TOKİ’den ev almak caiz mi? Diyanet cevapladı

Diyanet TOKİ konusunda bir açıklamada bulundu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu üyelerinin aldığı ve bugün yapılan açıklamada, Toplu Konut İdarelerinden alınan evlerin caiz olup olmadığı sorusuna açıklık getirildi.

“TOKİ tarafından uygulanan Sosyal Konut Projesinin dini hükmü nedir?” sorusu sürekli sorulan, internet ortamında araştırılan konular arasında yer alıyor.

TOKİ’den ev sahibi olmak isteyenlerin merak ettiği bu soruya Diyanet cevap verdi.

İşte Diyanet’in soruya verdiği cevap:

En ucuz Maske

“İslam’da faiz, kesin olarak haram kılınmıştır. Bir zaruret bulunmadıkça faiz almak da vermek de caiz değildir. İş kurmak veya genişletmek; ev, araba satın almak üzere kişi, kuruluş veya bankalardan alınan faizli krediler de bu kapsamdadır ve caiz değildir. TOKİ aracılığıyla devreye alınan son uygulama ise devletin, alt veya orta gelirli vatandaşlarına yönelik olarak ürettiği bir sosyal konut projesidir. Bu projede, peşinat haricindeki tutar, kamu bankaları vasıtasıyla kredilendirilmekte olup devletin söz konusu borçlandırmadaki amacı, faiz geliri elde etmek değil, aksine ödeme güçlüğü içindeki vatandaşlarının ev sahibi olmalarına yardımcı olmaktır. Bu itibarla, devlet TOKİ’nin bu uygulamasında başka bir yolla konut alma imkanı tanımadığından, belirtilen niyet ve amaçlar doğrultusunda söz konusu projeden yararlanmak caizdir.”

Sosyal Medya'da 5HABER

Facebook | TwitterYoutube | İnstagram

Google News'te Abone Ol

En ucuz Maske

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir