Etiket arşivi: polis özel harekat alımı

En Az Lise Mezunu Sınavsız Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Bekleyen Adayları Üzen Haber

Yeni dönem polis özel harekat alımlarını bekleyen adayları üzen bir açıklama geldi. Önceki gün katıldığı bir programda konuşan Polis Akademisi Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çolak, yeni dönem polis alımında 2200 komiser yardımcısı alımı yapacaklarını duyurdu. Ancak yeni dönem POMEM ve PÖH alımı hakkında herhangi bir açıklama yapmadı.

Polis Akademisi Başkanı Çolak, açıklamasında yeni dönem polis alımının PAEM olarak yapılacağını ve kadın erkek lisans mezunları arasından 2200 komiser yardımcısı alımı yapacaklarını açıkladı. Prof. Dr. Yılmaz Çolak, “15 Temmuz’da tüm ülkeyi işgale kalkan FETÖ terör örgütünün öncelikle bizi işgale kalkıştığını, 17/25 Aralık’tan sonra farketmiştik. Biz göreve geldikten sonra bu çeteyi akademiden tamamen temizledik ve yoğun bir şekilde emniyet teşkilatımızın ihtiyacı olan genç polis memuru ve amirleri yetiştirmeye başladık. Bu sürede 7 bin 300’den fazla komiser yardımcısı, 38 binin üzerinde polis memuru yetiştirip teşkilata kattık. Şu anda da 38 okulumuz ve Ankara’da bulunan Polis Amirleri Eğitim Merkezimizle toplam 23 bin öğrencimiz eğitim almaktadır. Bunlardan 1000’i komiser yardımcısı adayı, 22 bini polis memuru adayı” dedi ve alımların yakında yapılacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Sınavda iki hafta içinde 2 bin 200 komiser yardımcısı adayını da eğitime başlatmış olacağız. Böylece öğrenci sayımız 25 bini aşacak. Bu rakamlar büyük ve malumunuz 15 Temmuz’dan sonra FETÖ çetesinden bir arınma sürecine girildi. Bu arınma sürecinde 22 binin üzerinde ihraç gerçekleşti. Şu an da 12 bin civarında da açıkta personel var. Dolayısıyla bizim yürüttüğümüz faaliyetler doğrultusunda emniyet teşkilatında bu arınma sürecinde herhangi bir zafiyet yaşanmamıştır, hatta daha da güçlenerek çıkmaktadır. Arınma sürecinde akademik kadromuzu da baştan aşağı yeniledik”

PÖH Alımı 2018’e mi Sarktı?

PÖH alımı hakkında bir hazırlık olmuş olsaydı Akademi Başkanı o konuda bir açıklamada bulunurdu. ancak herhangi bir açıklamanın gelmemesi alımların 2018’e sarkacağı anlamına geliyor.

Yeni dönem polis özel harekat alımlarından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Yeni Polis Özel Harekat (PÖH) Alımı Lise Mezunları Arasından mı Yapılacak?

Yeni dönem Polis Özel Harekat alımını bekleyen on binlerce adayın büyük bir heyecan ve merakla sorduğu bir soru var. O da yeni dönem PÖH alımı yine lise düzeyinden mi yapılacak? sorusu oldu. Yeni dönem polis özel harekat alımlarının da lise düzeyinden yapılmasını isteyen adaylar, gerek sosyal medya gerek se forum sayfaları üzerinden paylaşımlar yaparak seslerini yetkililere duyurmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz gün yayımlanan yeni Kanun Hükmünde Kararname ile EGM’ye 32 binden fazla personel alımı için kadro verildi. Bu kadro sayısının verilmesinin ardından adaylar yeni polis alımlarını beklemeye başladı. Yeni polis alımlarını bekleyen adaylar arasında büyük çoğunluk polis özel harekat alımlarını bekliyor.

PÖH alımlarının Ekim-Kasım döneminde yapılması bekleniyor.

PÖH Alımı Lise Düzeyinden mi Yapılacak?

Son PÖH alımında başvuru şartları oldukça esnetilmiş, eğitim seviyesi lise düzeyine indirilmiş, KPSS puan şartı ile askerlik şartı da kaldırılmıştı. Başvuruların bu şekilde olması nedeniyle 280 binden fazla aday, PÖH olmak için başvuru yapmıştı. Bu alımın ardından ise yapılan POMEM alımına yeteri kadar başvuru olmamıştı. Bu nedenle yeni KHK’da ön lisans mezunlarına POMEM yolu açıldı. POMEM’lere personel alımında başvuru şartlarının esnetilmesi, yeni dönem PÖH alımlarının da lise düzeyinden olacağını gösteriyor.

Yaş Şartı Esnetilecek mi?

PÖH alımlarında yaş şartının esnetilmesini isteyen binlerce aday, sosyal medya ve forum sayfaları üzerinden kampanya yürütüyor. Ancak bu konuda bir çalışmanın henüz yapılmadığı biliniyor.

Bayanların Kadro Talebi?

Bayan adaylar ise yeni dönem polis özel harekat alımında kendilerine kadro verilmesini istiyor.

Yeni dönem jandarma özel harekat alımlarından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

Facebook Grubu için TIKLAYIN
Facebook Sayfası için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

10 bin yeni PÖH ve 7 bin 500 yeni JÖH alımı ilanları bir an önce yayımlanmalıdır

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bundan yaklaşık olarak 1,5 ay önce müjdelediği yeni polis özel harekat ve jandarma özel harekat alımı ilanı için sabırsız bekleyiş devam ediyor. Bakan Soylu, yeni alımda 10 bin polis özel harekat, 7 bin 500 jandarma özel harekat alımı yapılacağını açıklamıştı.

Geçtiğimiz gün açıklanan en az lise mezunu 10 bin pöh alımı mülakat sonuçlarına göre 10 bin asil, 10 bin ise yedek aday belirlendi. Belirlenen asil adayların kayıt yaptırmamaları durumunda yedek adaylardan birinci sıradan başlayarak çağrılmaya başlanacak.

İlan Ne Zaman Yayımlanacak?

Bakan Soylu’nun müjdesi sonrasında yeni PÖH ve JÖH alımı için sabırsızlanan adaylar, ilanın bir an önce yayımlanmasını istiyor ve bu yönde gerek forum sayfalarında gerek se sosyal medya hesapları üzerine bu konuda kampanya başlatıyor.

Önceki PÖH Alımı Süreci Nasıl İşlemişti?

Geçtiğimiz yıl 15 Temmuz sonunda ilan edilen OHAL kapsamında yayımlanan KHK’da 10 bin PÖH alımı yapılacağı belirtilmişti. Bu kararın yayımlanmasının ardından yaklaşık iki ay sonra ilan yayımlanmış ve PÖH alımı için başvurular alınmıştı. Yeni PÖH alımlarının da yayımlanması için son günlere girildiği tahmin ediliyor.

Adaylar İlana Göre Hazırlık Yapacak

Yeni PÖH alımını bekleyen adaylar, ilanın her an yayınlanabilmesi ihtimaline karşın iş aramaya çıkamamakta, ya da mevcut işlerinden ayrılma planları yapmaktadır. Spor mülakatına daha ciddi şekilde hazırlanmak isteyen adaylar, ilana kısa süre kala çalışmalarına hız kazandırmak için iş yerlerinden ayrılma planı yapmaktadır.

Adayların mağdur olmaması adına PÖH ve JÖH alımı takviminin bir an önce açıklanması gerekiyor. Sizde bu haberi sosyal ağlardan ve forum sayfalarından paylaşarak sesinizi yetkililere duyurabilirsiniz.

PÖH ve JÖH haberlerinden haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takipte kalın.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

10 Bin Özel Harekat Polisi Alımı Başvuru Şartları Nasıl Olacak? (PÖH’ler Lise Mezunu ve Sınavsız mı Alınacak?)

Binlerce işsiz vatandaşın beklediği polis özel harekat alımı müjdesi, geçtiğimiz günlerde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan gelmişti. Bakan Soylu, katıldığı televizyon programında gündeme ilişkin konuları değerlendirirken yakın zamanda 10 bin polis özel harekat, 7 bin 500 jandarma özel harekat alımı yapılacağını söylemişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bu açıklaması sonrasında özel harekat polisi olmak isteyen binlerce aday, polis alım ilanının yayınlanmasını beklemeye başladı. İlanın yayınlanmasını bekleyen binlerce PÖH adayı, yeni özel harekat polisi alımında başvuru şartlarının nasıl olacağını merak ediyor. Geçtiğimiz yıl alımı yapılan özel harekat polislerinde, Kamu Personeli Seçme Sınavı şartı, askerlik şartı aranmamıştı. Öte yandan alımı yapılan PÖH’lerin en az lise mezunu olma şartı aranmıştı.

Başvuru şartlarının bu şekilde belirlenmesi sonucu PÖH alımına 285 binden fazla kişi başvuru yapmıştı. Başvurusu alınanlardan çoğu fiziki yeterlilik sınavlarında elenmişti. Geçtiğimiz alımda başarılı olamayanlar ve PÖH alımına ilk kez başvuruda bulunacak adaylar, gelecek PÖH alımında da aynı şartların aranmasını istedi. Başvuru şartlarının geçen alımdaki gibi olması, alımı yapılacak olan PÖH’lerin daha nitelikli olmasını sağladı.

PÖH Alımı Başvuru Şartları KHK ile Değitirilmişti

OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile özel harekat polisi alımı başvuru şartlarında değişiklik yapılmıştı. KHK ile sınav şartı kaldırılmış, eğitim düzeyi ise lise düzeyine indirilmişti. Daha sonra gelen istekler üzerine de askerlik şartı kaldırılmıştı.

Son Polis Alımı Başvuruları, Yetersiz Başvuru Nedeniyle Uzatılmıştı

POMEM’lere lisans mezunu 10 bin polis alımı başvuruları geçtiğimiz günlerde yayınlanmıştı. Başvuruların sona ermesine yakın sadece 15 bin kişinin alıma başvuru yaptığını belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yeterli başvuru olması için başvuru süresinin uzatıldığın belirtti. Başvuruların düşük olması ise sınav şartı ve eğitim düzeyi şartı olmuştu.

Bu nedenle gelecek polis alımlarında eğitim seviyesi ve sınav şartlarının esnetilmesi bekleniyor.

PÖH ve JÖH alımı ilanı yayınlanır yayınlanmaz haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

10 Bin Özel Harekat Polisi Alımını Bekleyenlere Önemli Tavsiye (PÖH Alımı Öncesi Yapılası Gerekenler)

Geçtiğimiz gün canlı yayın programına konuk olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu burada yaptığı açıklamasında 10 bin özel harekat polisi, 7 bin 500 Jandarma özel harekat alımı yapılacağı müjdesini vermişti. Bakan Süleyman Soylu’nun bu açıklamaları sonrasında binlerce işsiz vatandaş, Polis Akademisinin yayınlayacağı 10 bin Polis özel harekat alımını beklemeye başladı. Peki Özel harekat polisi alımı ne zaman yapılacak? 10 bin özel harekat polisi alımı öncesi yapılması gerekenler nelerdir? İşte detaylar.

Geçtiğimiz dönem yapılan özel harekat polisi alımlarına rekor sayıda başvuru yapılmış, 10 binlik kontenjana 286 bin vatandaş başvuruda bulunmuştu. Alıma başvuru yapan adayların sözlü sınav öncesi girdikleri fiziki yeterlilik testi, binlerce adayın elenmesine neden olmuştu.

Fiziki yeterlilik testinde oluşturulan parkurda adayların istenen süre içinde parkuru tamamlaması istendi. Başvuruda bulunan adayların büyük bir kısmı fiziki yeterlilik testini geçemedi ve hayallerine veda etti.

Önümüzdeki dönem yapılacak olan 10 bin özel harekat alımına başvuruda bulunacak adaylara 5haber olarak yapacağımız en önemli tavsiye, spor tavsiyesidir. Öyle ki geçtiğimiz alımda 30’ar kişilik grupların girdiği fiziki yeterlilik testlerinde 1 ya da 2 kişi anca başarılı bir şekilde ayrılıyordu. Bunun nedeni ise parkurun zorlu ve efor istemesiydi. Mülakatlara antrenmansız giren adayların büyük bir kısmı, bu nedenle elenmekten kurtulamadı.

Spor Mülakatı Parkuru

Paralel bar etabı; Yerden yüksekliği 120 cm (barın üst kısmından), barlar arasındaki mesafe 50 cm, bar üstünde elle yürünecek mesafe 2 metre olarak işaretlenecektir.

Sıçrama tahtası etabı; Aday jimnastik sıçrama tahtası üzerinden 5 kez sağa, sola çift ayakla sıçrama hareketi yapacaktır.

Lastik içerisinden geçme etabı; Lastik içinden geçme etabında adaylar 6 adet lastik içerisinden tek ayakla (sağ ayak sağ lastik, sol ayak sol lastik) basarak geçecektir.

Ağırlık taşıma etabı; Ağırlık taşıma etabında, adaylar için 30 Kg (15×2) ağırlığındaki, iki kum torbasını aralarında 10 metre mesafe bulunan iki dubanın dışından dolaşarak taşıyacak ve ağırlıkları taşımaya başladığı noktaya bırakacaktır.

Takla atma etabı; Takla hareketine gelirken aday dubanın dışından dolaşarak gelip, 2 m uzunluğundaki yer minderinde öne doğru (1) bir defa takla atacaktır.

Denge aleti etabı; Denge aletinin yerleşme alanı 5,5 metre olup, yüksekliği 65 cm, denge tahta uzunluğu yürüme mesafesi 5 metre, üst basma yeri 10 cm eninde olan denge aletinde aday baştan sona kadar yürüyerek istasyonu tamamlayacak

Barfiks çekme etabı; Yüksekliği 235 cm, direklerinin arası en az 120 cm, en fazla 2 metre, barfiks üst demir kalınlığı bir parmak (1 inch= 2,54 cm olan) olarak tabir edilen barfiks üst demirini aday yakalayacak ve nizami olarak yani (5) beş kez çenesini üst demire değdirecek şekilde barfiks çekecektir.

Slalom koşu etabı; Slalom koşu etabında 6 adet slalom çubuğu (çubuklar 1.5 metre yüksekliğinde olup, düz ve çapraz olarak 2.5 metre aralığında olacaktır) dışından dolaşılarak tamamlanır.

Engel etabı; Engel etabında 4 adet engel (üstten geçilecek engel yüksekliği 50 cm. ve alttan geçilecek engel yüksekliği 110 cm. olup engeller arasındaki mesafe 2 metredir)  üstten-alttan, üstten-alttan olmak üzere geçilir ve koşarak bitiş noktası geçildiğinde parkur tamamlanmış olur.

Parkur

Kaç Saniyede Bitirmek Gerekiyor?

Adayların başarılı sayılabilmeleri için oluşturulan parkuru 50 saniyede tamamlamaları gerekmektedir. Fiziksel yeterlilik parkurunu 42 saniye ve daha aşağı sürede tamamlayan adaylar 100 tam puan alırlar. Fiziksel yeterlilik sınavı sonucunda 60 puanın altında alan adaylar mevzuat gereği başarısız sayılırlar.

Parkurun zorlu olması ve kondisyon istemesi nedeniyle adayların şimdiden spor için hazırlıklara başlaması tavsiye edilir. 

PÖH alım ilanlar yayınlandığında anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Bakan’dan PÖH ve JÖH Alımı Müjdesi Geldi (10 Bin PÖH, 7 Bin 500 JÖH Alımı Yapılacak)

Bakan Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında müjdeli haberi verdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, katıldığı bir televizyon programında yaptığı konuşmasında binlerce işsiz vatandaşın beklediği müjdeyi verdi. Bakan Soylu, yaptığı açıklamasında “10 bin polis alımı ve 10 bin özel harekat alımı yapıldı. Onların mülakatları bitti, son düzenlemeleri yapılıyor.” dedi.

Lisans mezunu 10 bin polis alımı başvuruları devam ederken Bakan Soylu, açıklamasının devamında bir müjde daha verdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yüz binlerce adayın büyük bir merakla beklediği özel harekat polisi alımı ve Jandarma alımına değinerek, “Çok yakın bir zamanda açıklanacak. 10 bin özel harekat ve 7 bin 500 jandarma alımına devam edeceğiz.” dedi.

Bu müjdeli açıklama sonrasında polis ve jandarma adayları, sınav duyurusunun yayınlanmasını beklemeye başladı. Polis ve Jandarma Özel Harekat alımı duyurusunun kısa bir süre içinde yayımlanması bekleniyor.

Özel harekat polisi alımı, jandarma özel harekat alımı ve diğer memur personel alım ilanları yayınlandığı anda haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

Kamuya devam eden personel alımlarını görmek başvuru şartlarından ve son başvuru tarihinden haberdar olmak için lütfen TIKLAYIN

İlanlar yayınlandığında anında haberdar olmak için 5haber’i sosyal ağlardan takip edebilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

Lise Mezunu Sınavsız Polis Alımı Ne Zaman? KPSS’siz PÖH Alımı-Polis Maaşı Ne Kadar?

Geçtiğimiz yıl yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnamede polis özel harekat alımında KPSS şartı kaldırılmıştı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında başlatılan OHAL kapsamında yayımlanan Kanun Hükmünde Kararname ile PÖH alımlarına başvuruda bulunacak olan adaylarda KPSS şartı kaldırılmış ve alımlar en az lise mezunu düzeyinden yapılmıştı. Alımların lise düzeyine indirilmesi ve KPSS sınav şartının kaldırılması sonrasında 10 bin özel harekat polisi alımı ilanı yayımlanmıştı.

Son olarak ise ilana başvurular başlamadan önce PÖH alımlarında istenen askerlik şartı da kaldırıldı. Askerlik şartının kaldırılması sonrasında ise PÖH alımı başvuruları başlamıştı. İlgili ilana 286 bin kişi başvurmuş, başvuranların bir çoğu, fiziki yeterlilik sınavlarında elenmişti. Fiziki yeterlilik sınavlarını başarı ile geçen adaylar ise sözlü mülakatlara girdi. Sözlü mülakat süreci devam ederken yeni bir PÖH alımının da yapılması bekleniyor.

Geçtiğimiz gün katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamasında 10 bin polis alımı daha yapılacağı müjdesini vermişti. Bu haber sonrasında sevinen vatandaşlar, ilanın yayımlanmasını beklemeye başladı

Alım Ne Zaman?

Bakan Süleyman Soylu, alım yapılacak sayı hakkındaki bilgiyi paylaşırken, alımların ne zaman olacağı konusunda herhangi bir açıklama yapmadı. Ancak mevcut sürecin tamamlanmasının ardından yeni polis alım ilanının yayımlanması bekleniyor.

Polislerin Maaşları

Polis olmak isteyen vatandaşların araştırdığı bir diğer konu ise polislerin aldıkları maaşlar oldu.

2017 yılı itibariyle Özel Harekat Polisi 4500 ile 5000 TL arası, Çevik Kuvvet Polisi 3800 ile 4500 TL arası, Trafik Polisi ise 3400 ile 4000 TL arası maaş almaktadır.

Polis alım ilanı yayımlandığı anda haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara