Etiket arşivi: kandilli

Elazığ’da Artçı Depremler Devam Ediyor

Kandilli rasathanesi verilerine göre 19.30’da Elazığ sivrice mevkinde 5.1 şiddetinde deprem oldu.

5.1 artçı depremin ardından arka arkaya 5 artçı deprem meydana geldi. 5.1, 3.1, 4.4, 4.3, 4.1,4.3 şiddetinde  oldu. Dün akşamki 6.8 şiddetindeki depremden sonra bugünkü 5.1 şiddetindeki deprem vatandaşları  korkuttu.

Deprem derinliği 15.71 km yerin altında oldu.

 

 

AFAT Elazığ valiliği emrine 2 milyon lira olmak üzere toplam 4 milyon lira acil yardım ödeneği gönderdi.

Kandilli’den Korkutan Deprem Açıklaması: “7.2’lik Bir Deprem …” | Son Dakika

Önceki 2 günden bu yana Çanakkale’de art arda yaşanan depremler Türkiye gündeminde sıkça yer almaya başladı. Çanakkale’nin yanı sıra Türkiye genelinde olası büyük bir deprem olur mu? korkusu adeta korkulu rüya olmaya başladı.

Önceki günden bu yana meydana gelen toplamda 100’ün üzerinde deprem sonucu Çanakkale halkının yanı sıra civar bölgeler ve Türkiye geneline deprem korkusu hakim oldu. Art arda gelen depremler bölge insanına korku dolu anlar yaşatırken olası büyük çapta bir depremden korkuluyor. Bu konu hakkında Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathane ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından korkutan bir son dakika açıklaması geldi. Rasathane tarafından yapılan açıklamada, “Çanakkale’de, İzmir’de deprem olsun olmasın, Türkiye’nin herhangi bir yerinde deprem olsun olmasın, şu anda Marmara Denizi’nde, İstanbul özelinde etkileyecek, 7’nin üzerinde, 7,2’lik bir deprem olması hiç sürpriz olmaz” sözlerine yer verildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Özhaseki’den Deprem Açıklaması

Çevre Bakanı Mehmet Özhaseki, geçtiğimiz gün katıldığı bir programda yaptığı açıklamasında olası büyük çapta bir depremin etkilerini açıklamıştı. Bakanı Özhaseki yaptığı açıklamasında, “Allah korusun Anadolu’da bir deprem olursa bunun altından kalkarız. Ancak, İstanbul’da bir deprem olursa perişan oluruz, ekonomimiz çöker” ifadelerini kullandı.

Deprem Şiddetleri ve Etkileri

# 1  4 arası: Sallantılar zor hissedilir, binalar ve eşyalar zarar görmez.
# 5: Bu şiddette pencere camları ve mutfak eşyaları zarar görür.
# 6: Bu şiddet aralığında meydana gelen depremler, herkes tarafından hissedilir. Sıvalarda çatlaklar meydana gelir ve ağır eşyalar yerinden oynar.
# 7: Bu şiddette bir depremde ayakta durmak oldukça zorlaşır ve eşyaların büyük bir kısmı hasar görür. Taş ve Kerpiç gibi zayıf maddeler ile yapılmış yapılarda hasar meydana geldi.
# 8: Şiddeti sekiz ve üstü olan depremlerde ayakta duran kimse olmaz, araba kullanmak zorlaşır  ve binaların çoğunda büyük hasarlar meydana gelir.
# 9 ve üstü: Binaların hemen hemen hepsi yıkılır, yeryüzünde büyük çatlaklar meydana gelir. Barajlarda büyük hasarlar olur. Heyelanlar olur ve raylar yerlerinden çıkıp dökülür.

5haber.com  | Ankara

Son Depremler | Çanakkale 7 Şubat Sabahına Yine Depremler Uyandı

Önceki gün orta ve düşük derecede 100’den faza depremle sallanan Çanakkale’de sarsıntılar bugün de devam ediyor.

Çanakkale’nin Ayvacık İlçesi’nde saat 05.37’de Richter ölçeğine göre 5.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi.

Ayvacık’ta önceki gün sabah saatlerinde yaşanan 5.5 büyüklüğündeki depremin ardından gün boyunca 5.3 büyüklüğünde 2 deprem daha meydana gelmişti. Gece boyunca artçı sarsıntıların devam ettiği ilçede saat 05.37’de bir deprem daha yaşadı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından konu ile ilgili yapılan açıklamada, depremin büyüklüğünü Richter ölçeğine göre 5.3 olarak belirtilirken, depremin yerin 5 kilometre altında meydana geldiği belirtildi.

Çanakale’de yaşayanlar, dün sabah olduğu gibi bu sabah da yine güne korku ve panik ile başladı. Dün meydana gelen 5.3 büyüklüğündeki depremler Ayvacık İlçesindeki 12 köyde 300 yapıda hasara yol açtı. Depremden en çok etkilenen Yukarıköy Köyü’deki depremzede vatandaşlar, futbol sahası içinde oluşturulan çadır kente yerleştirildi. Geceyi çadırlarda geçiren köylüler, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü verilerine göre bu sabah 05.24’de yine 5.3 büyüklüğündeki depremle güne uyandı. Saat 08.17’ye kadar 39 sarsıntı daha yaşandı. 5.3 büyüklüğündeki depremden sonra 08.15’te 4.5 büyüklüğünde, bundan iki dakika sonrada 4.6 büyüklüğünde yaşanan sarsıntılar korkuttu. Dünkü depremlerde hafif hasar gören evlerdeki hasarlar bu sabahki sarsıntılarla daha da büyüdü. Köylüler, Çanakkale İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’nün (AFAD) uyarısıyla evlerine girmedikleri için olası bir can kaybı yaşanmadı. Ancak Yukarıköy Köy’ün yakınındaki dünkü depremde hasar meydana gelen Taşağıl Köyü Camisi bu sabahki depremle biraz daha hasar gördü. Duvarlarının bir bölümünün daha yıkıldığı görüldü. Aynı köyde bulunan bazı evlerdeki hasarın da depremler devam ettikçe arttığı dikkat çekti. Bu köyde evleri hasar gören bazı aileler, köy meydanına çektikleri otomobillerinde sabahladı.

Yukarıköy Köyü’nde geceyi çadırda geçiren depremzedeler, “Korktuğumuz için sabaha kadar uyumadık. Sabaha karşı yine deprem olunca yine korku ve panik yaşadık” dedi. Sabah çadırlarından çıkan köylüler, okul bahçesinde kurulan aşevinde kahvaltılarını yapmaya başladı.

5haber.com  | Çanakkale
DHA