Etiket arşivi: asgari ücret 2018 ne kadar

Bakan’dan Son Dakika 2018 Yılı Asgari Ücrete Zam Açıklaması-Tarih Belli Oldu

Resmi Gazete’de yayımlanan iki yeni Kanun Hükmünde Kararname sonrası Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu bir basın toplantısı düzenledi. Bakan Sarıeroğlu düzenlediği basın toplantısında asgari ücret konusuna da değindi ve 2018 yılında geçerli olacak asgari ücret tutarının açıklanacağı tarihi verdi.

Düzenlediği basın toplantısında taşeron düzenlemesi hakkında detayları da kamuoyu ile paylaşan Bakan Sarıeroğlu, asgari ücret ile ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Yılın sonunda pozitif hava uyandıracak, etki yapacak bir rakamı Allah açıklamayı nasip eder inşallah. Bu hafta açıklayacağız, 1 Ocak itibarıyla da uygulanmaya başlayacak.”

TİSK’ten Açıklama

Asgari ücret tespit komisyonunda işveren kesimini temsil eden TİSK, geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada Türk İş’in 1893 TL’lik teklifine değindi ve “Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey’in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” ifadelerine yer verdi.

Geçtiğimiz gün gerçekleşen son toplantıda asgari ücrette son durum ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Bugünkü toplantıda işveren tarafının taleplerini, Kalkınma Bakanlığının analizlerini dinledik. Bakanlık olarak bazı verileri paylaştık. Geldiğimiz noktada her iki tarafın da taleplerini aldık. Biz bunları değerlendireceğiz, işçi ve işveren tarafları da değerlendirecektir. Bu ayın son haftasında Bakanlığımızdaki toplantıyla rakamı açıklayacağız.”

Türk İş ise 1893 TL’lik taleplerinin arkasında olduğunu söyleyerek şu açıklamayı yaptı:

“Enflasyon, yüzde 10’un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız.”

Asgari ücret haberleri için TIKLAYIN

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

2018 Yılında Asgari Ücret Ne Kadar Olacak? İlk Rakamlar Belli Oldu

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarında ilk teklifler yapıldı ve pazarlıklar için işveren kesiminin teklifi bekleniyor. İşveren tarafının teklifini sunmasının ardından hükümet başkanlığında komisyon toplanacak ve 2018 yılında geçerli olacak asgari ücret belirlenecek.

Asgari ücret tespit komisyonunda işçi kesimini temsil eden Türk-İş ve DİSK asgari ücret taleplerini açıkladı.

Türk İş’in Asgari Ücret Açıklaması

Türk İş Genel başkanı Ergün Atalay, 2018 yılı asgari ücret talepleri hakkında yaptığı açıklamada, taleplerinin bin 893 lira olduğunu söyledi.

DİSK’ten Açıklama

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, asgari ücret teklifleri hakkında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Asgari ücret tartışması bir fedakârlık konusu değildir. Asgari ücretin belirlenmesinde sermaye ve hükümet çevrelerinin ‘lütuf’ ve ‘minnet’ beklentisi asgari ücretin konusu değildir. Çünkü asgari ücret Anayasa’nın devlete yüklediği bir yükümlülük ve sosyal hukuk devletinin bir gereğidir. Çalışanların yüzde 30’u sosyal güvenceden yoksun. Ülkemizde işçiler Avrupa ortalamasının üzerinde sürelerle çalışıyor. Asgari ücret, milli gelir artışının, ülke ekonomisinin büyümesinin gerisinde kaldı. Milli gelir artışının altında kalan asgari ücretli ciddi kayba uğramıştır. Asgari ücretli göreli olarak yoksullaşmıştır.

2004 yılı baz alındığında asgari ücret 2017’ye kadar enflasyon karşısında yüzde 36 artarken reel Gayri Safi Yurtiçi Hasıla yani milli gelir reel olarak 95 oranında artmıştır. Bu durum karşısında reel asgari ücretin reel milli gelire oranı yüzde 30,5 oranında gerilemiştir. Asgari ücret dolar karşısında ciddi bir erimeyle yüz yüze. 2008 yılının başında aylık 414 ABD doları olan asgari ücret 2017 Aralık ayı itibariyle 358 dolara geriledi. Asgari ücretin alım gücü açısından karşılaştırması, Türkiye’nin Avrupa ülkeleri arasında asgari ücretin düşük ülkeler arasında yer aldığını ortaya koyuyor.2017 yılında enflasyonun yüzde 12-13 olacağı ve büyüme hedefinin yüzde 5, 2018 büyüme hedefinin yüzde 5,5 olduğu dikkate alınarak enflasyon ve büyüme oranında bir artışla, asgari ücretin net 2 bin 300 Lira olması gerekir”

Hükümetin Açıklamaları

Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre yeni yılda asgari ücretin aşağıdaki dört rakamdan biri olması bekleniyor.

İşçiler Ne Diyor?

Asgari ücret görüşmelerini yakından takip eden işçiler ise yeni yılda asgari ücretin 2 bin TL olmasını istiyor.

Aşağıda bulunan yorum kısmından yeni yılda asgari ücret görüşlerinizi yazabilirsiniz.

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için;

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara