Etiket arşivi: ohal ne zaman bitecek

Son Dakika: 19 Nisan’da Sona Erecek Olan OHAL 90 Gün Daha Uzatıldı

Son dakika haberi TBMM Genel Kurulundan geldi.

Önceki gün Milli Güvenlik Kurulunda görüşülen ve uzatılsın tavsiyesi alınan OHAL durumunu, Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda görüşülmesinin ardından 90 gün daha uzatılması kararı alındı.

Ayrıntılar Gelecek..!!

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com |  Ankara

Bakanlar Kurulu kararları açıklandı-İşte OHAL kararı

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Tüm Türkiye’nin beklediği kritik Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, bazı açıklamalarda bulundu ve Bakanlar Kurulu kararlarını açıkladı.

Referandum sonuçlarına değinen Kurtulmuş, “Yönetim sisteminin değiştirilmesi konusunda bütünüyle sivil iradenin olduğu bir süreç yaşadık.” ifadelerini kullandı ve ekledi: “Güvenli bir şekilde çok erken saatte seçim sonuçları elde edilmiştir. Çok önemi bir dönemeç millet iradesiyle geçilmiştir. Referandumun sonucunda kazanan millettir. Hem milletimiz hem demokrasimiz kazançlı çıkmıştır. YSK’nın kararını bekliyoruz. Karar resmi gazetede yayınlanır yayınlanmaz uygulanmaya başlanacaktır.”

Kurtulmuş, referandum ile ilgili sözlerini şu şekilde tamamladı: “Yapılan seçim bir parti seçimi değildir. 16 Nisan’da Türkiye, milletvekili seçimi ya da belediye başkanı seçimi yapmadı. Yani şu oy şu partinin oyu, bu oy şu partinin oyudur diyemeyiz. Dolayıyla herhangi bir şekilde bu sonuçlarla herhangi bir partinin falanca seçimde aldığı sonuçların kıyaslanması siyasi mantık bakımında doğru değildir.”

OHAL Kararı

Olağanüstü Hal ile ilgili kararı da açıklayan Numan Kurtulmuş, “Bakanlar Kurulu toplantımızda, MGK’nın tavsiye kararı ele alınarak, 19 Nisan 2017 saat 01.00’den itibaren olağanüstü halin 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin, TBMM’ye konunun arz edilmesi yazısı kaleme alındı.” ifadelerini kullandı.

5haber.com  |  Ankara

Son Dakika ! Olağanüstü Hal (OHAL) 90 Gün Daha Uzatıldı

Başbakanlık tezkeresi Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi ve 19 Ocak tarihinde sona ermesi planlanan OHAL 3 ay daha uzatıldı.

Bugün Meclise Gelmişti

Olağanüstü halin (OHAL), 3 ay süreyle uzatılmasına ilişkin Başbakanlık tezkeresi bugün Meclis Genel Kurulu’nda bugün oylandı.

AK Parti TBMM Grup Başkanlığı, TBMM gündeminde yer alan OHAL’in uzatılmasına ilişkin bilgilendirmede, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 21/07/2016 tarihli ve 1116 sayılı Kararı ile ülke genelinde ilan edilen ve 11/10/2016 tarihli ve 1130 sayılı kararı uyarınca devam etmekte olan olağanüstü halin, 19.01.2017 Perşembe günü saat 01:00’den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin Başbakanlık Tezkeresi” sözlerini söyledi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı Sonrası Açıklama Gelmişti

Önceki gün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında Başbakan Yardımcısı ve Hükumet Sözcüğsü Numan Kurtulmuş, OHAL’in uzatılıp uzatılmayacağı sorusu üzerine, ” Yeni Kanun Hükmünde Kararname hazırlıklarımız sürüyor. Büyük bir kısmı tamamlandı son rötuşlar yapılıyor. OHAL laf olsun diye çıkarılmış bir karar değildir. İhtiyaca binaen çıkarılmıştır. Türkiye’nin bu kadar çok terör saldırılarıyla karşı karşıya olduğu bir dönemde, OHAL gerektiği kadar devam edecektir.” cevabını vermişti.

Başbakan Bugün Açıklamıştı

AK Parti Grup toplantısında açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, “Olağanüstü halin 3 ay uzatılmasına yönelik bir kararı da Meclis’imiz görüşecek ve karara bağlayacak. Dolayısıyla bu yoğun gündemde arkadaşlarımıza kolaylıklar diliyorum. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren de anayasa değişiklik teklifimizi Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeye başlayacağız” sözlerini söylemişti.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, politika haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara
DHA

OHAL Süresi Ne Zaman Sona Erecek? OHAL Hakkındaki Son Açıklamalar

15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimi sonrasında düzenlenen Milli güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu toplantıları sonrasında alınan karar ile ülke genelinde 90 günlük OHAL ilan edildi. Olağanüstü Hal ilanı 21 Temmuz gecesi saat 01.00’da Resmi Gazetede yayımlandığı tarihten itibaren yürürlüğe girmişti.

Normal şartlar altında ve operasyonların tamamlanması durumunda 20 Ekim günü sona erdirilecek olan Olağanüstü Hal durumu, terör örgütlerine yönelik düzenlenen soruşturma ve operasyonların tamamlanmaması nedeniyle 90 gün daha uzatıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın OHAL Açıklaması

Geçtiğimiz aylarda alınan uzatma kararını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “”MGK’nın tavsiyesi, hükümetin kararı ve Meclis’in onayıyla 3 ay süreyle OHAL ilan edilmiştir. OHAL konusunu sağa sola çekmeye gayret edenler var. KHK, OHAL vs. bu uygulamaların sadece terörle mücadele ile sınırlı kalacağı daha ilk günden açıkça ifade edilmiştir. Biz geldiğimizde OHAL vardı ama ülkemizin belli yerlerinde sokağa dahi çıkamıyordunuz. Şimdi böyle bir şey var mı? Günlük hayatın işlemesinde bir güvence var. Geçen iki ayı aşkın sürede OHAL tam da bu şekilde terörle mücadelenin etkinliğini artırma amacıyla uygulandı. FETÖ ile ilgili mücadelede, diğer terör örgütleri ile ilgili mücadelede bizim hızımızı artırıyor. 3 aylık sürenin yeterli olmayacağı görülüyor. 3 ay daha uzaması MGK’da tavsiye edildi. Hükumetimiz de gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.” şeklinde açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım: “Bizde OHAL’in Bitmesini İstiyoruz”

Başbakan Binali Yıldırım yaptığı son dakika açıklamasında OHAL ile ilgili, “OHAL altında seçime gidildi… OHAL şartlarında referandum yapıldı’ gibi bir söz söyleme fırsatı vermeyiz. Bu nedenle referandum öncesi OHAL kaldırılır diye düşünüyorum” sözlerini söyleyerek duruma açıklık getirdi.

OHAL Ne Zaman Bitecek?

21 Temmuz gecesi ilan edilen 90 günlük OHAL, 90 gün daha uzatıldı ve bu durumda OHAL, 16 Ocak günü sona erecek.

5Haber.com  | Ankara