5 haber
Bize Katılın

Alkol ve Sigara Tiryakilerine Kötü Haber!! Alkol ve Sigaraya ÖTV Zammı Resmi Gazetede

Alkol ve sigara tiryakilerine kötü haber geldi. Bakanlar Kurulunda alınan karar sonrası sigara ve alkole ÖTV zxammı uygulandı. İşte uygulanan zam miktarları.

Alkol ve Sigara Tiryakilerine Kötü Haber!! Alkol ve Sigaraya ÖTV Zammı Resmi Gazetede
Bu haber 01 Aralık 2016 - 9:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bakanlar Kurulu tarafından alınan kararın Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından, Özel Tüketim Vergisi’ne (ÖTV) bugünden itibaren geçerli olmak üzere, alkollü içeceklere maktu vergi yüzde 10, tütün ürünlerine ise yüzde 7 artış getirildi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan onaylı Bakanlar Kurulu kararına göre, sigara, tütün ürünleri ve alkollü içeceklerden alınan maktu vergi artışı yeniden belirlendi. Maliye Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, düzenleme sonucu alkolde maktu vergi yüzde 10 arttı. Bunun da fiyatlara etkisinin, ortalama yüzde 3 veya yüzde 4 civarında olacağı belirtildi. Tütünde ise maktu vergiye 7 kuruş zam yapılırken, fiyatlara etkisinin ortalama yüzde 5 ya da yüzde 6 civarında olacağı bildirildi. Düzenleme sonucu, sigara paketlerinde ortalama artışın 50 kuruş olacağı belirtildi.

İşte Sigara ve Alkole Gelen Zam Miktarlarını Gösterir Liste

sigaara

sigara

siggara

ssigara

Alkol ve Sigaranın Yol Açtığı Sağlık Sorunları

Alkol ve sigara tüketen insanlarda genellikle görülen rahatsızlıklar, kalp ve damar hastalıkları, bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıkları ve KOAH, damarlarda tıkanma ve buna bağlı felç, midede gastrit, ülser ve mide kanseri, ciltte sararma, kırışıklık, cilt kanseri, ağız kokusu ve dişlerde sararma, gebelikte sigara içilmesi erken doğuma ve buna bağlı olarak çeşitli gelişim bozukluklarına, doğum sonrası ise sütün kesilmesine yol açar.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, resmi gazete ilanlarından, politika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5Haber’i takipte kalın.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA