Etiket arşivi: Türkiye AB

AB Üyelik Süreci Biterse Ne Olur? Şangay Beşlisi AB’ye Alternatif Olabilir Mi?

Geçtiğimiz günlerde Avrupa Parlamentosunda alınan Türkiye’nin AB üyelik süreci durdurulsun kararı, ardından gelen açıklamalar ve Şangay Beşlisi haberleri sonrası İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konu ile ilgili bazı açıklamarda bulundu.

Birçok yorumcu ve bürokrat tarafından yapılan Şangay Beşlisi Üyeliği AB üyeliğine alternatif olur mu?, AB üyelik süreci durdurulursa ne olur gibi sorulara cevap veren Zeytinoğlu, AB ile ilişkilerin kritik bir dönemden geçtiğiniz belirterek, “Türkiye AB İlişkilerinin alternatifi yok… Tıkanıklığı ve husumeti aşacak yeni bir iradeye ihtiyaç var” sözlerini söyledi.

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, konu ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin gerek ticaret hacmi ve doğrudan yatırım düzeyi gerekse siyasi ve ekonomik reform çıpası olarak AB ile ilişkilerini canlı tutması gerektiğini vurguladı.

Zeytinoğlu, “Türkiye’nin AB perspektifini kaybetmesine ne Türkiye ne de AB izin veremez” diyerek Komisyon Başkanı Juncker, Almanya Başbakanı Merkel ve Yunanistan Başbakanı Chipras’ın açıklamalarının da bu yönde bir görüşün AB içinde de ağırlık kazandığını gösterdiğinin altını çizdi ve ekledi:

“Komisyon Başkanı Juncker’in AB’nin mülteciler konusunda Türkiye’ye ders vermekten kaçınması gerektiği yönündeki sözleri dikkate alındığında, Komisyon’un Parlamentodan farklı bir şekilde konuya yaklaştığı görülüyor. Sadece mülteci anlaşmasının devamı için değil, Türkiye ve AB’nin enerjiden, dış politikaya ve güvenliğe kadar birçok ortak konuda işbirliğinin sağlanması ve Türkiye’nin AB’ye daha fazla entegre olması için iletişim ve müzakere kanallarının açık olması lazım.”

AB Sürecindeki Tıkanıklıktan Çıkacak Yeni Bir İvmeye İhtiyaç Var

İKV Başkanı Zeytinoğlu AP kararına rağmen, AB Konseyi’nin müzakereleri askıya alma yönünde bir karar almayacağını söyledi ve sürecin geldiği bu aşamada yeni bir ivmeye ihtiyaç olduğunu vurguladı:

“Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik zorluklar AB çıpasının önemini her zamankinden daha fazla artırıyor. Bu süreçteki tıkanıklığın aşılması için aşağıda belirttiğim unsurları da içeren yeni bir stratejiye ihtiyaç var;

# Üyelik hedefinin yakın gelecekte gerçeklemese de yeterli koşulların olgunlaşmasına bağlı olarak saklı tutulması,
# Kıbrıs’ta çözümün desteklenmesine yönelik olarak AB’nin devreye girmesi,
# Türkiye’de AB kriterleri ekseninde reform hamlesinin canlandırılması,
# Türk vatandaşları için vize serbestliğinin en kısa zamanda gerçekleştirilmesi,
# Gümrük birliğinin modernizasyonu sürecinde müzakerelere başlanması,
# Mülteci işbirliğinin devamı,
# Üst düzey ekonomi, enerji ve siyasi diyalog mekanizmalarının devamlılığının sağlanması,
# Müzakere sürecinde blokajların kaldırılmasına yönelik bir ivme yaratılması,
# Türkiye ve AB arasında teknik ve diplomatik düzeyde düzenli temas ve danışma sürecinin süreklilik kazanması,
# Sivil toplum diyaloğu mekanizmasının güçlendirilmesi gerekmektedir.

Türkiye’nin AB içindeki değişimleri de yakından izleyerek, alternatif stratejiler geliştirmesi ve dış ilişkilerine dengeli yaklaşması gerekiyor. Ancak farklı ülke grupları ile geliştirilecek tüm ilişkilerin dışında, AB ile ilişkilerimiz özel bir önem taşıyor. İhracatımızın yüzde 48’ini yaptığımız ve yüzde 70’in üzerinde yabancı yatırımların kaynağını oluşturan bir Birlik olarak, AB’nin kalkınmamızdaki önemi ve reform sürecindeki tetikleyici konumu yadsınamaz. Soğukkanlı ve akılcı davranarak, AB ile ilişkilerimizi rasyonel ve dinamik bir temele oturtmalı ve etkin bir strateji kapsamında ilişkilerde yeni bir ivme yaratmalıyız”.

5Haber.com  | Ankara
DHA

AP’de Türkiye’nin AB’ye Üyelik Müzakerelerini Dondurma Oylaması Sona Erdi

Günlerdir sürekli olarak tartışmalara neden olan Avrupa Parlamentosunda beklenen oylama tamamlandı ve çıkan oylamanın sonucu açıklandı. Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik sürecinin geçici bir süreli olarak dondurulmasını ön gören tasarı oylama sonrası kabul edildi ve herhangi bir hukuki bağlayıcılığı olmayan tasarı kabul edildi.

AP Genel Kurulunda önceki gün görüşülen ve bugün oylaması gerçekleşen tasarı; 37 hayır oya karşılık 479 oyla Genel Kurul’dan geçti. Oylamada, 107 üye ise çekimser oy kullandı.

Tasarıda üyelik müzakerelerinin, Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasının (FETÖ/PDY) 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ortaya çıkan durum ve Olağanüstü Hal sürecinde yapılan uygulamasının getirdiği şartlar nedeniyle geçici olarak dondurulması isteniyor.

OHAL Kaldırılırsa Müzakereler Yeniden Başlar

Avrupa Parlamentosu Genel Kurulunda alınan karar sonrasında yapılan açıklamalarda üyelik müzakerelerinin tekrar başlaması için OHAL sürecinin tamamlanması ve uygulamanın durdurulması gerektiği belirtilirken, Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosunun darbe girişimini güçlü bir şekilde kınadığı ve Türkiye’nin sorumluları yargılama hakkının meşru olduğu vurgulandı.

Avrupa Parlamentosunun Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliklerini sonlandırma veya dondurma gibi bir yetkisi olmamakla birlikte, alınan bu karar, diğer üye ülkelere bir mesaj ve ön görü şeklinde iletildi.

Türkiye ve AB arasındaki üyelik müzakereleri konusunun, aralık ayında toplanacak AB Liderler Zirvesi’nde gündeme gelmesi bekleniyor.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara
DHA

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan AP Türkiye Üyelik Müzakereleri Oylaması Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı bir programda, Avrupa Parlamentosunda yapılacak olan Türkiye oylamasını değerlendirdi. Oylamanın Türkiye nezdinde bir anlam ifade etmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yarın Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı olacak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri için oylama yapacaklarmış. Peşinen ifade etmek isterim ki şu anda buradan söylüyorum, ekranları başında izleyen tüm dünyaya sesleniyorum: Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur”

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) 32.Toplantısı açılış oturumunda konuştu.

Hiçbir Kıymeti Yoktur

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Parlamentosunda gerçekleşecek olan Türkiye oylamasına değinerek, “Yarın Avrupa Parlamentosu’nda bir toplantı olacak ve Türkiye’nin Avrupa Birliği üyelik müzakereleri için oylama yapacaklarmış. Peşinen ifade etmek isterim ki şu anda buradan söylüyorum, ekranları başında izleyen tüm dünyaya sesleniyorum: Sonuç ne çıkarsa çıksın bu oylamanın bizim nezdimizde hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur” dedi.

Milletin İradesini Hiçbir Terazi Tartamaz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz gecesi demokrasi ve istiklali için canlarını ortaya koymuş bir milletin iradesini hiçbir terazi tartamaz. Bu ülkenin istikrar ve istikbal mücadelesi orada ellerin havaya kalkıp inmesiyle kesintiye uğrayacak değildir. Bu millet tatlı su demokratı olmadığını, iradesine, özgürlüğüne ve onuruna sahip çıkmak için gerekirse canını feda edebileceğini 15 Temmuz gecesi tüm dünyaya ispat etmiştir. Bu oylamanın siyasi bir bağlayıcılığı olmasa da açıkçası verilmek istenen mesajı benim hazmetmem mümkün değildir. Avrupa Parlamentosu’nun böyle bir oylamaya gitmeye tevessül etmesi dahi terör örgütlerine kol kanat gerdiğinin, onların yanında saf tuttuğunun ifadesidir” diye konuştu

AB’nin Değerlerine Sahip Çıktık Ama Somut Bir Destek Göremedik

Konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz, Avrupa Birliği’nin değerlerine pek çok üye ülkeden daha fazla sahip çıktığımızı bugüne kadar sayısız kez ortaya koyduk. Ancak, Batılı muhataplarımızdan kulağa hoş gelen sözlerin ötesinde somut bir destek görmedik. Tam tersine taahhütlerin hiçbiri gerçeğe dönüşmedi, verilen sözler yerine gelmedi” şeklinde konuştu ve ekledi, “Bir taraftan PKK’yı terör örgütü ilan edeceksin bir taraftan o teröristler orada nutuk atacak. Batılı dostlarımızdan samimi bir destek görmedik. Benzer tecrübeleri sizlerin de yaşadığını gayet iyi biliyorum. Ama gelin artık tavrımızı ortak belirleyelim diyorum. Sömürülen ülkeler olmaktan çıkalım. Gelin artık buralarda kendi geleceğimizi kendimiz belirleyelim” dedi.

Amerikan Kongresinin Aldığı Karar

Amerikan Kongresi’nin aldığı bazı kararları eleştiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “En son Amerikan Kongresi’nin 11 Eylül terör hadisesi konusunda aldığı kararı biliyorsunuz değil mi Ne kararı aldılar? Dediler ki ‘Bu iki kuleyi Suudi Arabistan vurdu, öyleyse bunun bedelini Suudi Arabistan’dan alacağız. İsteyen Suudi Arabistan aleyhinde dava açabilir.’ Başlattılar mı? Dava açmaya başladılar. Böyle mantıksız bir şey olabilir mi Her ülkenin içinden terörist çıkar mı Çıkar. Sen şimdi benim ülkemden bir terörist çıktı diye nasıl oluyor da bir devleti, bir ülkeyi cezalandırıyorsun. Böyle bir şey olabilir mi Ama Amerikan Kongresi böyle bir kararı alabilme cüretini gösterdi. Bakın şimdi yeni bir adım daha atıyorlar. Onu da söyleyeyim. Yine Amerika. Kuveyt Türk ve Kuwait Foundation. Bunların bankalarıyla ilgili teröre destek verdikleri düşüncesiyle şimdi bunlara yönelik de aynı oyunu, aynı numarayı çevirmek istiyorlar. Böyle saçmalık, yanlış olamaz. Oyun yine İslam ülkeleri üzerinde. Yani biz terörist yetiştiriyoruz. Onlarda hiç böyle bir şey söz konusu değil. İslam ülkeleri olarak bu çifte standart karşısında, insanımıza zarar veren bu eylemler karşısında artık sesimizi ve tepkimizi yükseltmemiz gerektiğini düşünüyorum. Batılı ülkelerin kendi çıkmazlarını, kendi bunalımlarını İslam dünyası ve Müslümanlar üzerine yansıtarak perdelemesine daha fazla tahammül edemeyiz. Çünkü biz tepkimizi demokrasinin imkanları içinde ortaya koymazsak, emin olun bu tavrın sahipleri daha fazla cesaret bulacaklardır. Biz haksızlıkları yüzlerine vurmazsak, korkarım ki bunların pervasızlıkları daha da artacaktır” diye konuştu.

Bunlar Birine Diktatör Diyorsa O İyi Biridir

Amerika seçimlerine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Olaylar karşısında susarsak, bir şey demezsek, Batı’ya selam duran eli kanlı tiranları kırmızı halılarda ağırlamayı, kendilerini eleştirenleri ise diktatör olarak yaftalamayı bunlar sürdüreceklerdir. Eğer bunlar birisine ‘diktatör’ diyorsa benim indimde o iyidir. Ecdadımız da değerlendirmeyi böyle yapmış. ‘Filanca mı dedi, o zaman onun tersini düşün…’ Ben de şimdi bunlar birilerine diktatör mü diyor, orada tam tersini düşüneceksin, o insan gayet iyidir. Çünkü onların çıkarlarına gelmiyor. Şimdi ABD bir seçim yaşadı değil mi Hesap tutmadı. Hesap farklıydı, seçimi Trump kazandı. Amerika’da Trump’a ne demeye başladılar ‘Diktatör’ demeye başladılar. Avrupa’nın değişik ülkelerinde sokaklara döküldüler, diktatör demeye başladılar. Hani demokrattınız Demokrasi sandık değil mi? Sandıktan çıkan neticeye saygı değil mi? Sandıktan çıkan neticeye niye saygı duymuyorsunuz Sandıktan şimdi böyle bir netice çıktı, Trump çıktı, saygı duyun. Bize de geliyorlar diyorlar ki ‘Bak Trump, Müslümanların aleyhinde konuştu, İslam’ın aleyhinde konuştu’ Biz siyasette bu tür şeylerin hepsine alışığız. Bugün böyle konuşulur, sonra bu yanlış düzeltilir. Fakat biz burada kalkıp kesinlikle oyuna gelmememiz lazım. Bunlar birisine diktatör diyorsa benim indimde o iyidir. Çünkü onların çıkarlarına gelmiyor. ABD’de bir seçim yapıldı, hesap tutmadı. Seçimi Trump kazandı, ABD’de Trump’a diktatör demeye başladılar. Avrupa’da gösteriler yapmaya başladılar. Hani demokrattınız? Saygı duyun. Bize de geliyorlar, Trump Müslümanların aleyhinde konuştu diyorlar. Siyasette bunlara alışığız. Bugün böyle konuşur, sonra bu yanlış düzeltilir. Bizim bu oyuna gelmememiz lazım. Demokrasi diyorsanız sandıktan çıkan neticeye saygı duyacaksınız. Siyasi gelişmeler ekonomiyi de menfi etkiliyor. Bugünkü toplantının ekonomik meselelerin tartışılması konusunda da önemli olduğu düşüncesindeyim” sözleri ile konuşmasını tamamladı.

5haber.com  | Ankara
DHA