5 haber
Bize Katılın

Akdeniz’de 7’nin Üzerinde Şiddette Deprem Bekleniyor

Akdeniz’de son 2 hafta içerisinde 65 küçük ölçekli deprem meydana geldi. Uzmanlar bu depremlerin büyük bir depremin habercisi olabileceğini belirtti.

Akdeniz’de 7’nin Üzerinde Şiddette Deprem Bekleniyor
Bu haber 14 Mayıs 2016 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Habertürk Gazetesi’nden Sorel Dağıstanlı’nın Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin son depremler raporuna dayandırdığı habere göre, Akdeniz’de 14 gün içinde, küçük ölçekli 65 depremin meydana geldiği bildirildi. Bölgedeki hareketliliğin artıp artmadığı sorusunun işlendiği habere göre büyük bir deprem beklentisi var.

 

ELİ KULAĞINDA’

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Afrika ana karası, Anadolu ana karasının altına doğru dalıyor. Her çarpışmada ve kırılmada da bu depremler oluşuyor. Ancak son 6 yıldır yaşanan hızlanma küçük ve orta büyüklükte depremler yapmaya başladı. Dalış hızının artması ortamı gerdi. Ege’nin ve Akdeniz’in güneyi gergin ve bu gerginlik 7’nin üzerinde büyük bir depremle sonuçlanacak. Bana göre eli kulağında. Önümüzdeki 2.5 yıla dikkat.”

‘2 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu: “2 yıldır söylüyorum. Bu bir aktivitenin başlangıcıydı. Şaşırtıcı değil benim için. Geçmişte Akdeniz ya da Ege’ye baktığımızda tsunami yaratan depremler var. Evet, bu durumu hareketlenme olarak ifade edebiliriz. Ama bu hareketlenmenin nereye varacağını bilemeyiz. 2 yıldır devam ediyor bu.”

BÖLGENİN DOĞASI BU

Prof. Dr. Naci Görür: “Anadolu levhası alta doğru kuzeye dalıyor. Dalma batma belli bir hızda oluyor. Bu hareketten dolayı devamlı depremler oluyor. Bölgenin doğası gereği bu. Ancak bununla birlikte bölgenin büyük deprem ve tsunami yaratma potansiyeli de var.”

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA