı gibi bir havası var; ama onlara bunu da yar etmeyeceğiz. Hesabını onlara da soracağız. Orada da koalisyon güçlerine gerekenleri söyledik. Gelin, beraber çalışalım. Beraber hareket edelim, burayı bunlardan temizleyelim. Peki, diyorlar. Şu anda askerimiz en üst düzeyde kendileriyle görüşmelerini sürdürüyor” ifadelerini kullandı.

Silahlı Kuvvetlerde Halen FETÖ’cüler Var

TSK, emniyet teşkilatı ve devlet kurumları içerisinde hala FETÖ mensuplarının bulunduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Devletin bu ihanet çetesinden tamamen temizlenmediğini biliyoruz. Çok açık söylüyorum. Hala Silahlı Kuvvetler’imizin içinde bunlar var. Polis teşkilatımızın içinde bunlar var. Yargının içerisinde hala bunlar var. Devletin çeşitli kurumlarının içerisinde hala bunlar var. Bunu bilmenizi istiyorum. Sorumluluk makamında olan bir cumhurbaşkanınız olarak söylüyorum. Bu millet bu ülke bizim. Ne ülkeyi bunlara yedireceğiz ne bu milleti bunlara ezdireceğiz. Gereği ne ise bunu yapacağız”

5haber.com | Ankara
DHA

‘ByLock’ Soruşturmasında KATÜ’de 12 Öğrenciye Gözaltı

15 Temmuz gecesi meydana gelen darbe teşebbüsü sonrasında, girişimi gerçekleştiren FETÖ’ye yönelik operasyonlar devam ediyor.

Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasında (FETÖ/PDY) yönelik Trabzon’da devam eden soruşturmalar kapsamında, Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KATÜ) öğrenci oldukları belirlenen 3′ ü kız 12 öğrenci, terör örgütü FETÖ’nün gizli haberleşme programı Bylock’u kullandıkları tespit edildi ve bu öğrenciler gözaltına alındı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ‘ByLock’ programı kullanıcısı olduğu belirlenen 12 öğrenci, Trabzon Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından gözaltına alınarak Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Öğrencilerin sorgulaması devam ediyor.

TÜBİTAK’a Bylock Soruşturması

Kocaeli’de devam eden Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında hakkında gözaltı kararı verilen ve düzenlenen operasyonlarla gözaltına alınan TÜBİTAK’ta görevli Bylock kullandıkları iddia edilen 7 özel güvenlik görevlisi ve memur adliyeye sevk edildi.

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında Kocaeli Emniyet Müdürlüğü Törerle Mücadele Şubesi ekipleri, TÜBİTAK’ta yaptığı operasyon kapsamında Bylock kullandığı tespit edilen kişileri gözaltına aldı. Aralarında özel güvenlik görevlileri ve memurların bulunduğu 7 şüpheli, Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerin ardından bu sabah Kocaeli Adliyesi’ne sevk edildi.

Kayeri’de FETÖ Soruşturması

Kayseri’de 3önceki günlerde, Fethullahçı Terör Örgütü’ne (FETÖ) yönelik haklarında yakalama kararı çıkartılan ve gözaltına alınan şüphelilerden 20’si adliyeye gönderildi.

Kayseri merkezli olarak 3 gün önce Ankara, İstanbul, Bursa, Elazığ, Yozgat, Konya, Bitlis, Adıyaman, Sakarya ve Aksaray’da FETÖ soruşturması kapsamında haklarında yakalama kararı verilen 79 kişiden Kayseri’de evlerinde gözaltına alınan şüphelilerden 20’sinin sorguları tamamlandı. Gözaltındaki 1’i kadın 20 şüpheli,  Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Tabipliğe sağlık kontrolüne getirildi. Ardından şüpheliler, nöbetçi mahkemeye çıkartılmak üzere adliyeye gönderildi.

5haber.com  | Ankara
DHA