Etiket arşivi: sağlık bakanlığı

13 İlde Maske Takmak Zorunlu Oldu İşte O İller

Salgınla mücadele sürecinde maske kullanımının ne kadar önemli olduğunu  tek başına yeterli olmadığı Sağlık Bakanlığınca vurgulandı. Coronavirüs nedeni ile alınan önlemler arasında maske kullanımı bulunuyor. maske kullanımı Türkiye’de 13 İlde zorunlu hale getirildi.

Adıyaman , Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Bartın, Denizli, Düzce, Kastamonu, Kırklareli,Muğla, RizeiSakarya ve Uşak il Hıfzısıhha Kurulları , Sokağa Maskesiz Çıkmayı yasakladı. Maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığı bu 13 ilin yanında Gaziantep, İzmir, Adana gibi kentlerde de insan yoğunluğunun oluştuğu bazı cadde ve çarşılara maskesiz girilmesi yasaklandı.

 

 

13 Mayıs Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Bugünkü vaka sayısı 1.639 oldu vefat sayısı 58 oldu.

YOĞUN BAKIMDAKİ HASTA SAYIMIZ İLK KEZ 1.000’in altına düştü. İyileşen hasta sayımız 100.000’i aştı. Toplam test sayımız yaklaşık 1,5 milyon. Virüse karşı asıl gücümüz: Maske + 1,5 Metre Sosyal Mesafe. Risk, en çok kalabalık ortamlarda. Uzak duralım

Resim

Berber ve Kuaförler Açılıyor; Berber ve Kuaförler Randevulu mu Çalışacaklar?

Koronavirüs önlemleri kapsamında 45 gündür kapalı olan  Berberler, Kuaförler ve güzellik salonları’nın ne zaman açılacağı merak ediliyordu  Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklama yaparak 11 mayısta açılacağını bildirdi. Bu süreç içinde vatandaşlar evde kendi saç traşını evde yaptılar kadınlar kendi saç boyalarını kendileri yaptı. Koronavirüse karşı alınacak tedbirlerden biriside Berberler ve Kuaförlerin kapatılması olmuştu.

Normalleşme çalışmalarının ilk adımlarından birisi de bu oldu. ilk olarak kuaför ve güzellik salonlarında tedbirler arttırılacak. Bayram öncesi yığılma olmaması için 11 mayısta açılmasına karar verildi. Berber ve kuaförler işlem yaparken maske ve eldiven kullanarak çalışacaklar.  Sık sık dezenfekte işlemi yapılacaktır.

 

5 Mayıs Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 5 Mayıs Koronavirüs Tablosunu açıkladı. Bugünkü  vaka sayısı 1.832 olmuştur. Vefat eden sayı ise 59 oldu. Günlük iyileşen hasta sayısı 5.119 olmuştur.

Yoğun bakım hasta sayısı, entübe hasta sayısı ve vefat sayısında düşüş devam ediyor. Yeni iyileşen hasta sayısı, başarının diğer göstergesi. Vaka sayısında, seyirde görülebilecek kısmi bir artış var. Yeni bir dönemdeyiz. Salgına fırsat tanımamalıyız.

Resim

28 Nisan Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklama ile vaka sayısı 2.392olurken  vefat eden sayı 92 oldu.İyileşen hasta sayısı 5.018 olarak açıkladı.

Son 24 saatte 5.000’den fazla hastamız iyileşti. İyileşen toplam hasta sayımız 40.000’e yaklaştı. Yoğun bakım ve entübe sayısında düşüş sürüyor. Yeni vaka sayısı öngörülen seyirde. Çok yakında 1 milyon testi aşmış olacağız. Bu başarıyı riske atmayalım.

Resim

25 Nisan Koronavirüs Tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs vaka sayısını açıkladı son 24 saatte vaka sayısı 2.861 olurken vefat eden sayısı 106 oldu.

Son 24 saatte 3.845 hasta taburcu edildi, 2.861 yeni tanı kondu. Taburcu olanların sayısı yeni hastaların sayısından 984 fazla. Şifa bulanların toplam sayısı ise 25.000’i geçti. Testlerin pozitif çıkma oranı azalıyor. Bu tabloya tedbirle destek şart.

Resim

21 Nisan Koronavirüs tablosu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 21 Nisan koronavirüs tablosunu açıkladı. Bugünkü vaka sayısı 4.611 bugünkü vefat sayısı 119 olurken toplam vefat sayısı 2.259’a ulaştı.

Bakan Koca açıklamasında “Veriler bize şunu söylüyor: Ümitsiz olma, rehavete kapılma. Unutmayalım ki bu ikisi virüsten daha tehlikeli. Tedbirlere ısrarla uymaya devam edelim. Temas, mesafe, izolasyon” dedi.

Resim

Hayat Eve Sıgar Uygulaması Yayında

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs mücadele kampanyası  Kapsamında önemli bir uygulama geliştirildi. Vatandaşların etrafındaki virüs olup olmadığını fark edebilmesi için yeni bir uygulama üretti ve “Hayat Eve Sığar uygulaması” ile vatandaşların bilgilenip önlem almasını sağlıyor.

Kısa süre içerisinde 1 Milyonu aşkın indirilme ile vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Bu uygulama üzerinden vatandaşlar kendilerine yakın bölgelerde son halleri öğrenebiliyorlar. uygulamada detaylı faaliyetler var.

Risk Bölgeler

Aile Takibe

Covid – 19 Testi

Günlük koronavirüs  tablosu

Harita üzerinde bölgenizdeki hastane , eczane, metro ve metrobüs durakları gösteriliyor.

Uygulama APPLE STORE VE GOOGLE PLAY STORE üzerinden Hayat Eve Sığar yazarak  indirilebiliyor. Uygulamayı indirdikten sonra indiren kişiler cep telefonu numarası kimlik numarası isteniyor aktif olabiliyorsunuz