Etiket arşivi: izmir

En Fazla Koronavirüs hastası bulunan iller açıklandı

Sağlık Bakanlığı Fahrettin Koca açıklama yaptı. Bakan Koca Koronavirüs yayılımının hızını kesecek iki uygulama üzerinde durduklarının altını çizen koca, alınması gereken yeni tedbirler var. Genç nüfusun hareketliliği en zayıf noktamız.  Gençlerle ilgili dahil olmak üzere bilim kurulunun önerileri oldu.

Bakan Koca 56 İlde virüs nedeni ile vefat yaşandığını belirterek en çok vaka olan illeri açıkladı bu iller İstanbul 12 bin 231 , İzmir 1105, Ankara’da 860 Konya’da 601 Kocaeli’de 500 vaka var. Bakan Koca evden çıkılmaması mümkün olduğunca evde kalınması gerektiğini açıkladı.

İstanbul 12 bin 231

İzmir 1105

Ankara 860

Konya 601

Kocaeli 500

Toki İzmir Kura Tarihleri ve Hak Kazananlar Belli Oldu

TOKİ İzmir kura sonuçları ne zaman açıklanacak? TOKİ 2020 İzmir kura çekilişi nerede yapılacak? Dar gelirli vatandaşlara yönelik yürütülen “100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi”nde kura tarihleri belli oldu. 100 bin dar gelirli aile, kira öder gibi yüzde 10 peşinat, aylık 894 liradan başlayan sabit taksitlerle ev sahibi olacak. İlk kura çekilişi 24 Şubat’ta İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak.

TOKİ İzmir kura sonuçlarının ne zaman açıklanacağı belli oldu. TOKİ 2020 İzmir kura çekilişi nerede, saat kaçta yapılacağıyla ilgili detaylar belli oldu? Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından rekor talep alan ve 100 bin Sosyal Konut Projesi kura tarihleri belli oldu. İlk kura çekilişi 24 Şubat’ta yapılacak. İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak kura çekimi için gelen talepler üzerinden kabul edilen ve reddedilen başvurular belli oldu.

KABUL EDİLEN VE REDDEDİLEN BAŞVURULAR İÇİN TIKLAYINIZ

İZMİR TOKİ KURA SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

“İZMİR İLİ KARABAĞLAR İLÇESİ 750 / 100000 KONUT TOPLUKONUT PROJESİ (H.B.) kurası 24 Şubat 2020 Pazartesi günü, saat 13:00’te İzmir Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Halkapınar Kapalı Spor Salonu’nda çekilecek.

İZMİR İLİ SEFERİHİSAR İLÇESİ 1000 / 100000 KONUT TOPLU KONUT PROJESİ kurası 25 Şubat 2020 Salı günü saat 11:00’de Seferihisar Belediye Düğün Salonu’nda çekilecek.

İZMİR İLİ ALİAĞA İLÇESİ 750 / 100000 KONUT TOPLUKONUT PROJESİ kurası 26 Şubat 2020 Çarşamba günü saat 13:00’te Aliağa Belediyesi Enka Kapalı Spor Tesisleri’nde çekilecek.

İZMİR İLİ KEMALPAŞA İLÇESİ 800 / 100000 KONUT TOPLU KONUT PROJESİ kurası 27 Şubat 2020 Perşembe günü saat 11:00’de Kemalpaşa İlçe Gençlik Spor Müdürlüğü Spor Salonu’nda çekilecek.”

TOKİ KURASI NASIL YAPILACAK?

“Hak Sahibi Belirleme Kurası” noter huzurunda; İdare yetkilileri denetiminde gerçekleştirilecektir.

1) Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri konut sayısının %10’u kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

2) “En Az %40 Engelli Vatandaşlara” konut sayısının %5’i kadar kontenjan ayrılacak ve gerek görüldüğü takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir. Kura sonucu bu kategoriden hak sahibi olamayan başvuru sahipleri diğer alıcılar kategorisindeki başvuru sahipleri ile birlikte kuraya tabi tutulacaktır.

3) Diğer Konut Alıcı Adayları için İdaremizin genel uygulamalarında olduğu üzere başvuru sayısına göre gerektiği takdirde kura ile hak sahipleri belirlenecektir.

Kura çekiliş yeri ve programı daha sonra açıklanacaktır.

1. Kurada, asil ve yedek olarak hak sahibi olamayanlar başvuru bedellerini, kura çekiliş tarihinden itibaren 5 (beş) iş günü sonrasında Başvuru yapılan Bankanın yetkili Şubelerinden geri alabilecektir.”

Projenin bağımsız bölüm listesi ve konut fiyatları belirlendikten sonra İdarece belirlenecek tarihte “Konut Belirleme Kurası” çekilecek.

İhale sonrası konut sayılarında azalma olması durumunda konut belirleme kurasıyla birlikte ilk kurada belirlenen hak sahipleri arasından konut sayısı kadar hak sahibi belirleme kurası çekilecek.

SÖZLEŞME AŞAMASI

Konut belirleme kurası ile konutu belli olan alıcılar İdarenin belirleyeceği ve ilan edeceği tarihlerde Bankada “Gayrimenkul Satış Sözleşmesi” ve kredi kullanım işlemlerini gerçekleştirecekler.

Sözleşme imzalama aşamasında;

“Nüfus Müdürlüğünden adrese dayalı kayıt sistemine göre alınacak olan Proje bulunduğu il sınırları içerisinde 1 (bir) yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ettiğini kanıtlayacak belge,

Hane halkı gelirinin en fazla net 5.500 TL (İstanbul için 6.000 TL) olduğunu kanıtlayan gelir belgeleri,

Gerekli görüldüğünde istenebilecek ek belgeler”le birlikte ilan edilen tarihlerde ibraz ederek başvuru şartlarına sahip olduklarını kanıtlayacaklar.

Türkiye’de Görülmesi Gereken Yerler

Türkiye o kadar güzel bir Coğrafya üzerine kurulmuş ki vatanın her yerinin ayrı bir güzel ayrı bir özel yeri mevcuttur. Bir gün yıllık izin zamanınız geldi ve internette baknıyorsunuz nereye gitsem diye düşünürken haberimizin siz yardımcı olmasını diliyoruz.

1.Kaş Kaputaş Plajı

Kaş ile Kalkan ilçesi arasında olan plajdır. Kaputaş plajında suyun deniz kıyısında kumlar arasından süzülmesi sonucu genel olarak serin ve turkuaz rengindedir. Görülmesi gereken en güzel tatil yerlerinden biridir.

2.Ölü Deniz

Muğla’nın Fethiye ilçesinin bir beldesidir. 2006 yılında ölüdeniz dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz, adı gibi durgun bir göl niteliğindedir. En fırtınalı günlerde kıyılar Belceğiz dalgalarla boğuşurken, Ölüdeniz’de sadece çırpıntılar meydana gelir.

3. Efes Antik Kenti

Yolunuz İzmir’e düştü. Hem gezeyim hem kültürel değerlerimizi öğreneyim derseniz gideceğiniz yer Efes Antik kentidir. İzmir ilinin Selçuk ilçesi sınırları içerisinde bulunan, daha sonra önemli bir Roma kenti olan antik bir Yunan kentiydi.

4. Şirince Köyü

Mayalar Haklıydılar. Mayalara göre Dünya’nın sonu geldiğinde kurtulacak tek yer İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü olmuştur. Harika üzüm bağlarının arasından gidilen adı gibi Şirin bir köy olan Şirince’nin güzel meyveli şarapları meşurdur. Gitmediyseniz mutlaka görmenizi öneririz.

5. Pamukkale

Türkiye’nin Denizli ilinde bir doğa harikası olan travertenleri görmek bir ayrıcalıktır.Denizli ilinin karahayıt köyüne yakındır. Suyunun Astım hastalığına iyi geldiği bilinmektedir.

6. Saklıkent Kanyonu

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Dünyaca ünlü olan bir kanyondur. Eşen Çayı’nın kolu olan Karaçay’ın oluşturduğu Kanyondur. Suyun kolayca aşındırabileceği Kalkerli arazide, fay çatlaklarının da yardımıyla sarp ve derin bir kanyon oluşmuştur.Uzunluğu 18 km, yüksekliği 200 m’dir

7. Perge Antik Kenti

Perge Antik Kenti Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içerisinde bulunan Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış olan Antik bir şehirdir. Şehrin tunç döneminden kalmış olduğu düşünülmektedir.Wolfram Martini’nin yapmış olduğu Perge akropolisi çalışmaları göstermiştir ki, M.Ö. 4000 veya 3000’den itibaren akropolis platosu yerleşim alanı olarak kullanılmıştır. Daha Sonra Romalılar bir dönem boyunca hüküm sürmüşlerdir. Roma dönemine ait çok fazla sayıda tarihi eser Antalya Arkeloji müzesinde mevcuttur.

 

8. Kuşadası

Kuşadası Aydın iline bağlı olan turizm beldesidir. Konum olarak İzmir’in Selçuk ilçesine yakın olması sebebiyle Kültürel ve Tatil olarak çok önemli bir yerdir.

 

9. Cennet-Cehennem Mağaraları

Cennet-Cehennem Mağaraları Mersin Silifke-Narlıkuyu etrafında bulunan doğal bir obruktur. Cennet obruğunun içerisine 452  basamak taş merdivenle inilmektedir. 300. Basamakta Meryem Ana için yaptırılan kilise mevcuttur. Yolunuz geçtiğinde kesinlikle görülmesi gereken tarihi bir yerdir.

10. Amasra Tavşan Adası

Karadeniz’in öemli turizm kentlerinden birisidir. Bartın iline bağlıdır. Bölgede yaşayanlar geçimini genel olarak balıkçılık ve turizm’den sağlamaktadırlar. Amasra Tavşan adası Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı bağımsız adalarına sahip olan Amasra, 3000 yıllık tarihi olan önemli bir turizm kentidir.

11. Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi ( Klisesi) Hristiyan inanışına göre kutsal bir yerdir. Selçuk’a 7 km uzaklıktadır. Ev, 19. yüzyılda Katolik rahibesi olan Anne Catherine Emmerich (1774-1824)’in rapor edilmiş rüyalarını takiben keşfedilmiştir. Görümleri ölümünden sonra Clemens Brentano’nun kitabında toplanmıştır. Katolik Kilisesi evin gerçekten Meryem Ana’nın olup olmadığı hakkında bir yorum yapmamıştır, fakat ev keşfedildiğinden bugüne düzenli olarak hac ziyaretleri almaktadır. Ayrıca papa 16. Benedic bölgeyi ziyaret etmiş ve kutsamıştır. Hristiyan inancına göre Meryem ana Onu yok etmek isteyenlerden kaçarak bu eve sığındığı rivayet edilmektedir.

12. Yedi Uyurlar

Efsaneye zamanın kötü hükümdarı 6 tane içerisinde allah inancı ile dolu olan kişiyi öldürmek istemektedir. Bu adamlar da kötü hükümdadan kaçmak için köpekleri ile beraber  Mersin’in Tarsus ilçesinde bulunan mağaraya sığınırlar ve Allah onları kötü hükümdardan  korumak için uzun bir uykuya yatırır. Yıllar sonra uyandıklarında şehre inerler ve herşeyin değişmiş olduğunu görüp geri dönerler ve tekrar yatarlar. Onların uyanması bir kıyamet alameti olduğuda söylenmektedir.

13. Artemis Tapınağı

Dünyanın 7 harikasından biridir. İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Tapınak tamamen mermerden inşa edilmiştir. Bugün ise sadece birkaç sütun kalmıştır. Artemis Tapınağının yapımı 120 yıl sürdüğü tarihçiler tarafından belirtilmektedir.Bir yangın sonucu tamamiyle yok olduğu bilinmektedir.

14. Halikarnas Mozalesi

Dünyanın 7 harikasından bir diğeri olan Halikarnas Mozalasi Muğla’nın Bodrum ilçesinde bulunmaktadır. Kral Mausolos adına karısı ve kız kardeşi Artemisia(en) tarafından Halikarnassos’ta yaptırılmış olan Mozale kolonlarıyla Yunan mimarisini, piramit şeklindeki çatısıyla da Mısır mimarisini andıran oldukça büyük boyutlardaki mezardır. Bu öneminden dolayı kendinden sonra gelen, aynı stildeki tüm yapılara mozole denmiştir.

Halikarnas Mozalesi’nin üzerinde şaha kalkmış at vardır. Bu bölgede 1856 yılında kazıları yapan arkeolog Charles Thomas Newton mozalede bulunan şaha kalkmış atı ve çeşitli tarihi eserleri yurt dışına kaçırmıştır. Bugün İngilterede British Museum’da Sergilenmektedir.

15. Göbeklitepe

Göbeklitepe Şanlıurfa’da bulunan geçmişi m.ö 8 bin yıl öncesine dayanan yerleşim yeridir. Göbeklitepe ilk defa 1963 yılında ilgilenilmiş ancak çok önemli birşey bulunamaması sebebiyle fazla dikkat çekmemiştir. Ancak 1994 yılında alman Arkeolog tarafından yazılan yazıda dikkatleri üstüne çektiği anlaşılmıştır ve 1995 yılında kazı çalışmaları başlanmıştır.

 

Ve son olarak Adana ve Adana’da gidilmesi gereken 8 yeri okumak için tıklayınız.

Manisa’da Deprem

Merkez üssü Manisa’nın Akhisar ilçesi olan 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Deprem çevre illerde İzmir, Manisa,Bursa,Balıkesir ve İstanbul’dan da hissedildi.

Deprem den sonra insanlar büyük bir şok yaşayarak havaların soğuk olmasına rağmen sokaklarda büyük panik yaşadılar.

Bu depremden sonra en büyüğü 4.4 olan artçı depremler meydana geldi.