Etiket arşivi: ekk

Başbakan EKK Kararlarını Açıkladı: “Kobilere Destek, İnşaatta KDV İadesi..”

Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısı kararlarını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, ekonomik yaptırımları ve yapılan yeni düzenlemeleri anlattı.

Bütün sektörlere, nakit sıkışıklıklarını giderecek düzeyde destek sağlayacaklarını ifade eden Başbakan Binali Yıldırım, KOBİ’lere 250 milyar liralık yeni bir kredi hacmi sunacaklarını  belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım, EKK ‘da alınan kararlara ilişkin açıklamalarda bulundu. 250 milyar liralık yeni kredi hacminin getirildiğini açıklayan Binali Yıldırım, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Bilindiği gibi geçen hafta Ekonomi Koordinasyon Kurulu Toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonrasında reel sektörün desteklenmesi, istihdamın arttırılması reformların devam edilmesi, Reformların tekrar kaldığı yerden devam edilmesi ve hızlandırılması Kamuda tasarruf yapmaya devam edilmesi, gibi hususlarda karar almıştık. Bu kararların teknik çalışmalarının tamamlanmasına müteakip, buğün bu kararların bazılarını, hemen devreye girecek olanlarını vatandaşlarımızla paylaşıyoruz. Reel sektörün, üretimle istihdamla, ihracatla uğraşan sektörün, sıkıntılarını biliyoruz. Yatırım yapan, üreten, Türkiye’nin değerine değer katan ihracat yapan bütün kesimlerin yanında olmaya devem edeceğiz. Bu çerçevede bugüne kadar aldığımız tedbirlere ilave olarak yeni bir tedbir daha almış bulunuyoruz. Bunlardan 1. si firmaların piyasada nakit ihtiyaçları var. Bu nakit sıkıntısını rahatlatmak, işlerini genişletmelerini sağlatmak, hatta istihdamı arttırmak için hazine kefaleti getirmek suretiyle kredi garanti fonunun kefaletiyle 250 milyar liraya kadar bir kredi hacmi oluşturuyoruz. Piyasada KOBİ’ler büyük işletmeler, ihracat işiyle uğraşanlar, yani ekonomimizi ayakta tutan bütün sektörlere nakit sıkışıklığını giderecek ve işlerini düzene sokacak yeni bir kaynak oluşturuyoruz. Önemli bir kaynak bugün 40 milyar civarında sıkışıklığı olan firmaların toplam hacminin 40 milyar olduğu düşünülürse bunun çok çok üzerinde 250 milyar liralık yeni bir kredi hacmi getirmiş oluyoruz. İhracat kredilerinde teminat yüzde 100, KOBİ’lerde yüzde 90 ticari kredilerde yüzde 85 uygulanacak. Burada bütçe açığını arttıracak, yeni borçlanma gerektirecek, planlanan dışında bir düşünce yok. 2017 bütçesinden ve harici gelirlerden gelen paralarla karşılanacak. Bütçe kalemleri arasında bazı kaydırmalar yapmak suretiyle bunu gerçekleştirmiş olacağız. Birinci ve en önemli tedbir budur. ”

Yatırıma Katkı Oranını Arttırıyoruz

Başbakan Binali Yıldırım,”Yatırımın teşvik edilmesinde ciddi bir seferberlik başlatıyoruz” dedi. Yıldırım,” Biraz daha detay verirsek, 2017 yılında yapılan imalata yönelik yatırım harcamaları için, yatırıma katkı oranını mevcudun üzerine yüzde 15 daha arttırıyoruz. Kurumlar vergisi indirimini tam olarak uygulayacağız. Teşvikin tamamı diğer kazançlara uygulama imkanı getireceğiz. Yatırıma yönelik inşaat işlerinde KDV iadesi vereceğiz. Özel sektör işverenlerinden asgari ücret desteğinden yararlananların, bu destekten yararlanmalarına esas prim ödeme gün sayısını karşı gelecek şekilde 2017 Ocak, Şubat, Mart 3 aylık primlerini 2017’nin Ekim Kasım Aralık ayına öteliyoruz”sözleri ile açıklamalarını tamamladı.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

Merkez Bankası ve AP Kararları Sonrası Döviz Kuru ve Altın Fiyatları (24 Kasım Gündel)

Son günlerde sürekli olarak yukarı yönde seyir gösteren Dolar ve diğer döviz kurları, aynı eğilimlerini devam ettiriyor. Önceki gün alınan Enerji Koordinasyon Kurulu ve Para Politikası Kurulu toplantılarının tekrar yapılması kararları ile piyasalar rahatlatılmaya alışılırken dolar 3.40 seviyelerine kadar geldi.

Önceki gün 3.36 seviyelerinde güne başlayan dolar, saat 17 civarında, tarihinin rekorunu kırarak 3.4155 seviyelerine kadar geldi. Bu gelişmelerin sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önceki gün gerçekleşen Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısı sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Toplantı sonrasında herhangi bir açıklamanın yapılmaması, günlerdir bu toplantıyı bekleyen piyasaların beklentisini boşa düşürdü.

Öte yandan doların, bugün Avrupa Parlamentosunda gerçekleşecek olan Türkiye’nin AB üyelik değerlendirme oylamasından da etkilenmesi bekleniyor. Piyasalar ve bilhassa döviz kurlarının odaklandığı bir başka nokta ise bugün gerçekleşecek olan Merkez Bankası Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısı.

Merkez Bankası Faiz Açıklamasını Yaptı Dolar Daha da Yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki gün yaptığı açıklamalarda Merkez Bankası’nın faiz indiriminde bulunmasını istedi. Bu açıklama sonrası ise gözler bugün Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında toplanacak olan Enerji Koordinasyon Kurulu toplantısına çevrildi. Ancak bazı kurumların yaptıkları değerlendirme açıklamasında, faizlerde 0.25′ lik bir indirim olması ya da indirimin hiç olmaması gibi bir durum söz konusu.

Merkez Bankasının faiz kararını açıklamasının ardından dolar 3.44 seviyesine kadar gelerek bir rekora daha imza attı. Öte yandan euro ise 3.62 ile rekor kırdı.

Altın Fiyatları

Altın ise önceki güne göre düşüş eğilimi gösterirken, gram altın kapalı çarşıda 130 TL’ye kadar düştü. Çeyrek altın ise 208 TL’ye alınırken, 213 TL’ye satılmaktadır. Cumhuriyet altını ise 869 TL’ye alınırken, 882 TL’ye satışa sunulmaktadır.

5Haber.com  | Ankara

Merkez Bankası Beklenen Faiz Kararını Açıkladı: Faizler Düşürülmedi

Son dakika haberi Merkez Bankasından geldi.

Merkez Bankası PPK politika faizini 0.50 bazpuan yükseltti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Yabancı para zorunlu karşılık oranları tüm vade dilimlerinde 50 baz puan indirilmiştir. Söz konusu değişiklik ile finansal sisteme yaklaşık 1.5 milyar dolar ilave likidite sağlanmış olacaktır” dedi.
Merkez Bankası ayrıca reeskont kredileri için aldığı kararı da şöyle açıkladı: “31 Aralık 2016 tarihine kadar vadesi dolacak olan ihracat ve döviz kazandırıcı hizmetler reeskont kredileri için; azami 31 Mart 2017 tarihine kadar vade uzatılabilmesine, vade uzatımı imkânının kullanılmayıp kredinin vadesinde ödenmesi halinde, kredi geri ödemelerinin Türk lirası olarak da yapılabilmesine ve bu işlemlerde geri ödeme tarihindeki Bankamız döviz alış kurunun kullanılmasına olanak tanınmasına karar verilmiştir.”

Faiz Artışı ile Düşen Dolar, AP Kararı ile Tekrar Yükseldi

Merkez Bankası’nın politika faizi ve faiz koridorunu yükselterek yaptığı çifte faiz artışıyla düşen dolar, Avrupa Parlamentosu’nda yapılan oylamadan “Türkiye ile AB üyelik görüşmeleri dondurulsun” önerisinin çıkmasıyla geri döndü.

Merkez Bankası’nın çifte faiz artışının ardından dolar üç kuruş birden düşerek 3.37 liraya geriledi. Ancak AP kararının açıklanmasıyla yeniden yukarıya dönerek 3.39 lirayı aşarken, 3.56 lira düzeyine düşen euro da 3.58 liranın üzerine çıktı.

Doların son günlerde peş peşe rekorlar kırarak yükselmesi nedeniyle Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantıda politika faizini ve faiz koridorunun üst bandını yükselterek çifte faiz artışı yaptı.

PPK’nın ardından yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 8.25’ten yüzde 8.5’e yükseltilirken, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 7.5’ten yüzde 8.0’e yükseltildi” denildi.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, ekonomi haberleri, dolar haberleri ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5Haber.com  | Ankara
DHA