Etiket arşivi: abd

Türkiye Şehitlerine Ağlıyor

Türkiye İdlibden Gelen Şehit haberlerine ağlıyor. Suriye idlibde Türk askerlerinin bulunduğu gözlem noktalarına Şam rejimi tarafından düzenlenen saldırıda 33 askerimiz Şehit düşerken , 32 Askerimiz ise yaralandı.Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Geceyi aralıksız olarak diplomatik trafikle geçirerek bunların bedelini ödetecekleri açıklamalarında bulundular.

Nato ve Abd Türkiye’ye destek açıklaması yaptılar.

Türkiye akşam saatlerinde Suriye’nin İdlib kentinden gelen şehit haberleriyle sarsıldı. İdlib’de ‘rejim kuvvetleri’ tarafından yapılan hava saldırısında 33 askerin şehit olduğu, Hatay Valisi Rahmi Doğan tarafından açıklandı.

Beştepe’de yapılan 6 saat süren Güvenlik Zirvesi ise sona erdi. Zirve sonrası açıklama yapılmadı.Hatay Valisi Rahmi Doğan, ilk olarak 9 askerin şehit olduğunu açıklarken, ilerleyen saatlerde ise şehit olan askerlerin 33 olduğunu açıkladı. Vali Doğan açıklamasında şunları söyledi: “Bugün idlib’te TSK mensuplarına karşı yapılan saldırı sonucu 29 Mehmetçiğimiz şehit oldu, diye paylaşmıştık. Ağır yaralılarımızın olduğunu ifade etmiştik.
Ağır yaralı olan askerlerimizden 4 tane Mehmetçiğimiz daha şehit olmuştur. Hava saldırı sonucu 33 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur. Diğer yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir. Şuan itibariyle 32 yaralımız var ve bu yaralı askerlerimizin hiçbirinin hayati tehlikesinin olmadığını söyleyebilirim.Bu yaralılarımızın bütün tedavileri sağlık personelimiz tarafından yerine getirilmektedir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Beştepe’de acil toplantı

İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe’de acil toplantı düzenledi. 
Bölgeden gelen ilk bilgiler konusunda değerlendirme yapılırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, MİT Başkanı Hakan Fidan, kuvvet komutanları ve güvenlik bürokrasisiyle acil toplantı yaptı. 6 saat süren kritik toplantı sonrasında açıklama yapılmadı.

Beştepe’den ilk açıklama geldi. İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından, Beştepe’den yapılan ilk açıklama İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Fahrettin Altun yaptığı açıklamada, “Hava ve kara ateş destek unsurlarımızla rejimin bilinen tüm hedefleri ateş altına alınmıştır, alınmaya devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

CHP’de toplantı, vekiller Hatay’a gidiyor.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da aynı saatlerde yansıyan bilgileri değerlendirmek üzere parti genel merkezine geçti ve partideki kurmaylarıyla değerlendirme toplantısına başladı. CHP’li milletvekillerinden Serkan Topal, İsmet Tokdemir, Mehmet Güzelmansur ve Suzan Şahin’in de saat 23.45 uçağıyla Hatay’a hareket ettiği öğrenildi.

Erdoğan, Akşener’le görüştüİyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İdlib’de meydana gelen gelişmelerle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonda bir görüşme gerçekleştirdi.

Çelik: Katil rejim bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde verecekAKP Sözcüsü Ömer Çelik, gelen şehit haberlerinin ardından yaptığı açıklamada “Katil rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir” dedi.

Amerika Esad’ı Vurdu

Amerika Hava Kuvvetleri Suriye’de Esad Rejimine ait olan 2 adet askeri noktayı vurduğunu açıkladı.

Suriye ordusunun Abd Askerlerinin geçiş güzergahında zorluk çıkardığını Taraflar arasında gerginlik çıktıktan sonra ABD ordusuna ait savaş uçaklarının Suriye Rejiminin elinde olan iki adet bölgeye ateş açtığı açıklandı.

Yapılan saldırı sonucu bir Suriye Rejimine ait askerin ve bir sivilin öldüğü açıklandı.

Başkan Trump Planını Açıkladı

ABD Başkanı Trump , İsrail Başbakanı Netanyahu ile birlikte kameralar karşısına geçerek yeni Ortadoğu Planı’nı açıkladı.

İsrail ve Filistin topraklarını konu eden bu plana Filistin’i temsil eden kimse katılmadı.

ABD Başkanı Trump, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında Kudüs’ün, İsrail’in “bölünmez” başkenti olarak kabul edileceğini açıkladı. Trump, “Bu harita ile başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin olacak” dedi. Türk gazeteciler Beyaz Saray’daki toplantıya alınmadı.

Yeni plana göre Başkan Trump Mesci-İ Aksanın Statüsünün Değişmeyeceğini harita üzerinde anlattı.

Öte yandan, Trump, Mescid-i Aksa’nın statüsünün değişmeyeceğini, İsrail’in bu bölgenin güvenliğini sağlamaya ve Müslümanların Mescid-i Aksa’daki ibadetlerini yapmasını temin etmeye devam edeceğini dile getirdi.

