Etiket arşivi: suriye son durum

Son Dakika !! Rusya Uçakları İdlip’e Hava Saldırısı Düzenledi: 20 Ölü , 30 Yaralı

Son dakika haberi Suriye’den geldi. Suriye’nin İdlip kent merkezine hava saldırısı düzenlendi. Düzenlenen hava saldırısında 20 kişi öldü, 30 kişi de yaralandı.

İddiaya göre, Rusya’ya ait savaş uçakları tarafından Türkiye sınır hattına yaklaşık olarak 45 kilometre uzaklıkta bulunan İdlip kent merkezinde yerleşim alanlarına hava saldırısı gerçekleştirildi. Saldırıda ilk belirlemelere göre 20 kişi hayatını kaybederken, 30 kişi de yaralandı. Yıkılan binaların altında kalanların ise kurtarma çalışması başlatıldı.

Saldırıda yarılanan 13 Suriyeli ise Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’ndeki Cilvegözü Sınır Kapısı’na getirildi. Durumları ağır olan Suriyelileri Hatay’daki hastanelere sevk edilerek tedavi altına alındı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

Suriye’de İlan Edilen Ateşkeste Son Durum-İran’da Kritik Toplantı

Suriye’de devam eden iş savaşa geçtiğimiz gün BM kuralları çerçevesinde ateşkes getirildi. Ateşkes sonrasında ikili ve toplu şekilde görüşmeler son hızıyla sürdürülüyor.

Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Türkiye ve Rusya öncülüğünde Suriye’de ateşkesin yürürlüğe konulmasının ardından temaslarda bulunmak için İran’a geldi. Muallim’e Tahran ziyaretinde, Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memluk da eşlik ediyor.

Tahran’da İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile bir araya gelen Velid Muallim, Suriye’de ateşkesin sağlanmasının ardından gelinen son duruma ilişkin İranlı mevkidaşı il istişarelerde bulundu.

İran basının konu ile ilgili aktardığı bilgilere göre, görüşmede, “ terörle mücadelede ortak işbirliği sürecinde gelinen son vaziyet, ateşkesin kalıcı hale gelmesi için yapılması gereken ortak girişimler, Suriye devleti ile muhalifler arasında planlanan siyasi görüşmeler, Halep kentinin hükumetin eline geçmesinin ardından silahlı gruplarının yeniden toparlanmasını önleyecek adımların nasıl atılacağı” ana başlıkları ele alındı.

İran Milli Yüksek Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile bir araya gelecek olan Muallim’in, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yle de görüşmesi bekleniyor.

5haber.com  | Ankara
DHA

Son Dakika!! Fırat Kalkanında 1 Askerimiz Şehit Oldu , 1’i Ağır 9 Asker Yaralı

Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Harekatı’nda, El Bab bölgesindeki çatışmalarda 1 uzman çavuş şehit oldu, 9 asker de yaralandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 128 gündür yürütülen ‘Fırat Kalkanı Harekatı’nda Suriye’nin El Bab bölgesinde akşam saatlerinde şiddetlenen çatışmalarda 1 uzman çavuş şehit oldu, en az 9 asker de yaralandı. Yaralı askerler sınır hattına ulaştırılarak burada hazır bekletilen ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi. Yaralı askerlerin Kilis Devlet Hastanesi Acil Servisi’ndeki tedavileri devam ediyor.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 128’inci gününde Suriye’nin El Bab bölgesinde akşam saatlerinde şiddetlenen çatışmalarda 9 asker yaralandı. Yaralı askerler sınır hattına ulaştırılarak burada hazır bekletilen ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne getirildi.

Tedaviye alınan yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Fırat Kalkanı Harekatı’nın 39’uncu şehidi olan uzman çavuşun cenazesinin ise Gaziantep’e getirileceği belirtildi.

5haber.com  | Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Son Dakika Açıklaması: “Suriye’de Bu Geceden İtibaren Ateşkes..”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Taçi ile başbaşa görüşme ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Gazetecilerin soruları üzerine, bu gece yarısından itibaren Suriye genelinde ilan edilecek ateşkese ilişkin, “Mutabakata göre bu gece yarısından itibaren Suriye genelinde ateşkes ilan ediliyor. Konuyla ilgili olarak Sayın Putin açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar tabi ki bu ateşkesin dışındadır. Az önce ifade ettiğimiz örgütler buna dahil değil” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak basın toplantısı’nda açıklamalarda bulundu. Erdoğan’ın konuşmasında şu ifadeler yer aldı:” Bağımsızlığını kazanmasının ardından Kosova’yı her alanda destekleyen Kosova’nın meselelerini kendi meselesi olarak gören yegane ülke Türkiye’dir. Kosova’lı kardeşlerimizin her zaman yanında olduk. Ortak gayretlerimiz neticesinde Kosova bugün uluslar arası toplumun güvenilir bir ortağı ve bölgesinde istikrarın teminatıdır. Kosova’nın bağımzsızlığı toprak bütünlüğü ve egemenliği biizm için tartışılmazdır. Kosova’yı 113 ülke tanımış durumdadır. Bu sayının artması için ilgili ülkeler nezdinde çabalarımız sürüyor. FETÖ terör örgütünün ne yazık ki en yoğun örgitlenme ağına sahip olduğu yer ne yazık ki Kosova. FETÖ, PKK,YPG, DHKPC VE DEAŞ gibi katil sürülerinin biizm nazarmızda hiç bir farkı yoktur. Dünyanın eresine kaçarsa kaçsınlar terör örgütlerinin ele başının milatanlarının peşlerini asla bırakmayacağız. Çünkü hain her yerde haindir. Terörist her yerde teröristtir. FETÖ sadece Türkiye için değil faaliyet gösterdiği tüm ülkeler için büyük bir tehdittir. Bu konuda Kosova’lı kardeşlerimizin gerekli hassiyeti göstereceğine inanıyorum.Kosova’lı kardeşlerimiz hiç endişeye kapılmasınlar şu andaki mevcut eğitim öğretim anlayışından çok daha kaliteli eğitim öğretim anlayışını Maarif Vakfı’mız vasıtasıyla ve Kosova’daki muadilleriyle birlikte el ele vererek yapabileceklerdir. Ülkemizin Kosovadaki toplam yatırımlarının miktarı 350 milyon dolara ulaşmıştır. İkili ticaret hacmimiz ise bu yılın ilk 10 ayında 221 milyon dolar. Yeterli görmediğimiz bu rakamı çok daha yukarılara taşımakta kararlıyız. ”

Adı Ne Olursa Olsun Terörist Teröristtir

Kosova Cumhurbaşkanı Hashim Taçi,” Yapılan saldırı sadece Türkiye’ye karşı yapılan bir saldırı değildi. Tanklar hiç bir zaman halkın iradedisinin yerine geçemez” dedi. Taçi konuşmasını şöyle sürdürdü:” Türkiye’de terörist her kimse o Kosova’da da teröristtir. Bu konuda tavizimiz yoktur. İsmi ne olursa olsun, terörist teröristtir. İstanbul’da, Ankara’da, Berlin’de Paris’te terörist teröristtir. Bu savaşı hepbirlikte iş birliği yaparsak kazanabiliriz. Terör unsurunun dini , imanı, milliyeti olmaz. Onlar uluslar arası finans edilen DAEŞ gibi örgütlerdir. Çok verimli bir sohpet gerçekleştirdik. Türkiye Kosova’da 3. büyük yatırımcı konumundadır. Biz artık kapıyı açtık dış yatırımcılara. Avrupa Konseyi’ne UNESCO’ya yapacağımız üyelik başvurularına yapacağınız yardımdan dolayı teşekkür ederiz. Minnettarım ,çünkü 113 devlet tarafından tanındık. Bazılarıyla doğrudan sizin bakanlarınız yaptığı çalışmalar dolayısıyla oldu. ”

Mücadeleyi Verirken Biz Yandık Kosova Yanmasın

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kosova’lı gazetecilerin “Kosova’ya ne vaad ediyorsunuz? Kosova’yı dahil ederek Gülen’in okullarının kapanmasında neden ısrar ediyorsunuz ?” sorusunu şu şekilde yanıtladı:” Okullar terörist yetiştirmez. Okullar ülkesine ihanet eden gençler yetiştirmez. Eğer bir okuldan ülkesine ihanet een gençler yetişiyorsa o okul kendi asli görevini yerine getirmiyor demektir. Biz bir bedel ödedik. 248 şehit verdik. Peki bu şehitlerimizin verilmesine neden olanlar kim? Artık yargı tek tek hepsini belirlemiş vaziyettte. Başta şahsım olmak üzere Meclis’i bombayan bir zihniyet Bu zihniyete bugün Türkiye’de, Yarın Kosova’da o okullardan yetişenler aynı şeyi yapar. Oraların okullarını işgal ederler. O okullardan sonra gelirler devlet dairelerinde onlar yetki yerlerini alırlar. Çünkü orada Kosova vatandaşlar okumuyor mu? Siz hesabı şu an itibariyle yapıyorsunuz. Sevgili kardeşim hesabını şu an için yapma. Hesabını 10 yıl 20 yıl sonrası için yap. 4o yıl önce Türkiye’de bu adımı attılar. Şu anda da neticesini almaya başladılar. Şimdi bizde bu mücadeleyi veriyoruz. Bu mücadeleyi verirken biz yandık, Kosova yanmasın diyoruz. Bunlar hain. Kosova böyle bir bedel ödemeye de tahmmül edemez, bunu kaldıramaz.”

Dahil Olan ve Olmayan Örgütler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin “Suriye’deki ateşkes, varılan mutabakat çerçevesinde bugün gece yarısından itibaren ateşkes sağlanacak. Özellikle uzun vadede bu ateşkesin kalıcı hale gelmesi söz konusu mu? Terör örgütü olarak ilan edilen gruplarla mücadele devam edecek, PYD ve YPG’nin anlaşma kapsamı içerisinde yer aldığı belirtildi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusunu şöyle cevap verdi:”Mutabakata göre bu gece yarısından itibaren Suriye genelinde ateşkes ilan ediliyor. Konuyla ilgili olarak Sayın Putin açıklama yaptı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar tabi ki bu ateşkesin dışındadır. Az önce ifade ettiğimiz örgütler buna dahil değil.”

5haber.com  | Ankara
DHA

Fırat Kalkanı Harekatı’nda Son Durum: 1 Türk , 7 ÖSO Askeri Yaralandı

Suriye’nin kuzey bölgesinde bulunan CErablus’ta başlayan ve kararlılıkla devam eden Fırat Kalkanı Harekatında bugün, DEAŞ’ın saldırısında 1 Tük askeri ve 7 Özgür Suriye Ordusu askeri yaralandı. Yaralanan askerler, tedavi altına alınmak için Kilis’e getirildi.

Kilis’in karşı bölgesinde sürdürülen ‘Fırat Kalkanı’ harekatında El Bab’a yönelik operasyonda terör örgütü DEAŞ militanları tarafından bombalı saldırı düzenlendi. Düzenlenen bombalı saldırıda, 1 Türk ve 7 Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askeri yaralandı. İlk müdahaleleri yapıldıktan sonra sınır hattına getirilen askerler, ambulanslarla Kilis Devlet Hastanesi’ne götürüldü. Acil serviste tedavilerine başlanılan yaralı askerlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi.

Fırat Kalkanı Harekatında Bugün 63 Hedef İmha Edildi

TSK’dan yapılan son dakika açıklamasında Fırat Kalkanı Harekatının son durumu hakkında bilgi, kamuoyu ile paylaşıldı.

TSK’dan yapılan Fırat Kalkanı Harekatı açıklaması:

“Gün içerisinde yaşanan çatışmalarda 2 muhalif şehit olmuş, 8 muhalif yaralanmış. Muhalif unsurlarca, harekatın başlangıcından bu yana 207 meskun mahalde yaklaşık 1720 kilometrekarede kontrol sağlanmıştır. Hedef tespit vasıtaları ile tespit edilen 60 DEAŞ ve 3 PYD/PKK hedefine ateş destek vasıtaları ile atış yapılarak, DEAŞ ve PYD/PKK mensuplarınca kullanılan barınma yerleri, savunma mevzileri, komuta kontrol tesisleri, silah ve araçları etkisiz hale getirilmiştir. Hava kuvvetlerimize ait uçaklar tarafından hava harekâtı icra edilmemiş, ani çıkacak hedeflere yönelik olarak ‘yerde bekler’ uçak görevlendirilmiştir. Koalisyon güçleri tarafından da hava harekatı icra edilmemiştir. DEAŞ’ten temizlenen bölgelerde muhaliflere destek sağlayan patlayıcı tespit ve imha timlerimiz tarafından 19 el yapımı patmayıcı kontrollü olarak imha edilmiş, harekatın başından bugüne kadar, çoğu tuzaklanmış 36 mayın ve 1575 el yapımı patlayıcı kontrollü olarak etkisiz hale getirilmiştir.”

5haber.com  | Ankara
DHA