Etiket arşivi: asgari ücret

Bakan’dan Canlı Yayında Taşeron ve 2018 Asgari Ücret Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu yaptığı son dakika açıklamasında taşeron ve asgari ücret hakkında önemli ifadeler kullandı.

Devam eden asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerine değinen Bakan Sarıeroğlu, “Asgari Ücret tespit komisyonu , 3’lü yapıda bir komisyon. İnşallah bir denge ücreti sosyal bir ücret. Anlamını biliyoruz. İşçi ve işveren tarafının olduğu bir süreçten geçiyoruz. İlk toplantı Bakanlığımızda, Türk-İş’de bir rakam açıkladılar 1893 TL bir rakam açıklandı. Kamuoyunda başka rakamlar telavuz edildi. Son cuma günü TİSK’de bir toplantı yaptık.  İşverenler rekabet güçleriyle ilgili sıkıntı yaşamayacakları bir rakam arzu ettiler. Biz üçlü yapıdaki toplantılarda uzlaşı ortamını oluşturmak için gayretlerimizi sürdürüyoruz. Herkesin beklentisini karşılayacak bir asgari ücret belirleme arzusundayız. Asgari ücret bir taban ücrettir. Arzu ettiğimiz emekçilerimizin bunun üzerinde bir rakamla yaşamlarını sürdürmeleri. Biz Çalışma Bakanlığı olarak yeni bir istihdam teşvik programı açıkladık. Arzumuz asgari ücretin üzerinde işverenlerin maaş verebilmeleri. İnşallah o hedeflere ulaşacağımıza inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Taşeron

Bakan Sarıeroğlu taşeron konusuna da değinerek, “Bu aslında bir anlamıyla taşeron sistemine son veriyor. Bu bir şeye dönüşür mü, kendi tecrübeleriniz var bu alandan geliyorsunuz, bir bataklık gibi döngüye girer mi, tekrar ihtiyaç olursa ne olacak, yan yol kapatılıyor, bu kapatma ilerleyen süreçte kesin olarak durdurulabilir bir şey mi?”  sorusuna  yanıt veren Bakan Sarıeroğlu “Bunla ilgili başvurular yapılacak. Hastaneler açılıyor, Kamu kurum ve kuruluşlar farklı birimler açıyor. Az önce dediğim gibi İŞKUR üzerinden ya da İçişleri Bakanlığı üzerinden alımlarımız olacak” ifadelerine yer verdi.

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI ÜCRETSİZ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Taşerona kadroda son haberler için TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

Asgari Ücretin En Yüksek ve En Düşük Olduğu Ülke Belli Oldu: O Ülkede Asgari Ücret Tam..

Asgari ücret tespit komisyonu çalışmalarına devam ederken milyonlarca işçi yeni yılda asgari ücretin ne kadar olacağını büyük bir merak ve heyecanla araştırıyor.

Önceki gün gerçekleşen asgari ücret tespit komisyonunun 3. görüşmesinde işçi kesimini temsil eden Türk İş, işveren kesimini temsil eden TİSK ile görüştü. Görüşme öncesi iki temsilci de basın mensuplarına bazı açıklamalarda bulundu.

TİSK Genel Sekreteri toplantı öncesi yaptığı açıklamada Türk İş’in teklifine ilişkin “Çok yüksek. Şöyle söyleyeyim, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Bey’in geçen hafta açıkladığı rakam, net asgari ücretin yüzde 35 artışı demektir. Biz, Türk işvereni olarak 2015 sonunda yapılan artıştan dolayı hala iş yerlerimizde sorunlarımızı gideremedik. Türkiye gerçeklerine uygun bir rakam değil.” açıklamasını yaptı.

Türk İş Genel Eğitim Sekreteri ise yaptığı açıklamada “Enflasyon, yüzde 10’un üzerinde. Bu mevcut asgari ücretin yüzde 2 değer kaybettiği anlamına geliyor. Hayatın gerçekleri yani çalışanların enflasyonunu belirleyen kalemler dikkate alındığında enflasyon oranının daha da yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Bundan dolayı Türk-İş olarak net bin 893 lira 90 kuruşluk teklifimizin arkasındayız.” ifadelerine yer verdi.

Dünyadaki En Yüksek ve En Düşük Asgari Ücret

Dünya üzerinde en yüksek asgari ücret miktarı, aylık 2 bin 136 dolar ile Lüksemburg olarak ön plana çıkarken; en düşük asgari ücretse aylık 177 dolar ile Meksika veriliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ise bu asgari ücret bin 257 dolar.

Avrupa Birliği’nin Başkenti olan Brüksel’de ise bu rakam aylık bin 860 dolar.

Dolar hesabına vurulduğunda ise Türkiye’de asgari ücret 300 dolar.

Asgari ücret haberlerinden haberdar olmak için;

5HABER.COM ANDROİD UYGULAMASINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com | Ankara

İstihdam Fuarında Binlerce İşsize İş Müjdesi ve İşyeri Sahiplerine Asgari Ücret Tepkisi

İskenderun Teknik Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı 10’uncu Hatay İnsan Kaynakları ve İstihdam Fuarında Taşyapı Gruop’un sahibinden önemli istihdam açıklaması geldi. Günün konuşması olan Emrullah Turanlı asgari ücretle nitelikli iş yapılamayacağını, işsizlerin beceri sahibi yapılması gerektiğinin altını çizdi ve hemen bin kişiyi işe alacağını açıkladı.

İSTE’nin ev sahipliği yaptığı ve 2 gün boyunca sürecek olan istihdam fuarının açılışına Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü, İŞKUR Genel Müdür yardımcısı Cafer Uzunkaya ve çok sayıda davetli de katıldı. Açılan stantlarda firmalara binlerce iş başvurusu yapıldı. Fuarın ,lk gününde konuşmacı olarak katılan Taşyapı Group sahibi Emrullah Turanlı, işsizlik sorununun çok büyük bir sorun olduğunu ifade ederek, şu açıklamaları yaptı:

”Ülkemizin içinde bulunduğu döneminde ve dünyanın bugün kasıp kavurduğu işsizlikte, hatta dünyanın kasıp kavurduğu bu fakirlik sadece Türkiye’de yok, dünyada da var. Bugün Amerika’da Avrupa’da bin dolar, bin euro, bin 500 euro alan insanın geçimi inanın bizden bin kat daha zor. Orada da iyi yetişmemiş, iyi eğitim almamış, öğrenememiş, okulu bitirmemiş, iş bulamamış bir sürü insan var. Bizi davet ediyorlar Amerika’ya gelin yatırım yapın, önünüzü açalım, hiçbir problemle karşılaşmayacaksınız, hatta bir iki verginizi biz ödeyelim. Yeter ki Amerika’ya gelin yatırım yapın. Niçin? Amerika da vatandaşımız işsiz kalmasın, sokakta kalmasın, düşük ücret almasın. Avrupa, Balkan ülkeleri kendini kasıp kavuruyor. İşsizlik dünyanın her tarafında büyük sıkıntı.”

İşsizlikte Yaş Problemi

Turanlı, Türkiye’deki işsizliğin iki problemi olduğunun dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı:

“Bu işsizlerin iki tane problemi var. Bir tanesi 20-40 yaş arası, okullarından mezun olmuş ya da okumamış, yüksek tahsil yapmamış, uygulamalı eğitim almamış, yani mükemmel bir meslek sahibi değil, okuldan mezun olmuş ortalıkta dolaşıyor.

İşi yok bu arkadaşımın kalbi temiz, pırıl pırıl kazanmak istiyor. Harcamak istiyor, ev sahibi olmak istiyor, araç almak istiyor, evlenmek çoluk çocuk sahibi olmak istiyor. Ama maalesef bu arkadaşım bu mutluluğu yaşayamıyor. Niye yaşayamıyor? Çünkü işi yok, aşı yok, ekmeği yok başka da hiçbir derdi yok. Peki ne yapmak lazım bu pırıl pırıl kardeşlerimizi, canlarımızı evlalarımızı kazanmak için, mutluluk içinde yaşatmak için onları iş sahibi yapmak lazım. Hiç bu işin başka çaresi yok. Bunun başka bir yolu da yok. Bu insanların mutlaka kazanması lazım.”

Asgari Ücret ile Karın Doymaz

Asgari ücret ile ilgili tepkisini de dile getiren Emrullah Turanlı, sözlerine şu şekilde devam etti: ” Bakın bir insan 1400 TL ile karnı doymaz, bu mümkün değil. Bunu kim söylüyorsa bunu hepimiz biliyoruz yanlış söylüyor. Doymaz mümkün değil. Bin 400 lira da hanımı veya beyi alsın 2 bin 800 lirayla gene doymaz mümkün değil. İki tane sıkıntımız var bir kişilere iş vermek, iki iş verdiğimiz insanların gelirini artırmak. Niçin çünkü o insanın huzurlu yaşaması için. Bugün 1500 lira maaş alan adam nasıl huzurlu yaşayacak. Bak iki tane büyük derdimiz var. Bir tanesi adamın işi var maaşı düşük. Bir tanesi Allah muhafaza işi hiç yok. Bu iki konuyu çözmemiz lazım. Maaşı yükseltmek için kişiden verim almak lazım. Kişinin veriminin yüksek olması lazım.”

Geleceğimiz İçin..

En büyük sıkıntının eğitimden kaynaklandığına dikkat çeken, Emrullah Turanlı uygulamalı eğitime geçilmesinin şart olduğunu konuşmasında vurgulayarak şunları söyledi:

“Bir yüksekokuldan mezun olan mimar kardeşimin, makine mühendisi kardeşimizin inanın bana hocalarım, inanın bana valim, inanın bana rektörüm, okuldan mezun olup işe geldiğinde, bakın bizde 4 bin, endirekt 15 bin insan çalışıyor üzülüyorum kahroluyorum. Niye o genç kardeşimiz 2 bin 2 bin 500 lira maaş alıyor kardeşimiz bütün gençlik hayatını bu üniversitelerimizin sıralarında geçirmiş. Ama anne babayı kara haller basıyor. Niye? Biz bu çocuğa nasıl iş bulacağız. Neden kaynaklanıyor bu? Uygulamalı eğitim olmayışından kaynaklanıyor. Okuldan mezun olan gençleri bizim gibi iş adamları bu kapılarda beklemesi lazım. Bizi arayıp bu çocuğu iş alın denmemesi lazım. Onun için bu eğitimin mükemmel uygulamalı sisteme geçmesi lazım. Siyasi liderlerimizden rica ediyorum. Valilerimizden, rektörlerimizden, Milli Eğitim Bakanımızdan rica ediyorum Allah aşkına. Öğrenci kardeşlerimden rica ediyorum. Öğrenci kardeşlerim geleceğiniz için açın ağzınızı, siyasilere yapın talebinizi, uygulamalı eğitim istediğinizi üstüne basa basa söyleyin. Okullardan mezun olduğunuz zaman 10 bin lira maaş alabilecek duruma gelin. Yirmi yılınız boşa gitmesin evlatlarım. Benim çocuklarım da yüksekokullardan mezun oldular. Ama aynı acıları paylaşıyorum.”

Açın Şu İşadamlarının Önünü

Taşyapı Group sahibi Emrullah Turanlı,daha sonra ” Sayın valim Allah bin razı olsun, hepinizden niye çünkü bizim sizden bir isteğimiz var. Allah aşkına kırın şu bürokrasi zincirlerini, açın işadamlarının önünü, hiçbir şey tıkamayın sizden rica ediyorum” dedikten sonra ise şöyle konuştu:

“Bütün Türkiye ayağa kalksın. Bu evlatlar bu milletin evlatları. Hangi partiye, kime, hangi kuruluşa nereye oyu olursa olsun, bu milletin evlatları bunlar. Bunlar doymak zorunda, karınları doymak zorunda. Alkışı boş ver, alkışı sonra yaparsınız. Önemli olan beni davet edenlerle iletişim kurayım. Alkış işi benim işim değil. Kardeşler, yirmi yıl okumuş bir evladımız, eğer okuldan mezun olduktan sonra, karnı doymuyorsa hiçbirinizin bu başarıdır diye alkışlamamamız lazım. Oturup kara kara kara düşünmemiz lazım. Çünkü bunlar bizim çocuklarımız başkasının değil. Hatta ve hatta bu evlatlarımız gençlerimiz dünyaya hükmedecekler dünyaya.”

Turanlı, konuşmasının bu bölümünde hemen bin kişiye işe alacağı sözünü de verdi.

Bin Dörtyüzle Bu İş Olmaz

12 milyon işsizin olduğu bir ülkede alım gücünün de aynı oranda düşük olduğuna vurgu yapan Taşyapı Group sahibi Emrullah Turanlı konuşmasını şöyle tamamladı.” Bütün iş arkadaşlarım bütün yatırımcılar hepsi aynı dertten mustariptir, yetişmiş insan arıyorlar. 20-40 yaş arası insanları mutlaka eğitmemiz lazım. İnsanlarımız perişan 12 milyon işsizimiz var olacak şey değil. Bir de 1500 liralık işsizimiz var. Otomotiv sanayi çalışamıyor, buzdolabı çalışmıyor, televizyoncu çalışmıyor, mobilyacı çalışmıyor. Niye? Bin 400 lirayla mobilya olmaz. 1400 lirayla araba olmaz 1400 lirayla hamsi teknesi olmaz. Bu insanların fazla kazanması lazım Onun da fazla hizmet vermesi lazım. Onun için eğitim kursları açalım.”

5haber.com  |  İskenderun
DHA

Maliye Bakanı Ağbal’dan Asgari Ücret Açıklaması: “Asgari Ücret 2017 Yılında …”

Maliye Bakanı Naci Ağbal asgari ücretle ilgili bir son dakika açıklaması yaptı. Ağbal, “Asgari ücret 2017 yılında 1404 liranın altına düşmeyecek” dedi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) yapılan istişare toplantısına katılan Maliye Bakanı Naci Ağbal, asgari ücretle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bu ücretle çalışanların durumlarında her geçen yıl iyileştirme yapıldığını söyleyen Ağbal, “2017’de asgari ücret 1404 liranın altına düşmeyecek. Bunu da asgari geçim indiriminde yapacağımız düzenlemeyle sağlayacağız” diye konuştu.

Yeni anayasayla ilgili yapılacak referandum sürecine de değinen Ağbal, yeni istemde yasama organının daha güçlü olacağını ileri sürdü. Ağbal, “Yürütme organı ise anayasada, kendisine tanımlanmış görev ve yetkiler çerçevesinde çok daha hızlı hareket edecek. Bugün parlamenter sistem içerisinde örneğin özel sektörü ilgilendiren bir konuyu hayata geçirmek için izlediğimiz süreç ve yollar o kadar uzun ki. Halbuki sadece kararname ile çözülebilecek bir çok konu var. Cumhurbaşkanlığı sisteminde artık bu uzun ve yorucu süreç olmayacak” dedi.

Anayasa değişikliği gerçekleşirse yargının temsil kabiliyetinin daha fazla olacağını kaydeden Naci Ağbal, “Adalet sisteminin hızlı işlemesi lazım. Özel sektörümüzün karşılaştığı sıkıntıların başında uzun yargılama süreçleri var. Yargının süreleri kısalacak” ifadelerini kullandı.

5haber.com  | Ankara
DHA

 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantıları Sona Eriyor-2017 Asgari Ücret Zammı Belli Oluyor

Asgari ücret tespit komisyonu toplantıları bugün toplanacak olan son oturum ile sona erecek. Peki asgari ücret ne kadar olacak. Asgari ücret belirleme komisyonunda işçi, işveren ve hükumet temsilcileri arasında günlerdir devam eden asgari ücret pazarlığından hangi sonuç çıkması bekleniyor. Asgari ücrette ne kadarlık artış olacak?

Milyonlarca işçi tarafından sabırsızlıkla takip edilen 207 yılı asgari ücret tespit komisyonu toplantıları bugün sona eriyor. Toplantıların sona ermesi, yeni dönem asgari ücret artışının ne kadar olacağının da belirlenmiş olması demektir. Ancak konu ile ilgili henüz net bir açıklama gelmedi. 6.5 milyondan fazla işçinin ise gözü kulağı, resmi kaynaklardan yapılacak olan asgari ücret zammına çevrildi.

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunun ev sahipliğinde toplanan asgari ücret tespit komisyonuna Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder Başkanlık ediyor.

TÜİK Verileri

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yapılan açıklamaya göre; bir işçinin yaşam maliyeti, ağır işlerde bin 668 lira 90 kuruş, orta ağır işlerde bin 485 lira 30 kuruş, hafif işlerde ise bin 379 lira 40 kuruş olarak açıklandı.

Türk-İş Bin 600 TL’de Israrcı

Toplantılar başlamadan önce bu konu hakkında basın açıklamalarında asgari ücretin 2017 yılında bin 600 TL olması gerektiğini savunan Türk-İş Sendikası, ısrarına halen devam ediyor.

Asgari ücrete yeni dönemde uygulanacak olan zam miktarının, bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında gerçekleşecek olan son komisyon toplantısı sonrası açıklanması bekleniyor.

5haber.com  | Ankara

Asgari Ücrete Zam Yapılmamasına DİSK Üyelerinden Simitli Protesto

DİSK Tekstil İşçileri Sendikası üyeleri tarafından asgari zam yapılmamasını protesto etti. Asgari ücrete zam çıkmamasını simit yiyerek protesto etti.

DİSK Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak’ın da katıldığı sendika binasındaki toplantıda bir araya gelen üyeler, asgari ücrete zam yapılmamasına tepki gösterdi. Sendika üyeleri, simit yiyerek, zam yapılmamasını protesto etti.

Toplantıda konuşan DİSK Tekstil İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Nuri Toprak, ülkedeki işçilerin yüzde 50’sinden fazlasının asgari ücretle çalıştığını hatırlatarak buna zam yapılmamasının işçileri zor durumda bırakacağını söyledi. Doların yükselişinin de ekonomiyi olumsuz etkilediğini kaydeden Toprak, şöyle konuştu:

“Bir yandan artan enflasyon diğer taraftan doların yükselişi hepimizi borçlu hale getirirken aynı zamanda da yoksullaştırmaktadır. Hayatta kalabilmek için çoğumuz borcu borç ile çevirmek zorundayız. Gelirimizin geçimimize yetmediği açıkken bir de zorunlu emeklilik kesintisi yapmak adil değildir. İşveren tarafı 2016 yılı için çok fazla maliyet artışı olduğunu ileri sürerken almış olduğu teşviklerden ücretlerin enflasyonla dolar kuruyla verilmesine hiç söz etmemektedir. İşçilerin yüzde 50’sinden fazlasının asgari ücret aldığı bir ülkede asgari ücrette artış yapılmaması hiç tartışmasız milyonlarca insanın yoksullaşması anlamına gelmektedir.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın döviz bozdurma kampanyasını desteklediklerini de ifade eden Toprak, “Sayın Cumhurbaşkanımızın milli paranın kullanılması ile ilgili bir talebi var son dönemde. Biz sendika olarak kendisine destek veriyoruz. 2023 doları sendikamız adına bozduracağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu talebine destek vermek istiyoruz” diye konuştu.

DİSK Tekstil İş Sendikası üyelerinden Nihat Bencan ise asgari ücrete sıfır zam dayatılmasının üzücü olduğunu kaydederek, ‘simit zammı’ istemediklerini söyledi.

5haber.com  | Ankara
DHA

DİSK Üyelerinden Son Dakika ‘Asgari Ücret 2 bin TL Olsun’ Açıklaması

DİSK üyeleri son günlerin gündem konusu olan asgari ücret hakkında, Eskişehir’de bir basın açıklaması yaptı.Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyeleri tarafından yapılan açıklamada asgari ücretin 2 bin lira olması istendi.

Eskişehir’de bulunan İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı bölgesinde toplanan ve DİSK üyesi oldukları belirtilen yaklaşık 40 kişi, ‘Asgari ücret geçim ücreti, 2 bin TL net olsun’ yazılı pankart açtı. DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz konuşmasında asgari ücretin net 2 bin lira olması gerektiğinin altını çizdi.

DİSK Bölge Temsilcisi Ayaz konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Asgari ücret, TÜİK tarafından hesaplanan bir işçinin geçimi için gerekli besin içi ve besin dışı harcamalara ilişkin asgari tutarın daha altında kalmaktadır. TÜİK tarafından 2015 Aralık ayında asgari ücret tespit komisyonuna sunulan ve Kasım 2015’teki değerleri içeren miktar 1600 lira iken, asgari ücret 1300 lira olarak belirlenmiştir. Bir işçinin geçimi için gerekli miktarın aradan geçen bir yıl içinde en az yüzde 10 oranında arttığı kabul edilmelidir. Bu durumda 2016 Kasım ayında bu miktar 1750 lira olacaktır. 2017 için ise döviz kurlarındaki sıçrama nedeniyle enflasyonunun da artacağını söylemek kehanet olmayacaktır. Dolayısıyla 2016 Kasım ayında 1750 lira civarında olan tek işçinin asgari geçim maliyeti 2017’de 2 bin lirayı rahatlıkla bulacaktır. Asgari ücretin sadece asgari ücretlileri değil tüm çalışanları ilgilendirdiğinin, tüm ücretleri belirlediğinin bilinciyle tüm işçileri 2 bin lira net asgari ücret talebine sahip çıkmaya çağırıyoruz.”

Yapılan konuşmaların ardından çeşitli sloganlar atan grup olaysız bir şekilde dağıldı.

5haber.com  | Eskişehir
DHA

Metal-İş Sendikası Başkanından OHAL’in İşçilere Zararı ve Asgari Ücret Açıklaması

Birleşik Metal İş Sendikasından son dakika taşeron ile OHAL açıklaması geldi.

21 Temmuz gecesi alınan karar ile ülke genelinde 90 günlük Olağanüstü Hal ilanından sonra bu karar 20 Ekim tarihinde yenilendi ve OHAL süresi 90 gün daha uzatıldı. Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun yaptığı son dakika açıklamasında ise darbe ve terör için uygulanacağı belirtilen OHAL’in işçilere zarar verdiğini söyledi. Genel Başkan Serdaroğlu, “İşçiler en demokratik hakları olan grev kararlarını kimi kritik sektörlerde uygulamaya geçirdiklerinde bu OHAL bugün direnişlerimizin engellenmesinde gördüğümüz gibi yine mi bize karşı işleyecek? Hani bu OHAL devletin içine çöreklenmiş bir çeteyi çökertmek içindi? Niye bedelini emekçiler, işçiler ödüyor?” sözlerini söyledi.

Sakarya’nın Sapanca İlçesinde bulunan Sardunya Eğitim ve Dinlenme Tesislerinde,  ‘Güvencesizlik, Çalışan Yoksulluğu, Sosyal Politika ve Sendikal Stratejiler’ konulu bir panel düzenlendi. Panele, Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, çalışma hayatıyla ilgili çeşitli seminerler veren çok sayıda eğitimci ve sendika üyeleri katıldı. Adnan Serdaroğlu yaptığı konuşmada belediyelerin Kanun Hükmünde Kararname’yi (KHK) kullanarak taşeron işçilerinin sözleşmelerinin fesh etmenin yolunu bulduğunu belirterek, “Anayasa Mahkemesi 2014 yılında verdiği kararla, Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’ndaki ‘kamu kuruluşlarınca yürütülen şehir içi toplu ulaşım hizmetleri’ ve ‘bankacılık’ sektöründeki grev yasaklarını iptal etmişti. Geçtiğimiz günlerde yayımlanan 678 sayılı KHK ile bu yasak, erteleme adı altında tekrar geldi. Yine kayyum atanan belediyelerdeki işçilere yapılacak tek taraflı fesihlerle işten atmanın zemini oluşturulmuş oldu. Binlerce taşeron işçisi hakkı olan kadrolu olmayı beklerken işsiz kalma tehdidi altında. Bütün bu gelişmeler ışığında biz bunu darbe ve terör için kendimize uygulayacağız denilen ‘OHAL kimin için çıkartıldı?’ burada sormak gerekiyor. Yarın işçiler en demokratik hakları olan grev kararlarını kimi kritik sektörlerde uygulamaya geçirdiklerinde bu OHAL bugün direnişlerimizin engellenmesinde gördüğümüz gibi yine mi bize karşı işleyecek? Hani bu OHAL devletin içine çöreklenmiş bir çeteyi çökertmek içindi? Niye bedelini emekçiler, işçiler ödüyor? Bunu yüksek sesle sormak gerekiyor” dedi.

Asgari Ücret Alan Bir İşçi Muhtaçlar Kategorisindedir

Asgari ücret alan bir işçinin muhtaçlar kategorisinde yer aldığını ifade eden Serdaroğlu, “Güvencesizlik meselesinde madalyonun bir diğer yüzü ise yoksulluk olarak karşımıza çıkıyor. Çalışan yoksulluğu bu süreçte kritik bir mesele durumunda. Asgari ücretin dahi açlık sınırı düzeyinde belirlendiği, devletin kendi verilerine göre bile asgari ücretlilerin muhtaç kategorisi içinde değerlendirildiği düşünülürse, konunun ciddiyeti son derece açıktır. Asgari ücret giderek genel ücret haline gelmektedir. Biz bunu 300 liralık artışta kaç kişinin asgari ücretin altında kaldığı zaman gördük. Bu süreçte işsizlik, işsizlikle çalışma arasındaki geçişlerin hızı, yarı zamanlı, geçici çalışma istihdam stratejisinin bir parçası haline gelmiştir. Sonuç kısmında özellikle İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği meselesini de yine aynı başlık altında ele almak istiyoruz” diye konuştu. Program, sabah saatlerinde kahvaltı ikramıyla başlayarak akşam saatlerine kadar düzenlenen seminerlerle devam etti.

5Haber.com  | Sakarya
DHA

Mehmet Müezzinoğlu’ndan Son Dakika Asgari Ücret ve Kıdem Tazminatı Açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen “İhracat Zirvesi 2016″ da yaptığı konuşmasında bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Müezzinoğlu, “Bu dönemde yaklaşık 323 bin iş arayana iş bulmamıza rağmen işsizlik oranının artığını görüyoruz. Bir taraftan da 1 milyon 250 bin gencin neredeyse her yıl istihdama girme talebi var, bir taraftan istihdama katılım arzusu olan ciddi kadın kitlesi var. Bunların da istihdama girmeleriyle ilgili çalışmaları yoğunlaştırıyoruz” sözlerini söyledi.

Kıdem Tazminatı Açıklaması

Tarabya Otel’indeki zirvenin ikinci gününde konuşan Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Kıdem tazminatında, şayet ‘sadece yalnız alın teri çok kutsaldır ve onun her türlü hakkını korumalıyız’ diyerek elde ettiğimiz gücü veya kazanımları merkezde tutarak bir yolculuk yapmayı sürdürürsek bu bizi bir süre daha götürebilir ama bir süre sonra sıkıntıya sokar. Bu nedenle akıl terini ve bu alandaki gelişimin hakkını ve hukukunu koruyan, ikisini birlikte sağlıklı götürebilen, çatışan değil, birlikte var olarak güçlü olan bir yapıyı üretim mantalitemize yerleştirmemiz lazım. O nedenle hiçbir işyeri işçisiz olamayacağına göre, hiçbir çalışan işyersiz olamayacağına göre, ikisi birbirini tamamlayan ve birlikte hak ve hukuklarını koruyabilen, bize de sağlıklı hakemlik yapabilen bir rolü inşallah önümüzdeki dönemde güçlü bir şekilde yerine getirebilmeyi arzu ediyoruz. Bunu başarmak zorundayız” dedi.

Gelir Desteği Bakanlıktan Geçecek

Bakan Müezzinoğlu, “Yeşil kart ve toplum yararına çalışma programlarının istihdama olumsuz yönde etkileri bulunduğuna dair konular bizde geliyor. Önümüzdeki yıl inşallah gelir desteğini bakanlık olarak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından devralacağız. Gelir testi süreçlerinde yeşil kart dolayısıyla istihdamın olumsuz etkilenmemesi veya kayıt dışılığın etkisini daha alt noktalara çekebilmek istiyoruz” dedi.

Gençlerin ve Kadınların İstihdamı

Bakan Mehmet Müezzinoğlu, “Bu dönemde yaklaşık 323 bin iş arayana iş bulmamıza rağmen işsizlik oranının artığını görüyoruz. Bir taraftan da 1 milyon 250 bin gencin neredeyse her yıl istihdama girme talebi var, bir taraftan istihdama katılım arzusu olan ciddi kadın kitlesi var. Bunların da istihdama girmeleriyle ilgili çalışmaları yoğunlaştırıyoruz. Onların istihdama katılmalarını çok arzu ediyor olmamız, işsize iş bulmayı arzu ediyor olmamız ancak yatırım ortamının iyileşmesinden, dünya ile rekabette iddialı olabilecek potansiyeli yakalamaktan geçiyor” dedi.

Talep ve Şikayetler Hiç Bitmeyecek

Bakan Müezzinoğlu, salonda bulunan ihracatçılara seslenerek, “Evlilikte 40 yılı doldurmuş bir kardeşiniz olarak, hanımın taleplerinin hiç bitmediğini bilen biri olarak, sizlerin talepleri, şikayetleri hiç bitmeyecek, ama önemli olan dün neredeydik, bugün neredeyiz, yarın nerede olmak istiyoruz ve o 40 yıla baktığımızda nereden nereye geldiğimizi, son 14 yıla baktığımızda nereden nereye geldiğimizi görebilmek, bununla yetinmeyip nereye gitmek istediğimiz hedefini korumak, gitmek istediğimiz yerde de beraber yolculuğu, aynı aile hayatında olduğu gibi sonuna kadar beraber gidebilmeyi başarabilmek gerekiyor” dedi.

5haber.com  | İstanbul
DHA