Trump, Ürdün’ün bu konuda bugüne kadar olduğu gibi özel durumunun korunacağını ve bu ülkenin İsrail ile çalışmaya devam edeceğini ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında öngörülen İsrail ve Filistin devletlerinin sınırlarını gösteren bir haritayı paylaştı.ABD Başkanı Donald Trump, tek taraflı Ortadoğu barış planı kapsamında öngörülen İsrail ve Filistin devletlerinin sınırlarını gösteren bir haritayı paylaştı.

Trump’ın Başı Belada

ABD Senatodaki Demokrat Parti yöneticileri çarşamba günü Senato’da Azil süreci ile ilgili tartışmalara başladılar. Senatörler, Başkan Trump’ı mahkum etmek ve kongrenin gücünün kötüye kullanılması ve engellenmesi suçlamasıyla görevden alınması gerektirdiklerini düşündükleri delilleri senatoya sundular.

Evin başsavcısı California temsilcisi, Temsilci Adam B. Schiff, senatörler sessizce Başkan Trump’ın kaderini konuşmaya hazırlanırken kürsüdeki yerini aldı.

Eşit ve ölçülü bir şekilde konuşan, 2020 Başkanlık seçimlerinde Ukrayna’yı “aldatmaya” yardım etmesi için Ukrayna’yı baskı altına almak için Ukrayna’yı kullanmak suçundan dolayı yargılanmasına başlandı.

Ülkenin kurucularını ve kendi çıkarlarını gözeten bir liderin kendi kişisel kazancı için demokrasiyi alt üst edebileceğine dair korkularını çağıran Schiff, Başkan Trump davranışının, anayasanın çerçevelerinin, suçlamanın çözümünü tasarladığında aklında olan şey olduğunu iddia etti. “savaşmak istediği kötülük kadar güçlü” dedi.

Schiff açılış konuşmasında, “Senato’daki mahkumiyeti ve görevden alınmasıyla düzeltilmediği takdirde Başkan Trump’ın görevini kötüye kullanması ve Kongre’nin engellenmesi hükümetin arasındaki güç dengesini kalıcı olarak değiştirecektir” dedi. “Başkan, yasaların üzerinde olduğuna ve kısıtlamalara küstah olduğuna inandığını gösterdi.

Pentagon’dan Türkiye itirafı

Rahip Brunson, S-400’ler ve Barış Pınarı Harekatı olaylarında Türkiye üzerinde ciddi şekilde bir baskı oluşturmaya çalışan , ekonomik yaptırımlar uygulayan ABD ,saldırgan tutumunun işe yaralamadığını gördü.

Tüm tehditlere, yaptırmayız çıkışlarına, ekonomik yaptırım uygularız gibi skandal sözlere rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemleri alındı. Teslimat süreci 2019 senesinde başladı.

Tehditlerinin karşılık bulmadığını gören ABD, ilk olarak Türkiye’yi F-35 programından çıkardı.

Bu hamle sonrası vazgeçileceğini sanan ABD, bir açıklama yaptı ve Türkiye’nin tüm baskılara rağmen duruşundan taviz vermediğini duyurdu.

Pentagon, Türkiye’nin ABD tarafından uygulanan tüm baskılara, tehditlere ve sert çıkışlara ramen boyun eğmediğini ve aldığı Rus S-400 hava savunma sistemlerinden vazgeçmeyi reddettiğini söyledi.

Pentagon’un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord bir açıklama yaptı.

Haftalık basın toplantısı düzenleyen Lord, bugünkü basın toplantısında, Türkiye ile ilgili “Henüz aynı konumdayız, F-35 ve S-400’lerin uyumsuz olduğunu net bir şekilde söyledik. Maalesef Türkiye, S-400’le ilgili herhangi adımlar atma kararını almadı, bu yüzden biz Türkiye’deki çalışmalarımıza (Türkiye’deki F-35 parça üretimini ABD’ye taşıma çalışmaları) devam ediyoruz” dedi.

F-35 İÇİN GÖRÜŞMELER HALA DEVAM EDİYOR: TÜRKİYE’DEKİ PARÇA ÜRETİMİNİ ABD’YE TAŞIYACAĞIZ

Pentagon’un Satın Alma ve İdame İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Ellen Lord açıklamasının devamında, Türkiye’deki F-35 parça üretiminin büyük bir kısmını gelecek Mart ayına kadar ABD’ye taşımayı planladıklarını söyledi.

Öte yandan Pentagon yetkilisi, Türkiye’nin daha önce satın aldığı 4 adet F-35’in geleceğini Ankara ile görüşmediklerini de söyledi.

ABD IŞİD’i Bombaların Anası Lakaplı 11 Tonluk Dev GBU-43 ile Vurdu

Amerika Birleşik Devletleri, IŞİD ile mücadelede bir son dakika operasyonu düzenlendi. ABD ordusu düzenlendiği sadlırıda, “tüm bombaların anası” lakabıyla tanınan 11 tonluk dev GBU-43 bombasını kullandı. ABD bu bombayı Afganistan’ın doğusunda bulunan terör örgütü IŞİD’e karşı kullandı. Bu silah, ABD’nin envanterindeki nükleer olmayan en güçlü bomba özelliğini taşıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Savunma Başkanlığı Sözcüsü tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Sözcü Adam Stump, GBU-43 bombasının ilk kez sıcak çatışmada kullanıldığını ve MC-130 uçaklarından atıldığını kamuoyuna duyurdu.

Beyaz Saray Sözcüsü Spicer da konuyla ilgili olarak düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu. Spicer, bombanın IŞİD’in tünellerini yok etmek için kullanıldığını ifade etti.

ABD Merkez Kuvvetler komutanlığı (CENTCOM), bombayı bölgede bulunan ABD ve Afgan güçlerine en az risk oluşturacak biçimde planlayarak kullandıklarını vurguladı. CENTCOM, sivillerin zarar görmemesi için gerekli tüm önlemlerin alındığını belirtti.

GBU-43/B bombasının Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesindeki IŞİD’li militanlara karşı kullanıldığı açıklandı.

Orijinal ismi ‘Massive Ordnance Air Blast’ (Havada Patlamalı Dev Mühimmat) olan, ancak “Mother of all bombs” yani “tüm bombaların anası” ifadesiyle aynı baş harflere sahip olduğu için bu lakabı alan GBU-13 tipi patlayıcılar, Amerikan ordusunun elindeki nükleer olmayan en güçlü bomba olma özelliğini de taşıyor.

Son dakika haberlerinden gündem haberlerinden dünya haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Aya Seyahat İçin Bir Çift Yüklü Miktarda Ödeme Yaptı (Yolculuk Seneye)

Uzay araştırma kuruluşu SpaceX CEO’su Elon Musk tarafından bir son dakika açıklaması yapıldı. Yapılan açıklamada, Ay’a turistik seyahatte bulunmak isteyen iki kişinin yüklü bir ödeme yaptıklarını, Ay seyahatinin seneye gerçekleşeceğini açıkladı.

Uzay araştırma kuruluşu SpaceX’in CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, 2018 yılında Ay’a turist olarak gidecek iki maceracının, 2017’nin sonlarında sağlık testlerine tabi tutulacağını ve eğitim almaya başlayacağını bildirdi. Katılımcıların kimlikleri açıklanmadı.

Turistik seyahat için Ay’a gidecek araç, ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral’den fırlatılacak. Söz konusu tesis, aynı zamanda 20 Temmuz 1969’da Ay’a ilk insanlı inişi gerçekleştiren Apollo 11’in de fırlatıldığı yer olmasıyla önemli bir yere sahiptir..

Musk yaptığı açıklamada, “Bu kişiler tıpkı Apollo astronotları gibi, insanın evrensel keşif ruhuyla hareket ederek, insanlığın tüm umut ve hayallerini uzaya taşıyacaklar,” dedi.

Plan eğer ilan edildiği tarihte gerçekleşirse, 1972’deki Apollo 17 misyonundan 45 yıl sonra, ilk insanlı Ay seyahati olacak.

SpaceX bu turistik gezinin son olmayacağını, Ay’a seyahat etmek isteyen başka kişilerin de başvurduğunu açıkladı. Seyahate katılacak turistler, Ay’ın yörüngesi etrafına dönecek, yüzeye iniş yapmayacak.

Daha önce uzay turistleri Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkmak için Rus hükümetine 20 milyon dolar ödemişti. Ay turistlerinin SpaceX’e ne kadar ödeme yaptıkları ise gizli tutuldu.

Gündem haberlerinden, son dakika haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara
DHA

Rusya ile İlişkileri Reddeden Trump’tan Obama ile İran Hakkında Flaş İddia!!

Son günlerde dünya gündeminin en çok konuşulan ismi olan Donald Trump’tan flaş bir iddia daha geldi.

ABD Başkanı Donald Trump, Putin ve Rusya ile ilişkileri olduğu iddialarını reddederek, İran’ın ‘terörün bir numarası’ olduğunu ve eski Başkan Barack Obama’nın yönetimi İran’la anlaşırken, kendisini eleştirenlerin bunu sorun etmediğini savundu.

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’ya karşı olumlu yaklaşımlarda bulunduğu iddiasıyla kendisine yönetilen eleştirilere sosyal medya üzerinden yanıt verdi. Trump, “Putin’i tanımam, Rusya’yla bir alakam yok ama nefretçiler çılgına dönmüş durumda” diye yazdı.

“Fakat Obama, terörün bir numarası olan İran’la anlaşma yapabilir, orada sorun yok,” diyen Trump, Obama yönetiminin İran’la yapmış olduğu nükleer anlaşmayı hatırlatarak kinayede bulundu.

Trump, son olarak gerçekleştirdiği balistik füze denemeleri nedeniyle ve terör örgütlerine destek verdiği iddiasıyla İran’a yeni yaptırımlar uygulanması kararı almıştı.

İran’dan ise konu ile ilgili henğz bir karşı yanıt gelmedi.

Dünya haberlerinden, gelişmelerden, son dakika haberlerinden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber’i takipte kalın.

5haber.com  | Ankara