Saldırı Sonrası Rusya Devlet Başkanı Putin’den İlk Açıklama Geldi

Ankara’da uğradığı silahlı saldırıda Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesi üzerine Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açıklama yaptı.

Rusya Devlet Başkanı Putin açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Rus büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürüldüğü yönünde Türkiye’den trajik haber geldi. Her şeyden önce hayatını kaybeden dostumuzun ailesi ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Dışişleri Bakanlığından Karlov’a devlet unvanı verilmesini rica ediyorum. O, görev koltuğunda yaşamını yitirdi. Karlov, parlak bir diplomattı, bulunduğu ülkede çok iyi bir itibara sahipti. Türkiye yönetimi ve diğer siyasi güçlerle iyi ilişkilere sahipti ve saygı görüyordu. Andrey Karlov, çok iyi ve bilgili bir insandı. Bu kulaktan duyma bir şey değil, çünkü kendisiyle bizzat tanıştım ve bu sene sonbaharda Türkiye’ye gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında bana sürekli eşlik etti.

Bugün gerçekleşen bu olay hiç şüphesiz ki Rusya ve Türkiye’nin ilişkilerinin normale dönme durumunun ve Rusya, Türkiye, İran ve bazı diğer ülkeler tarafından aktif şekilde yürütülen Suriye’deki barış sürecinin bozulmasına yönelik bir provokasyondur. Buna sadece bir şekilde yanıt verebiliriz, o da terörle mücadeleyi güçlendirerek. Teröristler bunu kesinlikle hissedecekler.

“Erdoğan’la anlaştık”

Putin açıklamasına şu şekilde devam etti: “Rusya’nın Soruşturma Komitesi bu cinayet hakkında soruşturma başlattı. Komiteye en kısa zamanda Ankara’ya uçma ve Türk partnerleriyle bu suçu araştıracak çalışma grubunun kurulması yönünde talimat verildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile az önce yaptığım telefon konuşmasında bu konuda anlaşmaya varıldı. Katilin elini kimin yönlendirdiğini öğrenmemiz gerek. Türkiye’nin Rusya’daki diplomatik temsilciliklerinin güvenliğinin artırılması gerek. Aynı zamanda Türkiye tarafından Rusya’nın Türkiye’deki büyükelçilik ve konsolosluk binalarının güvenliğinin garanti edilmesi gerek.”

5haber.com  | Rusya
DHA

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir