Bitcoin’de Beklenen Düşüş Yaşandı

Kripto para piyasasında lider olan bitcoin, dün ve bugün yaklaşık yüzde 20 lik değer kaybı yaşandı. Bu değer kaybının kripto paranın izlenememesinden kaynaklandığını belirten uzmanlar borsalardan gelen açıklamalar sonrasında değer kaybı yaşanacağını öngörmüşler ve “balon yakında patlayacak” yorumu yapmışlardı.

Gün içerisinde farklı piyasalardan gelen yorumlar sonrası sert düşüş yaşanmış ve değer kaybı binlerce sanal para yatırımcısını endişelendirmişti. Uzak doğu ve Avrupadan borsalarından gelen söz konusu açıklamalarda bitcoin’in izlenemesi ve karşılık ayrılamamasından duyulan endişeler dile getirilmişti.

Toparlanma sinyalleri uzakta görünen bitcoin rekora giderken böyle bir düşüş yaşaması ise beklentileri haklı çıkarmıştı.

Günümüzde birçok kişi tarafından yakından takip edilen ve son birkaç aydır aşırı popüler olmasıya adından sıkça sözettiren sanal para lider peşinde binlerce alternatif yaratmış ve tüm dünyanın ilgisini üzerine toplamıştı. Bunun üzerine sıkça spekülatif açıklamalar gelmiş fakat bitcoin 20bin dolar seviyelerini zorlamıştı. Düşüşün sonrasında ise hızlıca Güney Kore piyasalarından toparlanması için farklı açıklamalar gelmişti.

Söz konusu açıklamalar ise şöyle devam etti.

Korea Joongang Daily’nin haberine göre, ülkenin en büyük altı bankasına, “kimlik bilgileri gizli şekilde işlem yapmayı engelleyen sistemi kurdukları takdirde” yeniden kripto para hesabı açma izni verildi.

Aynı habere göre ülkenin finansal denetim organı bankalara müşterilerin gerçek kimliklerini doğrulamak ve para aklama faaliyetlerini engellemek için bir yöntem bulana kadar kripto para hesabı açmamalarını salık verdi.

Bu plana göre bankalar sanal hesap açamayacak ve yeni hükümet tarafından denetlenebilen gerçek kimlik bilgilerini içeren bir kimlik saptama sistemi kullanılacak. Yeni sistemin 20 Ocak’ta kullanılmaya başlanması bekleniyor.

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir