Etiket arşivi: İstanbul Hava durumu

7-8 ve 9 Mayıs Türkiye eneli haritalı hava durumu (Son dakika Meteoroloji açıklaması)

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan son açıklamada bazı bölgeler için beklene hava durumu tahmini paylaşıldı.

Meteorolojiden yapılan açıklamada 7 Mayıs Pazar günü için yağışın beklendiği bölgeler belirtilirken bu konuda vatandaşlara bazı uyarılar yapıldı. MGM’den yapılan açıklamada 7 Mayıs hava durumu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; Bugün (07.05.2017 Pazar), Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş ile Hatay’ın kuzey ilçelerinde kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 mm), Adıyaman, Tunceli, Bingöl, Bitlis, Muş, Batman, Siirt, Diyarbakır’ın kuzeyi ile Şırnak çevrelerinde kuvvetli (21-50 mm) olmak üzere yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde yağışlar beklendiğinden sel su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, hortum, heyelan, yağış anında kuvvetli rüzgar, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

İstanbul’da Dolu Yağışı

İstanbul’da aralıklarla süren yağmurun ardından bazı bölgelerde dolu yağışı başladı. Dolu yağışı aralıklarla sürdü. Etkili olan yağışlar nedeniyle sürücüler ve yayalar zor anlar yaşadı. Bazı sürücülerin yağış sırasında araçlarıyla köprü altlarına sığındığı görüldü.

Sancaktepe’de ise dolu yağışı nedeniyle Safa Mahallesi Sancaktar Caddesi’nin bir bölümü adeta kara büründü. Yaklaşık 3-4 cm yüksekliğinde dolu birikintisini vatandaşlar küreklerle temizlemeye çalıştı.

7 Mayıs Pazar Haritalı Hava Durumu Tahmini

8 Mayıs Pazartesi Haritalı Hava Durumu Tahmini

9 Mayıs Salı Haritalı Hava Durumu Tahmini

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, yerel haberlerden, yaşam haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İstanbul

Meteoroloji’den Kuvvetli Yağış Uyarısı (13, 14, 15, 16 Nisan Türkiye Geneli Haritalı Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden bir son dakika açıklaması yapıldı ve bazı bölgeler için beklenen kuvvetli yağış için uyarılarda bulunuldu.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli yağış beklendiği kamuoyuna duyuruldu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, kuvvetli olması beklenen yağış nedeniyle ani sel, su baskını, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğündne yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Yapılan son değerlendirmelere göre; yarın, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ve Doğu Anadolu’nun güney ve batısında kuvvetli yer yer çok kuvvetli (21-75 mm) sağanak ve zamanla gök gürültülü sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. Kuvvetli yağışlarla birlikte kar örtüsüne sahip yüksek kesimlerde kar erimeleri de görüleceği tahmin ediliyor. Kuvvetli yağış ve yer yer kar erimelerinin oluşturabileceği, sel, su baskını, taşkın, heyelan, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

13 Nisan Perşembe Türkiye Geneli Hava Durumu

14 Nisan Cuma Türkiye Geneli Hava Durumu

15 Nisan Cumartesi Türkiye Geneli Hava Durumu

16 Nisan Pazar Türkiye Geneli Hava Durumu

Fırtına Uyarısı

Doğu Akdeniz’de yarın (12.04.2017 Çarşamba) ilk saatlerden itibaren doğu ve kuzeydoğudan 6 ila 8 (50-75km/sa) kuvvetinde fırtına bekleniyor. Fırtına aynı gün (12.04.2017 Çarşamba) akşam saatlerinden sonra etkisini azaltacak.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, kamu haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Meteorolojiden Kuvvetli Yağış ve Fırtına Uyarısı (8-9-10 Şubat Hava Durumu)

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada bazı bölgelerde kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı yapıldı.

Meteoroloji, Kıyı Ege’de kuvvetli yağışların beklendiğini duyurdu ve gök gürültülü sağanak yağış nedeniyle ani sel ve su baskını gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şu açıklamaları yaptı:

“Kıyı Ege’de beklenen sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların; bu akşam saatlerinde Çanakkale il geneli ile Çeşme yarımadasında, gece ve yarın (Çarşamba) sabah saatlerinde Balıkesir’in batı ilçeleri, İzmir il geneli ile Aydın ve Muğla’nın kıyı kesimlerinde kuvvetli (21-50 mm) olacağı tahmin edildiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.”

Fırtına Uyarısı

Yapılan bir diğer açıklamada ise, “Güney Ege’de güney ve güneydoğu yönlerden esen rüzgarın yarın (Salı) sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın; Çarşamba günü (08.02.2017) günün ilk saatlerinde etkisini kaybedeceği bekleniyor.” ifadelerine yer verilirken, orta ve doğu akdeniz için de, “Yarın (08.02.2017) ilk saatlerden itibaren Orta ve Doğu Akdeniz’de doğu ve kuzeydoğulu yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına bekleniyor. Fırtınanın aynı gün (08.02.2017) akşam saatlerinde etkisini kaybedeceği beklenmektedir.” uyarılarına yer verildi.

8 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

9 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

10 Şubat Türkiye Geneli Hava Durumu

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

İBB’den Kış Bilgi Notu (İstanbul’da Kar Okullar Tatil Mi?-Son Dakika Açıklaması Geldi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), yaklaşık olarak iki gündür bölge genelinde etkisini devam ettiren kar yağışı ve vatandaşların zorluk yaşamamaları için yaptığı çalışmalara yönelik bir açıklama yaptı. İBB’nin kış bilgi notunda kar yağışının gece aralıklarla devam ettiği, bölgesel olarak tipi şeklinde il genelinde etkili olan bu yağışın olumsuzluklara neden olmadığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

” İBB ekipleri gece boyunca TEM karayolunda kara yolları ekiplerine araç ve tuz takviyesi yaparak yolun açık tutulmasını sağladı. İlçe Belediyelerine de ek tuz takviyesi yapıldı. Karayollarının tıkanması ve kazalarının kış lastiği takılmamasından kaynaklandığı belirlendi. Trafikte bekleyen vatandaşlara mobil büfelerle kumanya, çay ve hazır çorba dağıtıldı.

Gece boyunca; Park Bahçeler, Katı Atık Müdürlüğü, Zabıta Ekipleri, İSFALT, İSTAÇ, 153 Beyaz masa, ekipleri sahada üst geçit, meydanlar, otobüs duraklarında kar kürüme ve tuzlama çalışmaları yaptı.

TIR ve Kamyonlar Çekildi

Kış koşulları çalışmaları AKOM’DA toplanan İtfaiye, Afad, Emniyet, Ayedaş, Bedaş, Tiaş, İgdaş, İski, Şehir Hatları, Metro İstanbul, İETT, İCA (YSS Köprüsü) Karayolları, İBB Trafik olmak üzere 27 ayrı birimin yöneticileri tarafından koordine edildi.

İtfaiye ekipleri TEM ve Kuzey Çevre Yolunda arıza yapan, makaslayan, kayan ve yolu kapatan 128 tır ve kamyonu çekerek yolların açılmasını sağladı. İtfaiye devrilen 22 ağacı keserek yoldan kaldırdı.

Yol Kenarlarına Bırakılan Otomobiller

Zabıta ekipleri yol kenarına bırakılmış tehlike arzeden otomobilleri çekerek güvenli bölgelere götürdü. Yoğun kar yağışı nedeniyle İstanbul metro ve tramay hatlarında 24 saat kesintisiz hizmet veriliyor. Metrobüs hatttına ek seferler takviye ediliyor, karda aç kalan hayvanlar besleniyor. Veteriner Hizmetleri Müdürlüğü, Soğuk havaların etkisini arttırması ile birlikte belirli aralıklarla besleme çalışması yapıyor. Ormanlık alanlar başta olmak üzere bir çok bölgedeki noktalara hayvanlar için mama bırakıyor. Ayrıca besleme noktalarında tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyan hayvanlar da Veteriner Hekim kontrolü altında alınarak, tedavi ediliyor.

Kar ile Mücadelede 7 bin Personel Görev Alıyor

İBB ekipleri Kar yağışının başladığı günden itibaren 1347 araç ve iş makinesi ile 9 bölgede üç vardiya halinde 7000 personel görev yaptı. İBB Yol Bakım Daire Başkanlığına bağlı kar küreme ekipleri geceh saatlerinden sabah saatine kadar 8 bin 689 ton tuz, 36 Ton solisyon kullanıldı. Zeytinburnu Spor salonunda 723 evsiz vatandaşımız misafir ediliyor.

Okullar Tatil Mi?

Vali Vasip Şahin : İlimizde zaman zaman devam eden kar yağışı ve yoğun buzlanma nedeniyle eğitim-öğretime yarın(pazartesi) 1 gün süre ile ara verilmiştir.

5haber.com  | İstanbul

DHA

İstanbul Valisi Vasip Şahin’den Son Dakika Uyarısı Geldi!!

İstanbul’da önceki günden bu yana devam eden kar yağışı nedeniyle Vali Vasip Şahip, bir uyarısı bildirisi yayınladı. Şahin, yaptığı açıklamada, sürücülere bazı uyarılarda bulundu.

İstanbul Valisi Vasip Şahin, sürücülere uyarıda bulundu. Twitter hesabından açıklama yapan Şahin, “An itibariyle İstanbul’da köprüler, ana arterler, otoyollar, metrolar trafiğe açık. Sürücülerin kural ve ikazlara uymalarını rica ediyorum” dedi.

Bu arada Vali Şahin’e sosyal medya üzerinden ‘kar tatili’ sorusu yağdı. Veli ve öğrencilerin, ‘pazartesi günü okulların tatil olup olmayacağı’ yönündeki çok sayıda tweetine Vali Vasip Şahin cevap vermedi.

Taksim Beyaza Büründü

İstanbul’da etkili olan kar yağışı, çocuklar için eğlenceye, sürücüler için ise çileye dönüştü. Bugünün hafta sonu olması nedeniyle, Taksim’e gelenler yoğun kar yağışı altında bol bol selfie çekti.

İstanbul’da etkili olan kar yağışı çocuklar için eğlenceye dönüştü. Çocuklar karla kaplanan sokaklarda bol bol kızak kaydı. Sahil yürüyüşü yapanlar, karın keyfini çıkardı. Tarabya’da ara sokaklarda kızak kayan çocuklar; “Çok heyecanlıyız. İnşallah Pazartesi günü okullar tatil olur. Karda kaymanın sevincini yaşıyoruz. Bir senedir bu anı bekliyoruz” dedi.Taksim, yoğun kar yağışına rağmen, kalabalık günlerinden birini yaşadı. Taksim’e gelenler yoğun kar yağışı altında selfie çekti. Nostalji tramvayı fotoğraf meraklılarının ilgi odağı oldu.

Son dakika haberlerinden, gündem haberlerinden, Türkiye haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | İstanbul

Meteorolojiden Son Dakika Açıklaması!! 14-15 Aralık Türkiye Geneli Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son dakika açıklamasında bazı bölgeler için beklenen kar yağışı hakkında uyarıda bulundu.

Meteorolojiden yapılan açıklamada İstanbul’da yarından itibaren kar yağışı beklendiğini duyurdu. Meteorolojiden yapılan son dakika açıklamasında, kar kalınlığının İstanbul’un kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 santimetreye ulaşacağı belirtilirken, buzlanma ve don olayı gibi oluşması muhtemel risklere karşı bölge halkına uyarıda bulunuldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından İstanbul için kar yağışı uyarısı şu şekilde yapıldı:

“İstanbul’da bugün (12.12.2016 Pazartesi) yağmur şeklinde başlayacak yağışın yarın (13.12.2016 Salı) öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği ve Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kuvvetli kuzeyli rüzgarlarla birlikte aralıklı kar sağanakları şeklinde devam edeceği tahmin ediliyor. Kıyılarda ciddi bir örtü yapması beklenmiyor, ancak kentin kuzey ve yüksek kesimlerinde yer yer 5 cm’ye kadar örtü yapabileceği bekleniyor. Kar yağışından ötürü meydana gelebilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, buzlanma, don olayı ve kuvvetli rüzgar) karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Orta ve Doğu Karadeniz’de yoğun kar yağışlarının beklendiğini duyurdu. Meteoroloji’den yapılan açıklamada, yoğun kar nedeniyle buzlanma ve çığ tehlikesi tehlikesi gibi oluşması muhtemel risklere karşı uyarıda bulunularak, şöyle denildi: “Bugün akşam saatlerinden itibaren Orta Karadeniz’de (Samsun, Ordu ve Tokat) , gece saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz’de yer yer yoğun olmak üzere karla karışık yağmur ve kar şeklinde yağışlar görüleceği tahmin ediliyor. Kıyı kesimde hafif bir örtü yapacağı tahmin edilen kar yağışlarının iç ve yüksek kesimlerde yer yer 20 cm üzeri örtü yapacağı tahmin edildiğinden ulaşımda aksamalar, buzlanma, yüksek ve eğimli bölgelerde çığ gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.”

İşte Türkiye genelinde beklenen 3 günlük hava durumu.

14 Aralık Çarşamba Türkiye Geneli Haritalı Hava Durumu

15 Aralık Perşembe Türkiye Geneli Haritalı Hava Durumu

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden, hava durumu haberlerinden, meteoroloji uyarılarından, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  | Ankara

İstanbul’da Kar Yağışı Etkisini Göstermeye Başladı (Kar Yağışı Kaç Gün Sürecek?)

Ülke genlinde bir çok bölgede etkili olan kar yağışı, bugün İstanbul’da da başladı.

Akşam saatlerinde sulu kar şeklinde başlayan yağış, kısa bir süre devam etti ancak bir süre sonra etkisini kaybetmeye başladı.ç

İstanbul’da akşam saatlerinde kısa süreli kar yağdı. Kısa süre yağan kar etkisini kaybetti.

Bazı Evlerin Çatıları Beyaza Büründü

İstanbul’un Anadolu yakasının yüksek kesimlerinde kar yağışı etkisini diğer kesimlere göre daha ciddi bir şekilde gösterdi. Özellikle Kartal ve Sancktepe çevresinde kar yağışının başladığı görüldü. Bazı evlerin çatıları ve araçların camları karla kaplandı.

Kar yağışının ilerleyen saatlerde hızlanması bekleniyor.

Türkiye Geneli Hava Durumu Tahmini İçin Tıklayın

Zonguldak-İstanbul Karayolunda Trafik Tıkandı

Zonguldak-İstanbul Karayolu’nun Ereğli kesiminde gün boyu etkili olan kar yağışı ulaşımı aksattı. TIR’lar kayması nedeniyle yol trafiğe uzun süre kapandı.

Kent genelinde öğleden sonra yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, ulaşımda da zaman zaman aksamalara neden oldu. İstanbul yolunun Zonguldak ile Ereğli arasındaki bölümünde kar yağışı sürücülerin zor anlar yaşamasına neden oldu. Bazı araçlar karla kaplı yolda kaydı. Kara saplanan araçlar iş makineleri ile çekilerek çıkarıldı. Yolda kalan sürücüler, araçlarına zincir takarak yola devam etti.

Karayolunun 32. kilometresinde yolda kayan bir TIR, trafiğin kapanmasına neden oldu. Kilometre araç kuyrukları oluştu. Karayolları ekipleri ile bölge trafik ekipleri yolu açmak için büyük çaba sarf etti. Beklemekten sıkılan vatandaşlar selfie çekerek, kar topu oynayarak vakit geçirmeye çalıştı.

Polis ekipleri, Zonguldak yönüne giden TIR’ların geçişine izin vermedi. Diğer araçların da kar lastiği olanların geçişlerine izin verildi. Karayolları ekiplerinin karla kaplanan yolu temizlemesinin ardından trafik normale döndü.

5haber.com  | İstanbul
DHA