Kategori arşivi: Ekonomi

İhtiyaç Sahiplerinin Dikkatine ! Yardım Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Ramazanda ihtiyaç sahiplerine yardım yapılması için Aile Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk koronavirüs önlemleri kapsamında yardıma ihtiyaç aileler için SYDV’lere kaynak aktarıldığını açıkladı.

Bakan Selçuk yaptığı açıklamada , ihtiyaç sahiplerine yapılacak yardım kapsamında , Ramazan ayında ihtiyaç, sahiplerine gıda yardımı için 176 milyon liralık kaynak ayrıldığını bildirdi.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Açıklamasında ; “176 milyon liralık kaynak sosyal yardımlaşma vakıflarına aktarıldı. Yardımlardan şehit yakını, gaziler, koronavirüs nedeniyle temel ihtiyaçlarını karşılayamayanlar yararlanacaktır.” dedi.

Başvurular  telefondan alınacaktır. Sosyal Yardım isteyen vatandaşlar başvurularını 144 ‘ü arayarak yapması gerekmektedir.

31 İlde Cuma Günü Bankalar Kapalı Olacak

Türkiye Bankalar Birliği, İçişleri Bakanlığı’nın sokağa çıkma kısıtlaması kararına istinaden 31 ilde 24 Nisan Cuma günü bankaların kapalı olacağını duyurdu.

“İçişleri Bakanlığı’nın 21Nisan 2020 tarihli sokağa çıkma kısıtlaması kararına istinaden 31 İlde 24 Nisan Cuma günü banka şubeleri kapalı olacaktır. Bu çerçevede ,kısıtlama kapsamındaki 31 ilde yerleşik olan ve edimlerinin yerine getirilmesinin son günü 24 Nisan 2020 olan müşterilere ,her türlü bankacılık işlemerini ve edimlerini şube dışı kanalları kullanarak yerine getirilmesini hatırlatılması veya müşterilerin edimlerinin 27 Nisan 2020’ye öelenmesi hususlarında üyelerimize tavsiyede bulunulmasına karar verilmiştir.”

 

 

Covid-19 Krizinde Dünya İMF’den Yardım İstedi

Yeni Tip Corona Virüs nedeniyle Dünya genelinde 1929 yılında ki Büyük Buhran’dan sonra ki en büyük küresel krizde tüm ülkelere vatandaşlarını koruyabilmek için bir çok iş yerini, Avm’yi , Sinema,Tiyatro, Lokantalar gibi bir çok yer kapatılarak Vatandaşlarını Covid-19 adlı virüse karşı korumaya çalıştılar. Ancak Bu durum bir çok ülkeyi zor durumda bırakarak ülkeleri ekonomik krizin içerisine soktu.

Bundan dolayı bu küresel krizde tüm Ülkeler İMF ( Uluslararası Para Fonu) ile görüşmelere başladı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva dünya ülkelerinin yarısının koronavirüs salgınının neden olduğu kriz nedeniyle ekonomik yardım talebinde bulunduğunu açıkladı.

Benzeri olmayan bir aciliyet durumuyla karşı karşıya olduklarını söyleyen IMF Başkanı Georgieva, CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Bu durum kötü yönetim ya da hatalar yapıldığı için oluşmadı. Ülkelere hızlı fon tedarikinde bulunuyoruz.” şeklinde açıklama yaptı.

Bilindiği üzere İMF Türkiye’ile de görüşmelerde bulunulduğunu açıklamış daha sonra Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak İMF ile görüşme yapmadıklarını açıklamışlardı.

 

 

İşten Çıkarma 3 ay yasaklandı

Koronavirüs salgınıyla mücadele kappsamında ekonomik ,sosyal, düzenlemeler içeren 62 maddelik taslak metin hazırlandı. İstihdamı korumak adına işten çıkarmalar 3 ay yasaklandı. Cumhurbaşkanı bu yasağın süresini 6 aya kadar uzatabilecek.

Koronavirüs önlemleri kapsamında hazırlana taslak metne göre ;4857 sayılı iş  kanununa getirilen Geçici İstihdam Güvencesi Adında geçici madde eklenerek işten çıkarmalar için 3 aylığına yasaklanması planlandı. Cumhurbaşkanı isterse6 aya kadar uzatabilir. Tedavi edilemez hastalığı olan çalışanlar söz konusu düzenlemede istisna kapsamında alındı. çalışanın tutulduğu hastalığın tedavi edilemeyecek nitelikte olduğu ve çalışmasında sakınca bulunduğunun saplık kurulunca saptanması durumunda işten çıkarma gerçekleştirilebilecek.

İşten çıkarılmalların yasaklandığı metinde işverenlere aynı süreler kapsamında ücretsiz izne çıkarma hakkı verildi. Ücretsiz izne ayrılanlar ve işten çıkarılanlara devlet desteği verilecek. Ücretsiz izin verilenler ile  15 mart sonrası işten çıkarılanlardan işsizilik si

sigortası alamayanlara günlük 39.24 lira yardım yapılacak. Bu yardımı alanlar çalıştırılması halinde işverene ceza kesilecek. yardımın süresinide Cumhurbaşkanı 6 aya kadar uzatacak.

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara maaş desteği sağlanacak

Koronavirüs önlemleri kapsamında birçok iş yeri kapandı. Kapanan iş yerleri birçok çalışanı ücretsiz izne çıkardı.  Devlet ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar için maaş desteği vereceğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Makanı Berat Albayrak koronavirüs salgınına yönelik yeni tedbirleri açıkladı.

Ücretsiz izne çıkarılanlar için maaş desteği başlatacağız dedi. Bakan Albayrak ücretsiz izne çıkartılan çalışanlar için maaş desteği vereceklerini açıkladı. Birinci önceliğimiz hiçbir vatandaşımızın işini kaybetmemesi ifadelerini kullanan albayrak önlem aldıklarını ifade etti. Bakan Berat Albayrak çalışanlara maaş desteği vereceklerini bildirdi.

 

Emekliler Bayram İkramiyelerini Nasıl Alacak ?

Emekli ikramiyeleri ne zaman ödenecek merak konusu olmuştu vatandaşların bu yıl Bayram ikramiyesini erken alması sevindirdi. Bayram ikramiyeleri  her yıl olduğu gibi Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL verilmektedir.

2020’nin ilk bayram ikramiyesi bu yıl koronavirüs nedeni ile  Nisan ayında verilmeye başlandı bugün  tahsis numaralarına göre verilmeye başlandı.12 milyon emeklinin Ramazan bayramı ikramiyelerinin ödemesi bugün başladı. SGK’lılar 7 10 Nisan arasında ikramiyelerini alacaklar. Bağ – kur ve Emekli sandığı Emeklileri’de 11 Nisan’da Bayram ikramiyesi alacak,

17 , 18 , 19 ‘ unda maaş  alanlar için 7 Nisan

20,21,22 ‘sinde maaş alanlar 8 Nisan

23,24 ünde maaşını alanlar 9 Nisan

25,26 ‘sında maaş alanlar 4B (Bağ-kur) ve (Emekli sandığı) kapsamında olanlar için ise 11 Nisanda aylık aldıkları Banka/PTT şubelerine yatacak.

Koronavirüs en çok yaşlıları etkilediği için  65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı olması ile 65 yaş üstü olanlar için emekli aylığını SGK ve PTT arasındaki protokol gereği evlerine teslim ediliyor. Emekli İkramiyelerini almak isteyen 65 yaş üstü vatandaşlar bayram ikramiyelerini yakınlarına çektirebilecekler. Herhangi bir yakını bulunmayanlar Polis Jandarma’yı arayarak maaşlarını çektirebilecekler.

2020 İşsizlik maaşı ne kadar oldu? işsizlik maaşı nasıl alınır ?

İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı işsiz kalan bir kişinin rahat nefes alması sağlanıyor. Koronavirüsü önlemi kapsamında bir çok işyeri işyerleri kapatıldı  yada işten çıkartıldı bu işten çıkartılan vatandaşlar  işsizilik maaşı   almak için araştırmaya başladı.

Sigortalı işsizlere belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için belirli bir süre  İŞKUR tarafından işsizlik maaşı alabilecekler dir en yüksek tutar bürüt asğari ücretin yüzde 80 ini geçmiyor.

İşsizlik maaşını kimler alabilir ?

İsteği dışında işten çıkartılan  kişi

Hizmet akdini sona ermesinden önceki son 120 gün  hizmet akdine tabi olmak.

Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası pirimi ödemiş olmak.

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30  gün içinde en yakınİŞKUR birimine yada elektronik ortamda www. işkur.gov.tr adresinden  başvurmak.

İşsizlik maaşını hak kazananlara sunulan hizmetler

İŞsizlik ödeneği

Genel sağlık sigortası primi

Yeni bir iş bulmak

Meslek edindirme, geliştirmek ve yetiştirme eğitimi

İşsizlik maaşı ne kadar süre ile alınır ?

Hizmet akdinin feshinden son 3 yıl içinde ;

600 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 180 gün,

900 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 240 gün ,

1080 gün sigortalı olarak çalışıp işsizlik sigortası primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 300 gün,

süre ile işsizlik ödeneği verilir.

2020 İşsizlik maaşı ne kadar ?

Günlük işsizlik ödeneği , son dört aylık prime esas kazanları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama bürüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanmaktadır. Bu şekilde hesaplanan işsizlik ödeneği  miktarı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80 ‘ini geçmemektedir.

İşsizlik maaşı nereden alınır ?

Sigortalı işsiziler , TC kimlik numaralı nufus cüzdanı ile birlikte herhangi bir ptt bank şubesine başvurarak işsizlik ödeneklerini alabilir.

SGK Bağkur pirim ödemeleri ertelendimi

Ülkemizde salgın nedeni ile pek çok işletmelerin çalışmayı durdurması nedeni ile SGK pirim ödemeleri ertelenecek mi merak ediliyordu. Koronavirüs kapsamında alınan tedbirlerden biri de SGK primlerinin  ertelenmesi oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında Perakende ,  AVM , Demir – Çelik, lojistik , Ulaşım, Sinema  – Tiyatro , Konaklama , Yiyecek – İçecek Tekstil – Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizasyon sektörleri için muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan Mayıs ve Haziran ödemelerini 6 şar ay erteliyoruz dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirtilen sektörlerde ve iş kollarında faaliyet gösteren iş yerlerinin

En son 30.04.2020 tarihinde ödenecek 2020 / mart ayı sigorta  primleri

01.06.2020 tarihinde ödenecek (31.05.2020) nisan ayı sigorta primleri

30.06.2020 tarihinde ödenecek 2020 / mayıs ayı sigorta primleri 6 şar ay ertelendi.

Perakende Ticaret ve AVM , Market Büfe, Bakkal,Şarküteri , Manav , Dondurmacı, Tuhafiye, Kasap, İnşaat malzemeleri satışı , Küçük ev eşyaları ile , Beyaz eşya satış , Mobilya satışı ,Ev tekstili, Kitap ve kırtasiye , Gazete, dergi , Ayakkabı, Giyim eşyası  perakende satışı , Oyuncakçı , Tıbbi Ortapedik ürünler , Eczane ,Çiçekçi,Kuyumcu , Pazarcı , Balıkçı, Pastene ci,

Demir Çelik ve  Metal Sanayi Demir ,, Otomotiv sektörü , Lojistik ulaşım sektörü, Sinema ve Tiyatro sektörü, Konaklama sektörü , Yiyecek ve İçecek hizmetleri sektörü , Tekstil ve Konfeksiyon faaliyetleri sektörü , Etkinlik ve organizasyon  sektörü  İş kolları dışındaki iş yerlerinin sigorta pirimi ile 31.03.2020 tarihinde ödenecek olan 2020 şubat ayına ait sigorta primlerinin ödenmesi ödenmesinde herhangi bir erteleme söz konusu değildir.

 

Kredi ertelemesi yapan bankalar hangisi ? Faizsiz erteleme yapan bankalar

Koronovirüs salgını nedeniyle dünyayı sarsan salgın nedeni ile ülkemizde bir çok önlemler alındı. Bunlardan birisi de bankalar kredi ödemelerini ertelediler.

Salgın nedeni ile bir çok iş yerleri kapandı bir çok şirket işçilerini ücretsiz izne çıkardı. Esnaflar dükkanlarını kapatmak zorunda kaldı kapatılan dükkanların işçileri de issiz kaldı bu yüzden bir çok ödemeler kaldı vatandaş zorda kalmasın diye bankalar kredi borcu olan vatandaşın 3 ay kredi borcunu erteledi. Kredi borcu olan vatandaşın Bankalara talep etmesi ile erteleneceği bankalar tarafından söyleniyor.

HalkBank

Halkbank 31 mart tarihine kadar başvuru yapan vatandaşların borçlarını faizsiz olarak erteleyecektir. Vatandaşa bu dönem de destek olmak üzere Nisan , Mayıs , Haziran dönemlerin için vatandaşa faizsiz erteleme yapacaktır.

İş Bankası

Deniz Bank

Garanti BBVA

Kuveyt  Türk

Odea Bank

QNB Finans Bank

Şeker Bank

Yapı Kredi

Teb

Akbank

Ziraat Bankası

Vakıf katılım

Emlak Katılım

Koronavirüs salgını salgını tedbirler kapsamında bu bankalar kredi anapara, taksit ve faiz ödemelerini herhangi bir ek koşul aranmaksızın 30 hazirana kadar erteleyecek.