Etiket arşivi: Dolar ne kadar oldu

Enflasyon Açıklaması Sonrası Döviz Kuru ve Altın Piyasası (5 Aralık Güncel Fiyatlar)

Son günlerde yaşanan politik gelişmeler beraberinde ekonomik sıkıntıları da getirdi. Dolar ve altın piyasasında görülen artış, ekonomistleri ve esnafı tedirgin etmeye devam ediyor.

Döviz kurlarının global düzeyde para birimleri ile Türk Lirası karşısında değer kazanmaya başlaması, ABD Başkanlık seçimleri sonrasında başladı. Dolar, Amerika Birleşik Devletlerinde gerçekleşen ve Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın kazanması ile başlayan yükselişi, Avrupa Parlamentosunda alınan Türkiye’nin AB üyelik süreci durdurulsun kararı sonrasında ciddi bir yükseliş içine girdi.

Ekonomistler tarafından yapılan son dakika açıklamalarında doların enflasyon rakamları sonrasında beklenilen düzeye gelebileceği ve yüksek seviyesinin düşeceği belirtilirken, alınan son dakika bilgisine göre Türkiye İstatistik Kurumu Kasım ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, Tüketici fiyatları Kasım ayında yüzde 0.52 arttı; yıllık enflasyon yüzde 7.79 şeklinde belirtildi.

TÜİK’in açıkladığı bu verilerin ardından gözler piyasalara çevrildi. Dolar başta olmak üzere döviz piyasası ile altın piyasasının enflasyon rakamları karşısında nasıl bir görüntü çizeceği de merak konusu oldu.

Dolar fiyatı ve Piyasalar

Son gelişmelerin ardından Borsa İstanbul 100 Endeksi haftaya 73.391 seviyesinden açılış yaptı. Dolar ise yeni haftaya 3.5478 seviyesinden başlangıç yaptı.

Euro İtalya Referandumu Sonrası Düştü

Son günlerde dolarla paralel olarak yükselişe geçen Euro, İtalya’da yapılan Anayasa referandumunun hükumetin isteğinin tersine sonuçlanması ile birlikte  son dokuz ayın en düşük seviyesine kadar geriledi. Euro, Türk lirası karşısında 3.73, 3.74 seviyelerinde seyrediyor.

Euro, İtalyan vatandaşların yüzde 59’luk kesiminin Başbakan Renzi’ye karşı oy kullanmasıyla birlikte, 16 önemli paranın tamamı karşısında değer kaybetti. Buna karşın euro, Başbakanın konuşması sırasında kayıplarının bir kısmını geri alırken, yen dolar karşısında erken işlemlerdeki kazançlarını geri verdi.

Altın Fiyatları

Son günlerde yükselişte olan altın, bu yükselişini bugünde sürdürme eğiliminde. Kapalı çarşıda altının gramı 133,53 seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 213 TL’ye alınıp 219 TL’ye, yarım altın 427 TL’ye alınıp 438 TL’ye, cumhuriyet altını ise 881 TL’ye alınıp 895 TL’ye satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara

Döviz Kuru ve Altın Fiyatları Rekor Kırdı (2 Aralık Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Son günlerde sürekli olarak yükselişte olan döviz kurları, yükselişine bugün de devam etti.

Son olarak önceki gün 3.50 seviyesini görerek tarihi zirveyi yakalayan dolar, yükselişine bugün de devam etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Faizi düşürmekten başka çare yok diyorum, yine aynı şeyi söylüyorum” çağrısının ardından dolar 3.5805 liralık, euro 3.8082 liralık yeni zirvelere tırmandı.

Ankara’da düzenlenen bir açılış töreninde son günlerde ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Yaptığı konuşmasında vatandaşlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Son günlerde hani bir döviz meselesi çıkardılar, dolar şöyle oldu böyle oldu, ne olursa olsun. Ben milletime şunu hatırlatıyorum. Yastığının altında döviz olanlar gelsin parasını altına dönüştürsün, gelsin parasını TL’ye dönüştürsün. Türk lirası değer kazansın, altın değer kazansın. Ne lüzum var gideceğiz dövize değer kazandıracağız. Gelin bunu yapın” sözlerini söyledi.

Başbakan-Bahçeli Görüşmesinin Dolara Etkisi

Başbakan Binali Yıldırım’ın dün MHP ile anayasa üzerinde anlaştıklarını açıklamasının ardından 3.7180 liralık tarihi zirveye tırmanan euro, yeni günde de 3.7402 lira ile yeni rekor düzeye çıktı.

Yıldırım’ın açıklamalarının ardından, piyasalarda yakın dönremde bir referandum sürecine girileceğine dönük endişelerin artmasıyla 3.5057 liralık yeni tarihi zirveye tırmanan dolar da yeni güne 3.49 – 3.50 lira aralığında başladı.

Altın Fiyatları

Son günlerde yaşanan gelişmeler sonrasında altın da ciddi bir yükselişe geçti. Önceki gün 129 TL’ civarında işlem gören altının gramı, bugün 133 TL’den işlem görüyor. Çeyrek altın ise 213 TL’den alınırken, 218 TL’ye satılmaktadır.Yarım altın 426 TL’yte alınıp 437 TL’ye, Cumhuriyet altını ise 884 TL’ye alınıp 897 TLye satılmaktadır.

5Haber.com  | Ankara

Dolar Art Arda Rekorlar Kırmaya Devam Ediyor!! Yeni Rekor: 3.4155

Döviz kurlarında önlenemez artış devam ediyor. Dolar, bugün gerçekleşecek olan Enerji Kordinasyon Kurulu Toplantısı ve yarın yapılması planlanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantıları öncesinde tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Önceki günü 3,37 seviyesinden kapatan dolar, bugüne 3,38 seviyesinden açılış yaptı ve gün ortasında 3.39 seviyelerine kadar tırmandı. Son olarak saatler 17.00′ ı gösterirken 3,4155′ e kadar yükselerek tarihin en yüksek seviyesini görmüş oldu. Öte yandan Euro ise güne 3.57 seviyelerinde bir başlangıç yaptı ve kapanışı 3.6017 seviyelerinde yaptı.

Küresel piyasalardaki gelişmelerin yanında, Türkiye’deki artan iç politik gerginlikleri ve Amerikan Merkez Bankasının açıklamalarının etkisiyle, geçen haftanın son işlem gününde lira karşısında art arda yeni rekor düzeylere tırmanan dolar 3.4069 liraya ve euro da 3.6011 lira ile yeni tarihi rekor seviyelerine kadar tırmanmıştı. Ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen EKK toplantısının etkisiyle dolar 3.37 – 3.37 ve euro da 3.57 – 3.58 aralığına çekilmişti.

Hükumet tarafından dün akşam Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacağı ilan edilen ancak daha sonra iptal edilen EKK toplantısı, bu akşam Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılacak. Çeşitli kurumların yaptıkları anket sonuçlarında, liranın büyük ölçüde zayıflamasına karşın, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun (PPK) Perşembe günü düzenlenecek toplantısında faizlerde ya 0.25 puanlık bir küçük artış olacağı, ya da değişiklik olmayacağı yönündeki beklentiler ağırlık kazanıyor.

Ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara

Türk Lirası Politik Gelişmeler Nedeniyle Değer Kaybetmeye Devam Ediyor

Türkiye’de ve dış ülkelerde yaşanan politik gelişmelerin etkisiyle Türk Lirası, diğer para birimleri karşısında değer kaybı yaşıyor. Bu düşüş, Merkez Bankasının destek adımı sonrasında da devam ederken, Dolar günü 3.26 civarında bir yükselişle kapattı.

Türkiye’de son günlerde sıklıkla görüşülen ve gündemden düşmeyen Başkanlık sistemi tartışmaları, terör soruşturması kapsamında HDP’li Eş Başkanlar ile Milletvekillerinin tutuklanması, Cumhuriyet Gazetesine yönelik devam eden tutuklama ve gözaltı operasyonları ve HDP’nin Meclis çalışmalarından çekilme kararı alması gibi birçok etkenle ısınan iç politik gelişmeler, piyasaların eksi yönde rezerv göstermesini etkiliyor.

ABD seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti (GOP) adayı Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde seçilmesi de, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu gelişmekte olan ülke piyasalarında satışlara neden oluyor.

Trump’ın seçilmesiyle 3.30 liraya kadar tırmanarak yeni tarihi rekor düzeye çıkan dolar, küresel piyasalardaki toparlanmayla bugünh erken saatlerde 3.20 liranın da altına, 3.1950 liraya kadar geriledi. Ancak, özellikle iç politikada artan gerilim ve Avupa Birliği (AB) ile iplerin gerilmesi, lirayı yeniden zayıflattı.

Lirada artan satışlarla doların 3.25 lira sınırına çıktığı sırada, Merkez Bankası’nın yarından itibaren “teminat döviz depoları için limit uygulamasına yeniden başlayacağını açıklaması üzerine, 3.24 liraya çekildi. Ancak, Merkez Bankası’nın bu rahatlatıcı adımının etkisi kısa sürdü ve dolar yeniden tırmanışa geçti ve 3.2630 liraya kadar yükseldi.

Piyasa işlemcileri, özellikle gündemde yer alan gelişmelerden; Cumhuriyet gazetesine ve HDP milletvekillerine yönelik gözaltı ve tutuklamaların ardından AB ülkeleri başta olmak üzere kararlar bir çok ülkeden tepki çekmesinin lirayı zayıflattığının altını çizdi.

Buna göre, ilişkilerdeki gerginliklerin artarak sürmesi durumunda, Türkiye ile AB üyelik görüşmelerinin durdurulması ve NATO üyeliğinin askıya alınmasına kadar gidebileceğine ilişkin yorumlar, lira üzerindeki satış baskılarını artırdı.

5Haber.com  | Ankara