Etiket arşivi: ohal ne zaman bitiyor

Son Dakika: 19 Nisan’da Sona Erecek Olan OHAL 90 Gün Daha Uzatıldı

Son dakika haberi TBMM Genel Kurulundan geldi.

Önceki gün Milli Güvenlik Kurulunda görüşülen ve uzatılsın tavsiyesi alınan OHAL durumunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesinin ardından 90 gün daha uzatılması kararı alındı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com |  Ankara

Son dakika: MGK’dan Kritik OHAL’in açıklaması geldi

İki kez uzatılan Olağanüstü Hal’in bugün yapılacak olan Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrası tekrar uzatılması bekleniyor.

19 Nisan günü sona ermesi gereken OHAL’in 90 gün daha uzatılması bekleniyor.

MGK’dan OHAL Kararı

Bugün toplanan Milli Güvenlik Kurulu toplantısı, Beştepe’de bulunan Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleşti. Düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı 40 dakika sürdü.

40 dakika süren MGK’dan bir bildiri yayımlandı. Yayımlanan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Yurt bütününde uygulanan olağanüstü hal değerlendirilmiş, demokrasimizin, hukuk devleti ilkesinin ve vatandaşlarımızın hak ve özgürlüklerinin korunmasına yönelik tedbirlerin devamlılığını sağlamak üzere olağanüstü halin uzatılması tavsiyesinde bulunulması kararlaştırılmıştır”

Yeni KHK ile ilgili son dakika haberleri için tıklayın

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden, kamu haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

16 Nisan’dan Hemen Sonra Ne Olacak? OHAL Uzatılacak mı, Yeni KHK’lar Gelecek mi?

16 Nisan tarihine yaklaşılırken merak edilen konulardan biri de referandum sonrasında ne olacağı sorusu oldu. 2. defa uzatılan Olağanüstü Hal, referandumdan hemen sonra sona erecek. Anck Olağanüstü Hal’in referandumdan sonra uzatılıp uzatılmayacağı büyük merak konusu. Bu konuda ise çeşitli iddialar kamuoyunda dolaşırken Habertürk gaztesinde yer alan haberde 16 Nisan anayasa değişikliği referandumu sonrasında Olağanüstü Hal’in 3 ay daha uzatılacağı haberi yer aldı.

Habertürk Gazetsinden Volkan Yanardağ’ın kaleme aldığı haberine göre 16 Nisan sonrasu hükumetin takvimi sıkışıyor. Gündemde olan 3 konu anayaa değişikliği sonrasında hemen hayata geçirilecek. Bunların başında ise 15 Temmuz darbe girişimi sonrasıbnda başlatılan Olağanüstü Hal’in uzatılması var. 19 Nisan günü sona ermesi gereken Olağanüstü Hal’in referandumdan sonra gerçekleşecek Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınması, ve uzatılması ile iglili teklifin meclise sunulması bekleniyor. Bu kararın ise OHAL bitiminin 1 gün öncesi yani 18 Nisan günü TBMM’de görüşülüp Resmi Gazete’de yayımlanması bekleniyor.

Hükumetin gündem başlıklarından bir diğeri ise KAnun Hükmünde Kararnameler. OHAL’in ilan edilmesinden bu yana yayımlanan 21 KHK’ya yenilerinin de eklenmesi bekleniyor.

OHAL Komisyonu

Hükumetin 16 Nisan sonrası bir diğer gündemi ise OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu. Ocak ayında çıkarılan KHK ile getirilen bu düzenlemenin işlemlerine başlaması gerekiyordu ancak bu henüz gerçekleşmedi. Referandum sonrasında OHAL komisyonunun toplanması e KHK işlemlerini yürütmesi bekleniyor.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, KHK haberlerinden, OHAL haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Başbakan’dan Flaş OHAL Açıklaması Geldi (OHAL Yine mi Uzatılacak?)

Son dakika haberi geldi. Alınan son dakika bilgilerine göre Başbakan Binali Yıldırım flaş bir açıklama yaptı.

Ankara’da yabancı medya temsilcilerinin sorularını yanıtlayan ve onlara açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım OHAL’in 3 ay daha uzatılabileceğini söyledi.

Başbakan yaptığı açıklamasında, “Uzatılıp uzatılmaması MGK’da değerlendirilir, ona göre karar verilir” sözlerini söyledi.

OHAL 19 Nisan’da Doluyordu

21 Temmuz 01.00 ‘da başlayan OHAL uygulaması daha önce 11 Ekim ve 3 Ocak tarihlerinde 3’er ay süreyle uzatılmıştı. Mevcut durumda uygulamanın süresi de 19 Nisan’da dolması gerekiyordu..

OHAL’in 3. kez 3 ay daha uzatılması durumunda 20 Temmuz 2016’da başlayan uygulama 9 ayı tamamlamış olacak.

5haber.com  | Ankara
Ensonhaber.com

Referandum OHAL’de mi Yapılacak? Referandum İçin OHAL Sonlandırılacak mı? OHAL Ne Zaman Bitecek?

Referandumun yaklaşması ile birlikte akıllardaki en büyük soru ‘Referandum OHAL’de mi yapılacak?’ sorusu oldu. Nisan ayı içerisinde yapılması planlanan referandum OHAL devam ederken mi yapılacak yoksa OHAL, referandumdan önce mi kaldırılacak?

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Olağanüstü Hal (OHAL) sürecinde referandum yapılmasına yönelik yapılan eleştiriler üzerine, “OHAL, devlet içinde bir ihanet gördüğü için devlete karşı olağanüstü haldir, vatandaşı korumaya yönelik olağanüstü haldir. Bu anlamda OHAL referandum sürecini daha sağlıklı sağlayacak” açıklamaları ile referandumun OHAL kapsamında yapılabileceğini belirtti.

OHAL Devlet İçinde İlan Edildi

OHAL sürecinde referandum yapılmasının sağlıklı olmayacağı ile ilgili eleştirilerin hatırlatılması üzerine AK Partili Ensarioğlu, “Sayın Başbakan’ın açıkladığı gibi OHAL, devlet içinde bir ihanet gördüğü için devlete karşı olağanüstü haldir, vatandaşı korumaya yönelik olağanüstü haldir. Bu anlamda OHAL referandum sürecini daha sağlıklı sağlayacak. Yoksa referandumun sonuçlarını etkiyecek bir OHAL tavrı olamaz” diye konuştu.

OHAL Ne Zaman Bitiyor?

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Bakanlar Kurulu tarafından alınan karar ile 21 Temmuz gecesi saat 01.00’da başlatılan ve 90 gün süreli olarak ilan edilen, ancak iki kere uzatılan Olağanüstü Hal’in normal şartlarda 17 Nisan günü sona ermesi bekleniyor. Referandumun ise Nisan’ın ilk veya ikinci pazar günü yapılması gündemde.

Son dakika haberlerinden, referandum haberlerinden, ohal haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın

5haber.com  | Ankara