Etiket arşivi: taşeron işçi kadro

Hizmet İş’ten flaş açıklama: Taşeron işçilerin kadroya alınmasında sona gelindi

Son dakika açıklaması Hizmet İş Sendikasından geldi. Sendika Genel Başkan Yardımcısı Halil Özdemir tarafından iftar programında yapılan açıklamada taşeron işçilerin kadroya alınmasında artık sona gelindiği ifade edildi.

Sendikalar tarafından düzenlenen iftar programına katılmak üzere Mersin’e gelen Özdemir, taşeron işçilerle buluştu. İftarını işçilerle birlikte açan Özdemir kadro müjdesi vererek, “4 yıl önce taşeron işçinin yüzüne kimse bakmazken, izinleri iptal edilirken, kıdem tazminatları girdi çıktı yapılıp silinirken, kimse bizleri adam yerine dahi koymazken şimdi sabah akşam taşeron konusu gündeme geliyor. Yaptığımız mücadelenin artık sonuna geldik. Pes etmek yok sonunda biz bu kadroyu alacağız başka çaresi yok. Öylede alacağız böylede bu kadroyu alacağız” dedi. Taşeron işçilerin kadroyu analarının ak sütü gibi hak ettiğini belirten Özdemir şöyle devam etti:

“Biz anamızın ak sütü gibi bu kadroyu hak ettik. Üzerimize düşen görevi yaptık. Şimdide kadro istiyoruz ama adam gibi kadro. Özel Sözleşmeli Personel statüsü gibi ne olduğu belli olmayan oyuncak işlerden değil. Ya işçi kadrosu yada 657 memur kadrosu istiyoruz. Taşeronlar artık ileriye dönük hayal kurabilir, evlenebilir bir araba alabilir. Şuan hiç kimse hayal dahi kuramıyor. ‘Yarın ne olacağım, maaşım kaç lira olacak? Şirket değişince benim halim ne olacak?’ endişelerine kapılmayacak. İnşallah kadroyla bunlara çözüm bulacağız. Kesinlikle hayal kırıklığına kapılmayın bu işin peşini bırakmayacağız.”

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara
DHA

Taşeron işçilerin kadroya alınması devlete yüzde 40 kar sağlayacak

Taşeron işçilerin kadroya alınması meselesi halen bir netlik kazanmadı. Kadro bekleyen taşeron işçilerin bu bekleyişleri devam ederken henüz bu konuda gözle görünür bir adım atılmadı.

Kadronun bir an önce verilmesini isteyen taşeron işçiler, bu konuda atılması gerek adımları bekliyor.

Taşeron İşçileri Kadroya Alınmaması Devlete Büyük Zarar

Asgari ücret üzerinden bir hesaplama yapıldığında taşeron firmalar bünyesinde çalışan taşeron işçilerin devlete maliyeti ciddi rakamlara ulaşmaktadır. Taşeron firmalar, devlet adına yürüttükleri projelerde ihaleler ile verdikleri rakamları devletten tahsil etmekte ve ciddi şekilde kar etmektedir. Bunun ise en büyük zararı devlete ve taşeron işçiye etki ediyor.

Firma Bünyesindeki İşçiye Devlet Tarafından Ödenen Ücret Toplamı

Firma bünyesinde asgari ücretle çalışan bir taşeron işçinin devlet maliyeti hesaplandığında sosyal haklar bedeli ve firmanın bir işçi üzerinden elde ettiği kar eklenince 1404 lira alan bir taşeron işçinin devlete 2923 liralık masrafı olmaktadır.

Tek Başına Asgari Ücretli İşçinin Masrafları Toplamı

Öte yandan dışarıda çalışan asgari ücretli bir işçinin işverenine maliyeti, sosyal hakları hesaba katıldığında 2088 lira seviyesinde oluyor.

İki ücret karşılaştırıldığında arada meydana gelen 835 liralık farkın taşeron firmaya gittiği görülüyor ve bu ücret firmanın 1 işçi üzerinden elde ettiği kar % 40 oluyor.

Kadroya Alımda Bu Sorun Çözülebilir

Taşeron işçilerin kamuya alınması ve firmaların devreden çıkartılması sonucu işçi başına elde edilen bu kar devlete kalmış olacak. Bu da işçilerin kadroya alınmasının devlete sağlayacağı en büyük faydalardan olacak.

İşçilerin Yüzünün Gülmesi ile Verimlilik de Artacak

Kadroya alınması durumunda sosyal güvencelerini alacak olan işçiler, daha verimli ve özverili çalışacak ve bununla birlikte toplumsal düzene büyük katkı sağlanmış olacak.

Taşerona kadro konusunda son gelişmeler için lütfen tıklayın

Taşeron işçi haberlerinden, gündem haberlerinden, taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Adana
ÖZEL HABER

OHAL’de kamuda meydana gelen açık taşeron işçilerin kadroya alınması ile karşılanmalıdır

Kadro bekleyen taşeron işçiler, artık bu sorunun çözülmesini istiyor.

1 Kasım seçimlerinde AK Parti’nin seçim vaadi olan taşerona kadro, henüz verilmedi. Bu konuda çoğu taşeron işçinin umudu artık kalmamışken konunun çözüleceği inancını kaybetmeyen taşeron işçiler de var.

İhraç Edilenlerden Açılan Kadro Sayısında Taşeron İşçiler Kadroya Alınmaya Başlansın

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan FETÖ soruşturması kapsamında ülke genelinde 100 binden fazla memur, terör bağlantısı nedeniyle görevinden ihraç edildi. Olağanüstü Hal kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile görevinden ihraç edilen memurlardan açılan kadrolara ise henüz yeterli sayıda memur alınmadı.

Kamudaki işlerin aksamaması için bu açığın bir an önce doldurulması gerekmektedir. Uzun süredir kadro bekleyen taşeron işçilerin de bu kapsamda değerlendirilmesi, devam eden süreci biraz daha hızlandırılması gerekmektedir.

Bakan Müezzinoğlu’ndan Son Açıklama

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, taşeron çalışanların durumuyla ilgili yol haritasını önümüzdeki günlerde şekillendireceği yönünde geçtiğimiz gün açıklama yaptı. Başbakan Yardımcısı başkanlığında 4-5 bakan tarafından hazırlanan yol haritasını hükumete getireceklerini anlatan Müezzinoğlu, “Önümüzdeki günlerde şekillendirip yapacağız” dedi.

Saadet Partisinden Taşeron Açıklaması

Haftalık basın toplantısında parti binasında açıklamalarda bulunan Saadet Partisi Tanıtma Başkanı Yasin Yentürk, “TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde işsiz sayısı, bir önceki yılın aynı dönemine göre 668 bin kişi artarak, 3 milyon 872 bin kişiye ulaştı. Ülkemizde kapitalizmin adaletsizlik ve sömürü üreten çarkları arasında sıkışan işçi, memur, emekli ve çalışanlar bu 1 Mayıs’ta da adil bir düzen yerine matbu kutlama mesajlarıyla yetindiler. İktidarın her seçim döneminde kaldırmayı vaat ettiği taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinin yanından bile geçilmedi. Taşeronluk seçim döneminin en büyük kozu haline geldi.”

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara