Etiket arşivi: abd suriye

ROKETSAN’dan Flaş Açıklama: Tomahawk Füzeleri 400 KM’den Radara Takılır

Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, yaptığı son dakika açıklamasında Amerika Birleşik Devletlerinin, Suriye’de rejim güçlerine yönelik yaptığı hava saldırısında Tomahawk füzelerinin Rus hava savunma sistemleri tarafından neden engellenmediği tartışmalarına değindi. Torun yaptığı açıklamasında, “Rus savunma sistemleri karşılayamaz diye bir olay yok. Demek ki hava savunma sistemleri kapatıldı, onlar da geçti. Çünkü bir füzenin geldiğini hava savunma sistemi 400 kilometre önceden bilir. 400 kilometre önceden çıktığını görür, kendi menziline geldiği zaman imha eder” ifadelerini kullandı.

Manavgat Sanayici ve İşadamları Derneği tarafından Çolaklı Mahallesinde bulunan Adalya Resort Hotel’de düzenlenen kahvaltı programına katılan Roketsan Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, Türkiye’nin Savunma Sanayisi hakkında katılımcılara ve basın mensuplarına bilgi verdi. Türkiye’nin 1990’a kadar hazır alım yaptığını, 1990-2000 arasında ortak üretim, 2000’den sonra ise özgün üretim yaptığını belirten Torun, Türkiye’deki savunma sanayinde yüzlerce şirket olduğunu aktardı ve bunların ihracatının 16 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Roketsan’ın Ürettiği Sistemler

ROKETSAN tarafından üretilen sistemler hakkında da bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Torun, “Cirit’i duymuşsunuzdur. 8 kilometre menzilden lazerle işaretliyorsunuz hedefi gözünden vuruyor. Füze dediğiniz zaman o işte pencerenin camından evin içini vuruyor. O zaman akıllı sistem oluyor. İşte 2000’li yıllarda biz bu akıllı sistemlere geçtik. Cirit Türkiye’nin ilk füzesidir. Şu anda ATAK helikopterlerine kalifiye edilmiş vaziyette kullanılıyor. Sadece Türk ordusuna değil dünyaya da satıyoruz. Türk ordusuna verdiğimizden daha fazla dünyaya ihraç ettiğimiz bir füze bu. Hatta ABD’li bir şirket bildiğimiz zirai uçaklara bunu monte etti. Adam almış zirai uçağı askeri uçağa dönüştürmüş. İlaç tankını yakıt tankı yapmış. O uçağa Cirit’i koyduk. Takır takır vuruyor” dedi. Torun, ROKETSAN tarafından üretilen SOM füzelerinin de F-16’lara ve yeni nesil uçaklara takıldığını kaydetti.

Savunma sanayiinde hammaddenin ve eksport lisansının önemili olduğuna işaret eden Torun, “Mesela biz çelik yapıyoruz. Füzelerde kullandığımız çeliği hala üretemiyoruz. Buna sanayi ilgi göstermiyor. Niye ilgi göstermiyor, ‘miktar olarak az’ diyor. Bugün bunu bulabiliyoruz. Ya yarın?” diye konuştu.

400 km Önceden Bilir

Programda soruları da yanıtlayan ROKETSAN Genel Müdür Yardımcısı Abdullah Hayri Torun, ABD’nin Suriye’ye yönelik füze saldırısında, Rus hava savunma sistemlerinin Tomahawk füzelerini neden durduramadığı sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Rus savunma sistemleri karşılayamaz diye bir olay yok. Demek ki hava savunma sistemleri kapatıldı, onlar da geçti. Yani şöyle bir olay yok; Rus hava savunma sistemleri ABD füzelerini engelleyemez diye bir olay yok. Çünkü bir füzenin geldiğini hava savunma sistemi 400 kilometre önceden bilir. 400 kilometre önceden çıktığını görür, kendi menziline geldiği zaman imha eder.”

5haber.com  |  Ankara
DHA

ABD’nin Şeryat’ı Vurduğu Tomahawk Füzelerinin Özelliği Menzili ve Hızı Nedir?

Geçtiğimiz gün İdlip’e yönelik gerçekleşen kimyasal saldırı sonrasında Suriye’ye askeri müdahale yapacağını belirten ABD, bu müdahaleyi yaptı. ABD, gerçekleştirdiği harekatta Şeryat Hava Üssü’nü 59 Tomahawk füzesi ile vurdu.

Kızılderili kabilelerinin savaş baltası olarak adlandırdığı Tomahahawk’ın ABD ordusunda farklı bir anlamı var. ABD ordusunda Tomahawk adının anlamı ise hava şartları ne olursa olsun deniz, denizaltı ve hava platformlarından atılabilir. Bu füzenin menzili ise bin 104 km’dir ve cruise (seyir) füzesi olarak bilinir.

Cruise adlı bir sınıf füzesine ait olan bu silah, ses hızının altında uçar. Ses hızının altında bir hızla gitmelerine rağmen uzun menzile sahip olan bu füzeler, 1104 km’lik atış menzili ile ABD ordusunda önemli bir yere sahip.

Arazi üzerinde alçak irtifada uçabilmesi ve düşük hızı nedeniyle radar izi vermeyen muhteşem dizaynı sayesinde tespit edilmesi oldukça güçtür. Tomahawk tipi füzeler, küresel konumlama sistemi (GPS), dijital arazi eşleme ve karşılaştırma sistemi (DSMAC), varış zamanı kontrol ünitesi ve geliştirilmiş turbo motor sisteminden oluşuyor.

ABD ve Rusya’dan konu ile ilgili gelen son dakika açıklamalarına ulaşmak için lütfen TIKLAYIN

Kimyasal Saldırı Provokasyon Olabilir mi?

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’un Humus’taki askeri üsse saldırı yapılmadan önce ABD’nin Esad’a karşı koalisyon kurma niyetini direk olarak dile getirdiğini hatırlatan Slutskiy, şöyle devam etti:

“Aynı zamanda ABD ve müttefikleri yüzünden Suriye’deki terörizme karşı mücadele eden geniş koalisyon şu ana kadar kurulmadı. ABD çıkarlarını koruyarak jeopolitikle uğraşırken ve Suriye hükümetinin ordusunu vururken Rusya tek başına uluslararası terörizmle mücadele etmek zorunda kaldı.”

5haber.com  | Ankara

ABD Suriye’ye Girdi-Peki Şimdi Ne Olacak , Rusya’nın ABD’ye Karşı Stratejisi Ne Olacak?

Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’de rejim güçlerini vurması sonrası Rusya’dan ilk açıklama geldi. Rusya’dan yapılan açıklamada saldırının olumsuz sonuçları olacağı bildirilirken Rusya’nın yeni stratejisi merak edilmeye başlandı.

ABD’nin Suriye’ye girmesi üzerine açıklamalarda bulunan BM Daimi Temsilci Yardımcısı Vladimir Safronkov, bu müdahalenin “olumsuz sonuçlarından bu şüpheli ve trajik girişimi başlatanların sorumlu olacağı” konusunda uyarıda bulundu.

Olumsuz sonuçların ne olabileceği sorusunun sorulması üzerine Safronkov, “Irak’a Libya’ya bakın.” şeklinde cevap verdi.

Kremlin ise konu ile ilgili, “Harekat uluslararası hukukun ihlali” sözlerini söyledi.

ABD’den Açıklama

Bu gelişmeler sonrasında ABD’nin stratejisi merak edilirken Pentagon, Suriye’ye askeri müdahale ile ilgili, saldırı öncesinde gün içinde Rusya’yı bilgilendirdiklerini belirtti. Pentagon, bilgilendirmeye rağmen Rus askerlerin o üste bulunduğunu belirtti. Rus askerlerin askeri müdahaleden zarar görmemeleri için gereken tüm tedbirlerin alındığını söyleyen Pentagon temsilcisi, hava üssünün binasını değil, üssü işleyemez hale getirecek unsurları vurduklarını dile getirdi.

Rusya Ne Yapacak?

Bu gelişmeler sonrasında ise Rusya’nın nasıl bir yol izleyeceği büyük bir merak konusu iken, beklenen açıklamalar peş peşe geldi. Rusya, BM Güvenlik Konseyini acil bir şekilde toplantı yapmaya çağırırken, alınan son bilgilere göre Rusya’nın sahada ABD’ye yanıt vermek yerine diplomatik yollarla operasyonun meşruiyetini tartışmaya açmaya hazırlandığı bilgisi alındı.

Son dakika haberlerinden, dünya haberlerinden gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara