Etiket arşivi: işçi haberleri

Yüz binlerce kamu işçisi için istenen zam miktarı belli oldu

Kamuda çalışan işçiler için zam pazarlığı bugün başladı.

157 bin kamu işçisinin 2017 ve 2018 yılına ait maaş zamlarının görüşüldüğü masada, işçileri temsil eden Türk-İş Sendikasının işçilerin maaşlarına istediği zam miktarı belli oldu. Türk-İş, 157 bin kamu işçisi için yüzde 18 zam talebinde bulundu.

Diğer taraftan Türk İş Sendikası 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı da Ankara Tandoğan Meydanı’nda kutlayacaklarını açıkladı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Taşerona kadro hakkında son dakika gelişmeleri ve daha fazlası için tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

Son dakika haberlerinden işçi haberlerinden, kamu haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Fazla Mesai Ücreti Ne Kadar , Nasıl Hesaplanır? Ek Mesai Ücreti Alamayan İşçi Ne Yapmalı?

İşçilerin en büyük sorunlarından biri de ek mesai ücreti olmadan fazla çalıştırılmaları. Peki fala mesai ücreti nasıl hesaplanır? Fazla mesai ücreti alamayan işçiler ne yapmalı. İşçilerin haftalık çalışma saatleri ne kadar?

4857 sayılı İş Kanununa göre bir işçi haftada 45 saatten fazla çalıştırılamaz. Haftalık çalışma saati 45 saati aşan bir işçi, 5 saatin üzerinde çalıştığı her bir saat için fazla mesai ücreti almak zorundadır. Normal şartlarda 45 saati aşan her bir saat için işverenin işçiye, normal ücretin saat başına düşen miktardan yüzde 50 fazlasını ödemek zorundadır. Saat başına düşen ücret 8 lira ise, bir işçi mesaide 1 saat çalışırsa, bunun maaşına 12 liralık bir etki etmesi gerekmektedir.

Fazla mesai için işverenin her yılın başında işçiden onay alması gerekiyor. Bunun aksi bir durumunda işçi zorla mesaiye bırakılamaz. Aksi taktirde işçiye iş akdini feshetme hakkı doğuyor.

Öte yandan bazı işyerleri, mesai saatlerini aylık saate yayıyor e diğer günlerde eksik çalışılması durumunda bunu fazla mesaiye sayabiliyor. Bunda da yıl başı imzalanan onay anlaşmasının dikkatli okunması gerekiyor.

Gece Çalışma Durumu

Gece çalışan işçiler de (en geç saat 20.00, en erken 06.00) bir günde 7,5 saatten fazla çalıştırılamazlar. Toplamda 45 saati aşmasa bile gece çalışan personel 7.5 saatten fazla çalışırsa mesai ücreti alır.

Fazla Mesai Ücreti Alamayanlar İçin Dava

Fazla mesai ücretini alamayan işçi, işten ayrıldıysa bile mesai ücretlerini almak için dava açabilir. Ancak ava için erken davranılmalı. Dava tarihinden 5 yıl önceki süre davaya dahil edilir. Daha önceki ücretler zaman aşımına uğrar. Ancak işçi açtığı davada fazla mesai yaptığını kanıtlamak zorundadır.

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika ! Çapa Tıp Fakültesi Yerleşkesinde Göçük Oldu: 1 İşçi Göçük Altında Kaldı

Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bulunduğu yerleşkede hafriyat çalışmaları sırasında 1 işçinin göçük altında kaldığı bildiriliyor.

Alınan son dakika bilgilerine göre Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nin bulunduğu yerleşkede göçük altında kalan işçi sağ olarak kurtarıldı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  İstanbul
DHA

Bakan Müezzinoğlu’ndan Kıdem Tazminatı Fonu Açıklaması

Katıldığı bir programda konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kıdem tazminatı ile ilgili flaş açıklamada bulundu.

Bakan Müezzinoğlu, kıdem tazminatı fonu kurulacak mı? sorusunu yanıtladı. Milliyet’te yer alan haberde Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Alın teri kutsaldır. Hakkı hukuku korunmalıdır. Ancak akıl teri de  kutsaldır. Onun da hakkı hukuku korunmalıdır. Sürelerle ilgili işçi ve işveren  sendikalarının bize önerdiği önemli süre kısıtlamaları var. İnşallah önümüzdeki 2  ayda düzenleme hükümetten meclise gelecek. Hakkaniyetli, adaleti merkeze alan,  iki tarafı da koruyan bir sistem kurulacak. Kıdem tazminatının özü doğru ancak şu  anki pozisyonu çok yanlış. Bir çalışanın hak ve hukukunun sizin kasanızda  birikmesi doğru değil. Şimdi kasa uygunsa yarın bunun uygun olup olmayacağını  bilmiyoruz. Kıdem tazminatı işçinin hakkı. O alın teri sizin kasanıza  birikmemeli. Güvenli bir adreste birikmeli. Bir olağanüstü durum olursa ne  olacak? Böyle bir dönemde işçinin hakkını korumakta güçlü bir sistem ihtiyaç var.  İnşallah bu yıl merkeze çalışanın hak ve hukukunu koruyan, güvenceli,  hakkaniyetli, sürdürülebilir bir sistemi inşallah kuracağız. Asıl mağdur olan  çalışan. Çünkü yüzde 85 civarında kıdem tazminatından faydalanamayan bir kitle  var. 12 milyon çalışanın yüzde 80’i dediğimizde 10 milyon çalışan kıdem  tazminatından faydalanamıyor. Bu bizim göz yumabileceğimiz bir rakam değil. Bu  sistem sürdürülebilir değil.”

2017 yılı kıdem tazminatı tablosu ve kıdem tazminatı ile ilgili diğer bilgilere ulaşmak için TIKLAYIN

Kıdem tazminatı haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

İşsizliği Azalması ve İstihdamda Kalıcı Artış İçin 11 Öneri (İşsizlik, Kamu ve Özel Taşeron Sorunları Nasıl Çözülür?)

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR), Türkiye’de işsizlik oranlarının yeniden “küresel finansal kriz dönemine” döndüğü uyarısında bulundu.

DİSKAR’ın, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Aralık dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçlarına ilişkin, “İşsizlikte Patlama ve Kriz Günlerine Dönüş” başlıklı değerlendirmesinde şöyle denildi:

“TÜİK tarafından açıklanan Aralık 2016 dar tanımlı işsizlik oranı bir önceki yılın Aralık ayına göre 1,9 puanlık artış göstererek yüzde 12,7’e yükseldi. Bu işsizlik oranı kriz dönemi işsizlik oranı ile aynı düzeyde. Böylece işsizlikte kriz günlerindeki oranlara dönülmüş oldu. Toplam işsiz sayısı bir önceki yılın Aralık ayına göre 668 bin kişi artarak 3 milyon 872 bin olarak gerçekleşti.”

 

DİSKAR değerlendirmesinde, “işsizliğin azaltılması ve istihdamda kalıcı ve güvenceli artış sağlanması için” şu öneriler sıralandı:

# “Herkesin çalışması için, herkesin daha az çalışması” ilkesi doğrultusunda haftalık çalışma süresi gelir kaybı olmaksızın 37,5 saate, fazla mesailer için uygulanan yıllık 270 saat sınırı, 90 saate düşürülmelidir.

# Güvencesiz çalışma biçimlerine son verilmeli, tüm taşeron işçilere kadro verilmelidir. Kamu taşeron işçileri kamu işçisi olarak kadroya alınmalıdır.

# Uluslararası çalışma normları doğrultusunda herkese en az bir ay ücretli yıllık izin hakkı tanınmalıdır.

# İstihdam artışlarında kamunun payı dikkate değerdir. Kamu istihdamının artırılması, kamuda eğreti ve güvencesiz çalışma biçimleri yerine, kadrolu ve güvenceli istihdam artışının sağlanması yaşamsal önemdedir. Kamu girişimciliği ve hizmetleri istihdam yaratacak şekilde yeniden ele alınmalı ve kamuda personel açığı derhal kapatılmalıdır.

# Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun “insana yaraşır iş” yaklaşımı temelinde herkese güvenceli ve nitelikli işler sağlanmalıdır.

# Kiralık işçilik yasası (6715) Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmelidir.

# Sendikal hak ve özgürlüklerin kullanımı güvence altına alınmalı, sendikal barajlar kaldırılmalı, herkesin sendika hakkını özgürce kullanabilmesi için gerekli yasal düzenlemeler yapılmalıdır.

# Toplum yararına çalışma programları kapsamında çalıştırılanlar daimi işçi statüsüne geçirilmelidir.

# İş başında eğitim adı altında çırak ve stajyerlerin ucuz işgücü deposu olarak kullanılması uygulamasına son verilmelidir.

# İşsizlik Sigortası Fonunun amaç dışı kullanımına son verilmelidir

# Kadın istihdamının artırılması ve işsizliğinin azaltılması için işgücü piyasalarındaki cinsiyetçi uygulamalara son verilmeli, ev içi bakım hizmetleri devletin gereken nitelikli, yaygın ve ücretsiz bakım hizmetlerini sağlaması ile kadının üzerinden alınmalıdır.

5haber.com  |  Ankara

İşçi-İşveren Davalarına Flaş Düzenleme-İşçileri Sevindiren Tasarı Başbakanlığa Gönderildi

Adalet Bakanlığı tarafından yeni iş kanunu tasarısı oluşturuldu. Oluşturulan yeni iş tasarısına göre işçi ve işveren uyuşmazlıkları çözüme kavuşturuldu. Artık işçi ile işveren arasında çıkan uyuşmazlıklarda ilk önce arabulucuya gitmek zorunlu hale gelecek. Başbakanlığa gönderilen taslağa göre, arabulucu görüşmeleri 3 haftada sonuçlanacak. İşçiler, mahkemelerde yıllarca süren davalarda, kazandıkları tazminatları kısa sürede elde edebilecek.

Tasarının getirdiği en önemli yeniliği iş uyuşmazlıklarında, mahkemeye dava açmadan önce arabulucuya başvurma zorunluluğu getirilmesi oluşturuyor. Bu kapsamda, bireysel veya toplu iş sözleşmesine bağlı olarak çalışan işçi ve işveren alacağı, tazminatı, işe iade taleplerinde dava açmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak aranacak. İş kazası ve meslek hastalığından kaynaklanan tazminat durumları dışındaki durumlarda arabulucuya başvurmadan doğrudan iş mahkemesine açılan davalar usulden reddedilecek.

Dosya Sayısı Azalacak

Tasarının kabul edilmesi ile birlikte ortalama 3 milyon 400 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının, yaklaşık yüzde 18’ini oluşturan iş uyuşmazlığı dava dosyalarının büyük ölçüde azalması bekleniyor. Reform, Yargıtay’ın iş yükünü de hafifletecek. Tasarıyla Yargıtay’ın bir yıl içerisinde baktığı 780 bin civarındaki hukuk uyuşmazlığının, yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan iş davası dosyasında büyük çapta azalma yaşanacak.

Başvuru Nasıl Olacak?

Uyuşmazlık durumunda bir ay içerisinde gerçekleştirilecek arabuluculuk başvurusu, taraflardan birinin yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk bürosuna, arabuluculuk bürosu kurulmayan yerlerde ise adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonu tarafından görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne yapılacak. Bu noktadan sonra büro tarafından ve komisyon başkanlıklarına bildirilen listeden bir arabulucu atanacak. Tarafların listede yer alan herhangi bir arabulucu üzerinde anlaşmaları halinde bu arabulucu görevlendirilecek. Arabulucu, her türlü iletişim vasıtasıyla tarafları bilgilendirecek ve ilk toplantıya davet edecek.

Tazminat 3 Hafta İçinde Alınabilecek

Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü verilerine göre iş davaları ortalama 431 günde sonuç bulmaktayken, tasarının yasalaşması halinde uyuşmazlıkların çözüme kavuşma süresi arabulucu vasıtasıyla 1 gün,2 gün veya en fazla üç hafta gibi kısa sürelerde sonuçlandırılabilecek. Tasarıya göre, arabulucu, görevlendirildiği tarihten itibaren üç hafta içinde görüşmeleri sonuçlandırmak zorunda olacak. Bu süre çok zorunlu hallerde arabulucu tarafından en fazla bir hafta uzatılabilinecek. Görüşmelerde uzlaşma sağlanmaması halinde iki hafta içerisinde dava açılabilinecek.

Atabulucu Çözemezse Dava Açılacak

Arabuluculuk yardımıyla sonunda taraflar, işçinin işe başlatılması konusunda anlaşmaları halinde, işe başlatma tarihi ile işe başlatmama durumunda ödenecek tazminat miktarını belirlemeleri de tasarıyla zorunlu hale gelecek. Aksi takdirde anlaşma sağlanamamış sayılacak ve son tutanak buna göre düzenlenecek. Anlaşma sağlanamaması halinde işçe ve işverenin dava açma hakları saklı kalacak.

Mahkemeler İhtisaslanacak

Kanunla İş Mahkemeleri, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu tarafından alınacak karar ile kendi aralarında ihtisaslaşabilecek. Örneğin, sosyal güvenlik mevzuatından kaynaklanan uyuşmazlıklar, işe iade davaları, işçi alacağı davaları veya hizmet tespiti davaları ayrı dairelerde ihtisas mahkemesi olarak belirlenecek.

Arabulucuda Saatler İçinde Çözüm

Adalet Bakanlığı tarafından alternatif çözüm yolları olarak uygulanan Arabuluculuk sisteminin fiili devreye girdiği 2013 yılı Kasım ayından bugüne kadar 10 bin 71 dosya mahkeme yerine önce arabulucuya gitti. Arabulucuya giden hukuk uyuşmazlıklarının yüzde 87’sini ise işçi-işveren uyuşmazlığı oluşturdu ve bu uyuşmazlıkların yüzde 95’e yakın kısmı bir gün veya saatler süren müzakerelerle anlaşmayla sonuçlandı.

İş Mahkemeleri Kanun Tasarısının yasalaşmasıyla birlikte, işçi ve işverene arasındaki uyuşmazlıklardan kaynaklanan 400 bin dosyanın önce arabuluculara gönderilmesi yoluyla yargının iş yükü hafifletilmiş olacak.

5haber.com  |  Ankara
DHA

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan Flaş Taşeron İşçi Açıklaması

CHP Grup Toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, taşeron işler ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Taşeron meselesini CHP’nin gündemde tuttuğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, işçilerin haklarını savunduklarını söyledi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Suriyelilere vatandaşlık verilsin mi verilmesin mi referanduma gidelim. Hep demiyorlar mı ‘Millet bilir’ diye. Milletten korkma kardeşim, gel Suriyeliler için referanduma gidelim.” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündemdeki konulara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

CHP’nin Grup Toplantısı’na engelli vatandaşlar da katıldı. Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun konuşması kürsüden işaret diline çevrildi.

BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’IN SON DAKİKA TAŞERON AÇIKLAMASI İÇİN TIKLAYIN

CHP’nin emek büroları uygulamasına değinen ve emeğin önemine işaret eden Kılıçdaroğlu, “CHP olmasaydı, taşeron işçilerin durumunu hiçbir siyasi parti ağzına dahi almayacaktı. Ne zaman ki biz taşeron işçilerin haklarını savunduk, onlar ‘Biz de savunuyoruz’ dediler. Ama şu ana kadar vadettiklerini yerine getirmediler. Sözüm söz, taşeron işçilerin haklarını teslim edeceğiz.” diye konuştu.

CHP’li Kocaeli eski Büyükşehir Belediye Başkanı Sefa Sirmen’in de Grup Toplantısı’na katıldığını belirten Kılıçdaroğlu, Sirmen’in hakkındaki iddiaları hatırlatarak, onu mahkum edenlerin tamamının ya hapiste olduğunu ya da görevlerine son verildiğini vurguladı.

Sirmen’in haksız bir infazla karşı karşıya kaldığını anlatan Kılıçdaroğlu, “Ama hakkını sonuna kadar arayacak. Siz bir adalet mağdurusunuz biliyoruz. Her zaman gönlümüz, yüreğimiz sizinle olacak. Bizim verilmeyecek hesabımız yoktur, yeter ki adalet terazisi doğru olsun. Adalet terazisinde denge bozulunca haklı olanlar da bazen hapse girebiliyorlar. Ama biz haklılığımızı kanıtlamak için sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve 128 kişinin beraat ettiği yolsuzluk iddiası davasına da değinerek, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başarılarından rahatsızlık duyanların sahte delillerle ve gizli tanıklarla başkan ve çalışanları hapse atmaya çalıştıklarını ifade etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin uluslararası kredi notunun, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin notundan daha iyi olduğunu, İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri metro projelerini tamamlayamazken, İzmir’in bu alanda büyük aşamalar kaydettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, bu başarıların Kocaoğlu ve ekibini hedef haline getirdiğini savundu.

Kocaoğlu ve arkadaşlarının beraat ettiğine değinen Kılıçdaroğlu, CHP’li belediyelerin görev alanlarındaki hiçbir vatandaşı ötekileştirmediğini, çalışmalarını bu anlayış içinde yürüterek, başarılara imza attığını kaydetti.

Taşerona haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |Ankara
DHA

Son 7 Ayda Bin 180 İşçi İş Cinayetlerine Kurban Gitti (İllere, Yaş Grubuna, Sebeplere Göre Dağılım)

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi (İSİG), olağanüstü hal (OHAL) ilanından sonra iş kazalarında büyük artış meydana geldiğini ve 7 ayda, 1,180 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. İSİG raporunda, yedi aylık OHAL dönemindeki ölümlerin bir yıl önce aynı döneme ait ölümlere göre yüzde 14 arttığına dikkat çekildi.

İSİG iş kazaları raporunu açıkladı. Kalp krizi ile yaşamını yitiren Eğitim-Sen İstanbul 8 No’lu Şube eski başkanı öğretmen Mustafa Turgut ve SES Malatya eski şube başkanı sağlık emekçisi Bülent Uçar’ın anısına ithaf edilen raporda OHAL ilanı sonrası emekçilerin iş güvencelerini koruyan yasaların fiilen ortadan kaldırıldığı belirtildi.

Binlerce emekçinin KHK marifetiyle işsiz kaldığı işsizlik tehdidi ile en temel haklarını arayamaz duruma getirildiği vurgulanan raporda, emekçiler üzerinde zorunlu Bireysel Emeklilik Sigortası kesintisi ve kiralık işçilik düzenlemesi ile çalışma standartları ve sosyal hakların geriletildiği kaydedildi.

OHAL’in sermayeye önemli düzeyde teşvikler sağladığına değinilen raporda, OHAL sonrası iş kazalarında büyük artış meydana geldiğine işaret edildi.

Rapora göre, OHAL’le geçen yedi ayda, bir evvelki yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında iş kazalarında yüzde 14’lük bir artış görüldü. Raporda 16 Nisan Referandumu’na da değinilerek, “İş cinayetlerini daha da artıracak, tamamen patronların lehine olacak bir sistemi OHAL-KHK sürecinin süreklileşmesini oylayacağız. 16 Nisan Referandumu’nda ‘İş cinayetlerine hayır’” denildi.

İş kazaları istetistikleri

“OHAL’le geçen 7 ayda iş cinayetlerinin aylara göre dağılımına bakarsak;

# Temmuz ayının son on gününde en az 63 işçi,
# Ağustos ayında en az 206 işçi,
# Eylül ayında en az 150 işçi,
# Ekim ayında en az 169 işçi,
# Kasım ayında en az 196 işçi,
# Aralık ayında en az 141 işçi,
# Ocak ayında en az 161 işçi,
# Şubat ayının ilk yirmi gününde ise en az 94 işçi yaşamını yitirdi.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, olağanüstü hal (OHAL) ilanından sonra iş kazalarında büyük artış meydana geldiğini ve 7 ayda bin 180 işçinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. İstanbul (DHA)

Yüzde 9 Artış

“OHAL ile birlikte 2016 yılında evvelki aylara göre iş cinayetlerinde yüzde 9 artış vardır. Bu durum işçilerin ülkemizde ve işyerlerinde söz ve karar süreçlerindeki dışlanmasının pekiştiğini ifade etmektedir.

“OHAL’le geçen 7 ay ile geçmiş yıllardaki aynı dönemin karşılaştırılmasında 21 Temmuz 2015 ile 20 Şubat 2016 arasında en az 1,036 işçi,

“OHAL dönemi olan 21 Temmuz 2016 ile 20 Şubat 2017 arasında ise en az 1,180 işçi yaşamını yitirdi.

Önceki Yılın Aynı Dönemine Göre Yüzde 14 Artış

“Çok net bir biçimde OHAL döneminde iş cinayetlerinde bir sıçrama görüyoruz. OHAL dönemi olan 21 Temmuz 2016 ile 20 Şubat 2017 arasında ise her ay en az 169 işçi yaşamını yitirdi. OHAL’le geçen yedi ayda bir yıl evveline göre iş cinayetlerinde yüzde 14 artış var. Bu durum OHAL’in işçi sınıfı aleyhine bir uygulama olduğunun en çıplak biçimidir.”

27’si Çocuk

Raporda, OHAL ile geçen 7 ayda iş cinayetlerinin yaş gruplarına göre dağılımı da şöyle yapıldı:

“# 14 yaş ve altı 10 çocuk işçi,
# 15-17 yaş arası 17 çocuk-genç işçi,
# 18-27 yaş arası 168 işçi,
# 28-50 yaş arası 644 işçi,
# 51-64 yaş arası 202 işçi,
# 65 yaş ve üstünde 40 işçi,
# yaşını bilmediğimiz 99 işçi yaşamını yitirdi.”

İş Koluna Göre Dağılım

İşkollarında ilk üç sırayı önceden olduğu gibi inşaat, tarım ve taşımacılık işkollarının aldığı belirtilen raporda, “Mevsimsel olarak tarımda bir düşüş var. Ancak taşımacılık işkolunda nicel anlamda ölümler sürse de oransal olarak bir düşüş gözüküyor. Dikkat çekici olan husus ise metal, madencilik, tekstil ve enerji işkollarındaki ölümler grafikte yer alacak kadar oransal bir sürekliliğe sahipken OHAL döneminde gıda, kimya ve sağlık işkollarındaki ölümlerde artış gözüküyor” denildi ve şu bilgiler verildi:

OHAL’le geçen 7 ayda iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımına bakarsak; İnşaat, Yol işkolunda 271 işçi; Tarım, Orman işkolunda 195 işçi; Taşımacılık işkolunda 186 işçi; Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 72 işçi; Belediye, Genel İşler işkolunda 67 işçi; Metal işkolunda 60 işçi; Savunma, Güvenlik işkolunda 48 işçi; Madencilik işkolunda 46 işçi; Ve diğer iş kollarında 209 işçi yaşamını yitirdi. İstanbul (DHA)

“OHAL’le geçen 7 ayda iş cinayetlerinin nedenlerine göre dağılımına bakarsak;

# İnşaat, Yol işkolunda 271 işçi;
# Tarım, Orman işkolunda 195 işçi;
# Taşımacılık işkolunda 186 işçi;
# Ticaret, Büro, Eğitim, Sinema işkolunda 72 işçi;
# Belediye, Genel İşler işkolunda 67 işçi;
# Metal işkolunda 60 işçi;
# Savunma, Güvenlik işkolunda 48 işçi;
# Madencilik işkolunda 46 işçi;
# Diğer iş kollarında 209 işçi yaşamını yitirdi.”

İş Kazalarının Sebepleri

Raporda iş kazalarının nedenleri de, “trafik/servis kazaları, ezilme/göçükler ve yüksekten düşme,aşırı-yoğun-fazla çalışmaya bağlı olası ani ölümler ise (kalp krizi, beyin kanaması vb.) artık kalıcılaşmış ve yüzde 10 gibi yüksek bir oran teşkil ediyor. İntiharlar ise yüzde 5 gibi bir oranla grafiğimizde yer alıyor” diye açıklandı.

İş kazalarının nedenleri de trafik/servis kazaları, ezilme/göçükler ve yüksekten düşme. İstanbul (DHA)

İllere Göre Dağılım

İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımı ise şöyle:

134 ölüm İstanbul’da;
58 ölüm İzmir’de;
56 ölüm Kocaeli’de;
51 ölüm Bursa’da;
45 ölüm Antalya’da;
38 ölüm Adana’da;
35 ölüm Konya’da;
34 ölüm Aydın’da;
33 ölüm Manisa’da;
29 ölüm Denizli’de;
28 ölüm Samsun’da;
27 ölüm Ankara’da;
25’er ölüm Gaziantep ve Mersin’de;
24 ölüm Tekirdağ’da;
19’ar ölüm Muğla ve Siirt’te;
17’şer Kayseri’de, Sakarya ve Şanlıurfa’da;
16 ölüm Zonguldak’ta;
15’er ölüm Diyarbakır, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Sivas’ta;
14’er ölüm Bolu ve Kastamonu’da;
13’er ölüm Çorum ve Hatay’da;
12’şer ölüm Balıkesir ve Burdur’da;
11 ölüm Ordu’da;
10’ar ölüm Mardin ve Niğde’de;
9’ar ölüm Düzce, Giresun ve Malatya’da;
8’er ölüm Adıyaman, Artvin, Edirne, Elazığ, Isparta, Karabük, Kütahya ve Trabzon’da;
7’şer ölüm Afyon, Erzincan, Erzurum, Hakkari ve Karaman’da;
6’şar ölüm Batman, Bitlis, Çanakkale, Nevşehir, Osmaniye, Tokat ve Tunceli’de;
5’er ölüm Ağrı, Bartın, Bingöl, Kırklareli, Kilis, Rize, Uşak, Van ve Yalova’da;
4’er ölüm Amasya, Bilecik, Iğdır ve Muş’ta;
3’er ölüm Aksaray, Gümüşhane, Kars, Sinop ve Şırnak’ta;
2’şer ölüm Çankırı ve Kırşehir’de;
1’er ölüm Bayburt ve Yozgat’ta
14 ölüm ise Yurtdışında yaşandı.”

İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımı ise şöyle:  134 ölüm İstanbul’da; 58 ölüm İzmir’de; 56 ölüm Kocaeli’nde; 51 ölüm Bursa’da; 45 ölüm Antalya’da; 38 ölüm Adana’da; 35 ölüm Konya’da; 34 ölüm Aydın’da; 33 ölüm Manisa’da; 29 ölüm Denizli’de; 28 ölüm Samsun’da; 27 ölüm Ankara’da ve geri kalan ölümler de diğer illerde yaşandı. İstanbul (DHA)

5haber.com  |  Ankara
DHA