Etiket arşivi: döviz kuru

5 Mayıs dolar, euro ve altın fiyatları (Fed kararı sonrası piyasalar hareketlendi)

Geçtiğimiz gün yapılan enflasyon oranları açıklaması, daha sonrasında ise Amerikan Merkez Bankası’nın faiz açıklamaları ile dolarda hareketlilik yaşandı. Özellikle Fed’in bu yıl için “iki kez” faiz artırım hedefini koruduğuna ilişkin sinyal vermesi sonrası kademeli yükselişle 3.57 lirayı da aştı. Öte yandan Fed’in Haziran ayında bir faiz arttırıma gitmesinin beklentilerinin artması ile küresel piyasalarda dolar değer kazanmaya devam etti.

Türkiye’de açıklanan yılın ilk 4 ayına ait enflasyon oranının da yüksek çıkması ile 3.52 liradan tırmanışa geçen dolar, yeni güne 3.57 liranın da üzerinde başladı ve 3.5777 lira seviyesine kadar çıkmıştı. Son olarak dolar 3.573 lira seviyesinde sabitlendi. Enflasyon öncesi 3.85 lira düzeyine kadar çekilen euro da yeni günde 3.9287 lira ile 3.93 liraya dayandı. Son olarak ise euru 3.922 seviyesinde sabitlendi.

Fed’in iki günlük toplantısı sonrası, Çarşamba akşamı yapılan açıklamada, birinci çeyrek ekonomik büyümedeki zayıflamanın geçici olduğu, işsizlikteki azalmanın süreceği ve bu yıl iki kez daha faizleri artırma hedefinin korunduğu belirtildi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, tüketici fiyatları Nisan ayında yüzde 1.31 arttı ve yıllık enflasyon yüzde 11.87 ile dokuz yılın en yüksek düzeyine yükseldi.

Altın Fiyatları

Altında ise fiyatlar şu şekilde: Gram altın 141 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 226 liraya alınıp 232 liraya satılmaktadır. Yarım altın 453 liraya alınıp 464 liraya satılmakta, Cumhuriyet altını ise 935 liraya alınıp 950 liraya satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara

Merkez Bankasının açıklaması sonrasında dolar ve altında flaş hareketlilik

Beklenen açıklama Merkez Bankasından geldi. Yapılan son açıklamaya göre 2017 ve 2018 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörülerini, sırasıyla 0.5 ve 0.4 puan yükseltti.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, yılın ikinci Enflasyon Raporu’na ait sunum yaptı. Yapılan sunumda, 2017 yılı sonuna ilişkin enflasyon öngörüsünü yüzde 8.0’den yüzde 8.5’e ve 2018 sonu enflasyon öngörüsünü de yüzde 6.0’dan yüzde 6.4’e yükselttiklerini açıkladı.

Çetinkaya, daha önce 57 dolar olarak belirledikleri 2017 petrol fiyatı öngürüsünü de 55 dolara revize ettiklerini söyledi.

Sunumda konuşan Çetinkaya “Son aylarda yaşanan arz yönlü gelişmeler, baz etkileri ve döviz kurunun yansımaları enflasyonun hızlı bir yükseliş göstermesine neden oldu” diyen Çetinkaya, Merkez Bankası’nın “enflasyon görünümündeki bozulmayı sınırlamak için” Ocak ayından itibaren güçlü bir parasal sıkılaştırma gerçekleştirdiğine işaret etti ve ekledi:

“Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecek. Uygulanan para politikası kur oynaklığı ve enflasyon baskılarını azaltmakta etkili oldu, sıkılaştırmanın ilk yansımaları finansal göstergelerde çıktı, enflasyondaki gecikmeli etki zamanla gözlenecek.”

Sıkı para politikası duruşunun katkısıyla önümüzdeki aylarda enflasyondaki düşüşün başlamasının beklendiğini de vurgulayan Çetinkaya, “Bununla birlikte, enflasyonda kısa süre içinde gözlenen hızlı yükseliş fiyatlama davranışlarının yakından takip edilmesini gerektiriyor” dedi ve şöyle devam etti:

“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecek. Enflasyon görünümünü etkileyen faktörler yakından izlenecek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecek. İkinci çeyrekte iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi ve dış talepteki toparlanmanın desteğiyle net ihracatın büyümeye katkısının artması bekleniyor.”

Döviz Kuru ve Altın Fiyatları

Merkez Bankasının bu açıklaması sonrasında dolar 3.55 seviyesine düşerken euro 3.88 lira oldu. Gram altın 144 liraya gelirken, çeyrek altın 231 liraya alınıp 237 liraya yükseldi. Cumhuriyet altını ise 963 liraya alınırken 975 liraya satılmaktadır.

5haber.com  |  Ankara

Merkez Bankası beklenen faiz kararını açıkladı-Karar sonrası dolar ne kadar oldu?

Merkez Bankası, beklendiği gibi PPK politika faizi ve gecelik borç verme ve borçlanma faizlerini değiştirmedi. Geç likidite penceresi faizini 0.50 puan artırdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), beklendiği gibi politika faizi ve gecelik borç verme ve borçlanma faizlerini değiştirmedi; geç likidite penceresi faizini (GLP) 0.50 puan artırdı. Açıklama öncesi 3.59 liranın üzerinde olan dolar, açıklamanın ardından 3.56 lira düzeyine kadar geriledi.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “Marjinal fonlama oranı yüzde 9.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutulmuştur. Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8’de sabit tutulmuştur. Geç Likidite Penceresi faiz oranları: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 0.0 düzeyinde sabit tutulurken borç verme faiz oranı yüzde 11.75’ten yüzde 12.25’e yükseltilmiştir” denildi.

Merkez Bankasının bu kararı sonrasında dolar 3.56 TL seviyesine kadar indi. Euro ise 3.89 TL’ye geriledi.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Dolar Son Haftaların En Düşük Seviyesine Düştü (21 Mart Döviz Kuru ve Altın Fiyatları)

Son dakika gelişmeleri piyasalardan geliyor. Küresel gelişmeler ve Merkez Bankasının sıkılaştırma adımlarının etkisiyle dolar 3.60 liranın altını gördü.

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) beklendiği gibi geçen hafta 0.25 puan faiz artıran ve bu yıl içinde toplam üç kez artış olacağının sinyalini vermesi, doların küresel piyasalarda gerilemesine neden oldu. Faiz kararı öncesi 1.05 dolayında hareket eden euro/dolar paritesi, bugün 1.0845 düzeyine kadar yükseldi.

Merkez Bankası’nın da sıkılaştırma adımları çerçevesinde bankaları fonlama maliyetini son beş yılın zirvesine çıkarmasının da etkisiyle, dolar iç piyasada da geriledi.

Sabah saatlerinde 3.61-3.63 lira aralığında hareket eden dolar, öğle saatlerinde 3.63 lirayı test ettikten sonra düşüşe geçti. Saat 16.30 dolayında 3.60 liranın altına gerileyen dolar 3.5895 liraya kadar indi.

3.89 liradan güne başlayan Euro da öğle saatlerinde 3.91 liraya yükseldi. Euro, akşam saatlerinde 3.8822 liraya kadar düştü.

Altın Fiyatları

Altın fiyatları ise sabit fiyatlarını devam ettiriyor. Kapalı çarşıda altının gramı 143 lira seviyesinden işlem görürken, çeyrek altın 229 liraya alınıp 235 liraya atışa sunulmaktadır. Yarım altın ise 459 lira seviyesinden alınırken 471 liraya satışa sunulmaktadır. Kapalı çarşıda Cumhuriyet altını ise 954 liraya alınıp 968 lira seviyesinden satışa sunulmaktadır. Altının ons fiyatı ise 1.240 lira seviyesinden işlem görmektedir.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, altın fiyatları haberlerinden, piyasa haberlerinden, kamu haberlerinden, sıcak gelişmelerden, döviz kuru haberlerinden, politika haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Fed ve MB Hamleleri ile Döviz Kurunda Ciddi Düşüş (Döviz Kuru ve Altın Fiyatları 17 Mart)

Son dönemlerde inişli çıkışlı bir görüntü çizen dolar ve euro, önceki gün Amerikan Merkez Bankası (Fed)’den gelen faiz açıklaması sonrasında düşüşe geçti.

Fed’in açıklamaları sonrasında Merkez Bankasından gelen hamle ile biraz daha aşağı seviyeler çekilen dolar kuru güne 3.6136’dan başlangıç yaptı.

Haftanın son işlem gününe 3.6280 liradan başlayan dolar, saat 9.00’da piyasaların açılması ile birlikte 3.6021 liraya kadar indikten sonra hafif toparlanarak 3.6136 lira seviyesine tekrar döndü. Önceki gün akşam kapanışta 3.91 – 3.92 lira aralığında hareket eden euro kuru da paritenin etkisi ile, 3.8839’a kadar geriledikten sonra 3.8945 lira seviyesinde sabitlendi.

Altın Fiyatları

Son 6 aylık dilim içinde dolar ve euro ile bilikte sürekli olarak yükselen altın fiyatları ise son 2 aylık dilimde sabitlendi. Kapalı çarşıda altının gramı 142 lira seviyesinde durdu. Çeyrek altının ise alış fiyatı 228 lira olarak belirlenirken, 233 lira’dan satışa sunuluyor. Yarım altın ise 456 liradan alınırken 467 liraya satışa sunulmaktadır. Cumhuriyet altını ise 954 lira seviyesinden alınırken 968 liradan satılmaktadır.

Ekonomi haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |  Ankara

Bakan Tefenkçi’den Son Dakika Faiz ve Döviz Kuru Açıklaması

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan İstanbul Kırtasiye ve Ofis Fuarı’nın açılışını yaptı. 25 Şubat’a kadar devam edecek olan fuarın açılış kurdelesini Ankara Ticaret Odası Başkanı Gürsel Baran’la birlikte kesen Bülent Tüfenkci, son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye ekonomisinin kararlı bir şekilde büyüme devam ettiğini ifade eden Tüfenkci, kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren yerli firmalara üretim seferberliği çağrısı yaptı.

Türkiye Ekonomisi Kararlı Bir Şekilde Büyüyor

Küresel büyümenin yavaşlamasına rağmen Türkiye ekonomisinin kararlı bir şekilde büyümeye devam ettiğini belirten Bülent Tüfenkci , 15 Temmuz darbe girişimine de değinerek “ Hem dünyadaki finansal kırılganlıklar hem de aleyhimize olumsuz algı oluşturmak isteyen kesimlerle mücadele ediyoruz. Ülkemiz geçtiğimiz yıl içerisinde bu yüzyılda olmaz denilen bir olayla karşı karşıya kalmıştır. Asker üniforması giyen hainlerin düzenlediği bir kalkışma operasyonu, aziz milletimiz ve kahraman güvenlik güçlerimiz tarafından bastırılmıştır. Milletimizin bu tarihi ve destansı sivil direnişinden kısa zaman sonra hükümet olarak almış olduğumuz tedbirlerle de gerçekten bunun etkilerini kısa zamanda atlatmış durumdayız ve inşallah süreç içerisinde izlerinin tamamını da silmiş olacağız” diye konuştu.

Döviz Kuru ve Kredi Derecelendirme Kuruluşları Açıklaması

Döviz kurlarında son günlerde yaşanan düşüşe de değinen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ekonomisini değerlendirirken siyasi kararlar aldığını, dövizdeki düşüşün ileri ki dönemlerde faiz tarafında da yaşanacağını belirtti.

Tüfenkci, “Bu dönemde görüyoruz ki kredi derecelendirme kuruluşları gayet siyasi bir temayülle karar almakta ve ülkemize yönelik not indirimi ve görünüm kötüleştirme değerlendirmelerini yapmaktadır. Ülkemiz ile aynı kredi notuna sahip ülkelerin makro ekonomik dinamiklerine baktığımızda; gerçekten onlarla bizim aramızda, makro anlamda Türkiye çok çok daha üstün olmasına rağmen göstergeleri bahane ederek ve birtakım siyasi münazaralarla not indirimlerine gittiklerini de görmekteyiz. Buna rağmen her not indiriminden sonra da milletimiz, Türkiye bu kredi kuruluşlarını da şaşırtacak derecede farklı adımlar atmış ve farklılaştırarak ‘Türkiye battı, bitti’ derken çok büyük sıçramalar yapmıştır. Tüm bu kuruluşların verdikleri kararların ne kadar siyasi ve yanlı olduklarını da diğer ülkelerle karşılaştırmalarımızda gördüğümüzü ifade ettik. 2016 yılının sonlarıyla 2017 yılının ilk günlerindeki döviz kurlarındaki suni artışlar, piyasalar tarafından olumsuz olarak algılatılmak istenmişti. Böyle bir algı operasyonundan sonra gördüğünüz gibi döviz kurlarındaki düşüşler… akabinde de inşallah 16 Nisan’dan sonra döviz kurlarındaki bu oynaklığın en aza indiğine de hep beraber şahit olacağız. Şubat ayına baktığımızda Türk Lirası, gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren para birimlerinin başında gelmektedir ve 1 Şubat tarihinde 3,77 seviyesinde işlem gören dolar kuru, 21 Şubat itibariyle 3,62 seviyelerinden işlem görmektedir. İnşallah Cumhurbaşkanlığımızın liderliğinde, hükümetimizin almış olduğu kararlarla ve milletimizin de gayretleriyle özellikle faiz lobilerinin saldırılarına karşı faizlerin de, önümüzdeki dönem içerisinde yakalanan siyasi istikrar ve güvenle bitlikte düştüğüne hep birlikte şahitlik etmiş olacağız” dedi.

Kırtasiye Üreticilerine Çağrı

İstanbul Kırtasiye ve Ofis Fuarı’na katılımın yüksek olmasının dahi algı operasyonlarına karşı devletin ve milletin güçlü duruşunun göstergesi olduğunu söyleyen Bakan Tüfenkci, kırtasiye sektöründe geçmiş yıllarda gerçekleşen bazı rakamları da açıkladı Tüfenkci “ Bizim ülke olarak en büyük önceliğimiz kardeşliğimizdir. Ekonomi alanında en büyük zenginliğimiz ise müthiş bir potansiyele sahip, olağanüstü yeteneklere sahip girişimcilerimiz ve ticaret erbabımızdır. Tüm dünyayı etkileyen küresel ekonomik krizden sonra kırtasiye sektöründeki ticaret hacmimiz yüzde 22 oranında büyüdü. 2010 yılında 2.2 milyar Dolar olan kırtasiye ihracatımız, bugün 3.2 milyar Dolar’a yükselmiştir. 2010’da 4.8 milyar Dolar olan kırtasiye ithalatımız, bugün 5.3 milyar dolara ulaştı. Özellikle 2011-2013 arasında kırtasiye ihracatımız yüzde 35 gibi yüksek bir büyüme oranını yakalamıştır. 2016 yılında kırtasiye ihracatımız yüzde 2.2 artarak 3.2 milyar, ithalatımız ise yüzde 1,5 azalarak 5.3 milyar dolar olarak gerçekleştirilmiştirö şeklinde konuştu. Kırtasiye alanında ithalatın ihracattan fazla olduğunu da ifade eden Bülent Tüfenkci, yerli üreticilere çağrıda bulunarak üretim konusunda seferber olmalarını istedi. Bu şekilde ihracatın artacağını belirten Tüfenkci, kendilerinin de bakanlık olarak her türlü desteği vereceklerini söyledi.

Bakan Bülent Tüfenkci, konuşmasının ardından fuarın açılış kurdelesini kesti. Beraberindekilerle fuar alanında kurulu olan stantları da gezen Tüfenkci, firma sahipleriyle tokalaşarak sohbet etti.

5haber.com  | Ankara
DHA

13-17 Şubat Ekonomi Gündemi (Piyasalar Bu Hafta Hangi Gelişmeleri Takip Edecek?)

Son günlerde dalgalı bir seyir gösteren ekonomi, hemen hemen tüm vatandaşların takip gündemi oldu. İşte ekonomi takipçileri için hazırladığımız haftanın ekonomi gündemi.

13 – 17 Şubat haftası ekonomik göstergeler açısından istihdam, hayvancılık, sanayi üretim cirosu, deniz taşımacılığı ve şirket açılış-kapanışları ile ilgili rakamların açıklanacağı hafta olacak.

Ekonomik göstergelere etki edecek haftanın ilk verisi, 13 Şubat günü TÜİK’in açıklayacağı kümes hayvancılığı ve süt ve süt ürünleri istatistikleri olacak. 14 Şubat’ta 2016’nın 4. çeyrekteki kırmızı et üretimi, aralık ayındaki Sanayi Ciro Endeksi ve ocak ayındaki tarım ürünleri fiyat endeksi ile ödemeler dengesi verileri açıklanacak.

15 Şubat’ta işsizlik rakamları ve istihdam verileriyle işgücü istatistikleri ile deniz taşımacılığına ilişkin çok sayıda veri kamuoyuyla paylaşılacak.

16 Şubat’ta tüketici kredileriyle kredi kartı harcamalarına ilişkin veriler açıklanacak.

17 Şubat’ta da kurulan ve kapanan şirketler ile kısa vadeli borç istatistikleri kamuoyuyla paylaşılacak.

Hafta içinde ayrıca son iki haftadır düşüş gösteren kur gündemin önemli maddelerinden olacak.

Son dakika haberlerinden, ekonomi haberlerinden, gelişmelerden ve daha fazlasından haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com   | Ankara
DHA

Dolar Yine Rekor Kırdı , Euro 4 Lirayı Aştı (Döviz Kurlarında Son Durum ve Güncel Bilgiler)

Döviz kurları TL karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Önceki gün ciddi bir yükselişle tarihin zirvesini gören dolar ve euro, yükselişini bugün de sürdürdü.

Lira karşısında dolar ile birlikte yükselen euro, yeni günde arayı açmaya başladı. Küresel piyasalarda ABD para birimi karşısında yükselen Avrupa para birimi, Türk Lirası karşısında da 3.95’i aştı.

Euro günün ilk işlemlerinde 3.0112 liraya kadar çıkarken, dün 3.74 lira ile tarihi rekor düzeyini test eden dolar da 3.7817 lira ile güne rekora yakın başladı.

Dolar ve Euro’da Yükselme Ne Zaman Başlamıştı?

Döviz kurlarında yükselmeyi tetikleyen ilk gelişme, ABD Başkanlık seçimleri oldu. Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın zaferi, doların değerini diğer tüm para birimleri karşısında yükseltti. Tabi bu yükselmeye Türk Lirası da dahil oldu ve dolar 3.30 seviyelerine kadar çıktı. Bu gelişme sonrasında Avrupa Parlamentosunun aldığı Türkiye-AB ilişkileri askıya alınsın kararı sonrasında yükselişini sürdüren dolar ve Euro, daha sonra Türkiye’de meydana gelen terör hadiseleri, yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları ile tırmanışını sürdürdü.

5haber.com  | Ankara

Fed Kararı Öncesi Döviz Kuru ve Altın Fiyatları (14 Aralık Güncel Fiyatlar)

Yerel piyasalar ile küresel piyasalar Amerikan Merkez Bankası tarafından alınacak faiz kararını beklemeye başladı.

Son günlerde hem iç hem de küresel piyasalarda döviz kurları dalgalı bir görüntü çizmeye devam ediyor. Dolar, diğer para birimleri karşısında değer kazanmaya devam ederken, bu yükselişin Fed’in faiz kararı sonrası yeni bir ivme yakalaması bekleniyor.

Geçtiğimiz ay ABD Başkanlık seçimi süreci ve seçimden Cumhuriyetçi Parti adayı Donald Trump’ın çıkması üzerine küresel piyasalarda yükselişe geçen dolar, Türk Lirası karşısında da ciddi miktarda değer kazanmıştı. Bir aralar 3.55 seviyelerini bulan dolar, buralarda çok kalmayın Merkez Bankasının hamleleri ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile kamu kurum ve kuruluşları dahil dolar bozdurma seferberliği doların bu seviyede kalmasına izin vermedi.

Piyasalar Gözünü Fed Kararlarına Çevirdi

Küresel piyasalar, Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararını bekliyor. FED’in faiz artıracağı olasılığı yüksek görülüyor ancak yapılacak açıklamaların da doların küresel piyasalardaki değeri üzerinde etkili olacağı belirtiliyor.

Dolar, bugüne küçük düşüşlerle başladı saat 9.00 itibariyle dolar 3.4742’den işlem görüyor. Euro da 3.6862 liradan işlem görüyor.

Altın Fiyatları

Küresel piyasalarda görülen dalgalanmada döviz kurlarının yanı sıra altın piyasası da nasibini aldı. Bi aralar gram fiyatı 134 TL civarına yükselen altın, son günlerde toparlanma gösterdi.

Kapalı çarşıda altının gramı 14 Aralık itibariyle 129 TL seviyesinden işlem görürken çeyrek altın, 206 T;L’ye alınıp 2012 TL’ye, Yarım altın ise 413 TL’ye alınıp 424 TL’ye, Cumhuriyet altını ise 860 TL’ye alınıp 873 TL’ye satılmaktadır.

5haber.com  | Ankara