Etiket arşivi: şalgam

ADANA ŞALGAMI NASIL YAPILIR ?

Şalgam denilince ilk akla gelen Adana’dır. Peki Adana Şalgamı nasıl yapılır? Faydaları nelerdir ?

Şalgam özellikle kış aylarında imalatı yapılan ve şifa kaynağı olan bir içecektir. Özellikle Adana yöresinde çok fazla tüketilen Şalgam özellikle Konya ili Ereğli ilçesinde yetiştirilen Siyah havucun Bulgur unu, Su, Limon Tuzu ile Fermante edilerek yapılan son derece sağlıklı ve bir o kadar da insan vücuduna yararlı bir besindir.

Şalgam C vitamini, A vitamini, E vitamini, manganez ve beta-karoten gibi antioksidanlar bakımından zengin bir içecektir.

Kemik sağlığını iyileştirme, kalbi koruma ve kanseri önleme gibi yetenekleri bulunur.

Ayrıca iltihabı azaltır ve sindirimi iyileştirir, metabolizmayı düzenler, dolaşımı arttırır ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

RAMO NEREDE ÇEKİLİYOR ?

Yapımcılığını BKM’nin üstlendiği Murat Yıldırım’ın “RAMO” Karakterine hayat verdiği dizi Show TV’de bu akşam yayınlanmaya başladı. Ramo dizisinde Murat Yıldırım’ın yanı sıra Esra Bilgiç, İlker Aksum, Yiğit Özşener, Görkem Sevindik, İdil Fırat, Cemre Baysel gibi usta oyuncular yer almaktadır. Dizi Adana’da Yüreğir Köprülü mahallesinde çekilmektedir.

Çekimleri Eylül ayında başlayan Ramo’nun çekimleri halen devam etmektedir. Adalet, İntikam, aşk içindeki derin çarpışmayı konu almaktadır.

Ramo ve ailesi, Adana’da yoksul, belalı olan bir mahallede kendi kuralları ile yaşarlar. Fragmanıyla seyircinin ilgisini çeken Ramo oyuncu kadrosuyla merak konusu oldu.

İdil FIRAT

Sevgiyi herşeyin önüne koyan Haksızlığa karşı baş kaldıran Ramo’nun sıra dışı hayatının hikayesini anlatmıştır.

Esra BİLGİÇ

Senaryosunu Yılmaz Şahin’in kaleme aldığı,Yönetmen koltuğunda Yağız Alp Akaydın’ ın oturduğu Show TV’nin yeni dizisi ile heyecan, eğlence sizlerle buluşmaya başlayacaktır.

6-7 ve 8 Ekim Adana Lezzet Festivali Programı Açıklandı

6-7 ve 8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek olan Adana’da Lezzet Festivali kapılarını katılımcılara açacak.

Vali Mahmut Demirtaş tarafından düzenlenen tanıtım toplantısında festival programı kamuoyuna duyuruldu.  Festivalin kapsamını açıklayan Demirtaş, “Adana Lezzet Festivali kapsamında, Adana mutfağından örnekleri, katılımcıların beğenisine sunacağız. Aşçılarımız Adana’nın birbirinden güzel yemeklerinin püf noktalarını da ziyaretçilerle paylaşacaklar. Birbirinden leziz tatları bünyesinde barındıran Adana mutfağı, festival sayesinde şöhretini Torosların ötesine taşıyacak” açıklamalarında bulundu.

Festival Programı

6 Ekim 2017- Cuma

– Yemek yapım atölyeleri
– Mekanlarda gastro şovlar
– Şehir gezisi
– Müze ve tarihi bölge gezileri
– Söyleşiler, sergiler, sanatsal aktiviteler
– Turgut Özal Bulvarı’nda sokak aktiviteleri
– Sokak lezzetleri şovları

7 Ekim 2017- Cumartesi

– Aqua Land Festival Alanı’nda büyük ziyafet
– Adana yemekleri
– Yemek yarışmaları
– Ünlü şeflerden gastro şovlar
– Konserler
– Geleneksel el sanatları gösterileri
– Adana’da yetişen ürünler sergisi
– Turgut Özal Bulvarı’nda sokak aktiviteleri
– Akşam eğlenceleri ve gece konserleri

8 Ekim 2017- Pazar

– Aqua Land Festival Alanı’nda büyük ziyafet
– Adana yemekleri
– Yemek yarışmaları
– Ünlü şeflerden gastro şovlar
– Konserler
– Narenciye hasadı
– Pamuk hasadı
– Kozan gezisi
– Karaisalı, Kapıkaya Kanyonu, Varda Köprüsü turu
– Tarsus turu
– Akşam eğlenceleri ve gece konserleri
– Turgut Özal Bulvarı’nda sokak aktiviteleri

Koruma Altına Alınmalı

Adana’yı marka şehir yapmak için çalışmaları sürdürdüklerini kaydeden Vali Demirtaş, “Bugün dünyanın dört bir yanında milletler kendilerine ait olmayan yemeklere, tatlılara dahi patent alma telaşına düşmüşken, bizler de Adana lezzetlerini koruma altına almalı ve yemek kültürümüze sahip çıkmalıyız. Kentin bütün paydaşlarıyla işbirliği yaparak Adana Lezzet Festivali’nin her yıl düzenlenmesi, uluslararası platforma taşınması ve geleneksel hale dönüştürülmesi için her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Adana’nın farklı lezzetlerini bir araya getiren, Çukurova’nın birbirinden leziz yemeklerini tatma fırsatı bulacağınız, sektörün tüm paydaşlarını bir araya getirecek Adana Lezzet Festivali’nin, kentimize hayır ve bereket getirmesini temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Adana