Etiket arşivi: taşeron haber

Adana’daki Facianın Bilançosu Arttı: Ölen Taşeron İşçi Sayısı 5 Oldu

ADANA’da bir fabrikanın çatı kaplamasını yapmak için kullanılan vincin sepetine 2 kişi yerine 6 kişi binince halatın kopması ile meydana gelen kazada ağır yaralanan bir işçi daha hastanede yaşamını yitirdi, ölü sayısı 5’e çıktı. Olayda ihmali görülen 3 kişi de adliyeye sevk edildi.

Hacı Sabancı Organize Sanayi Bölgesi’ndeki gübre fabrikasında dün meydana gelen olayda, hepsi de Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’nden Adana’ya çalışmaya gelen 6 işçi, bindikleri vincin sepetinin halatının kopmasıyla 10 metre yüksekten düşerek ağır yaralandı. Yaralılardan biri daha bu sabah hayatını kaybederken ölen işçilerin kimlikleri de kesinleşti. Çatı ve asma tavan işçisi olan, hepsi de akraba Murat Gümüş, kardeşi Mustafa Gümüş, akrabaları Emre Halil Aslan, Faruk Kaya ve kuzeni Fehmi Kaya’nın cenazeleri Adli Tıp’taki otopsilerinin ardından memleketlerine gönderildi. Cengiz Kutlam’ın tedavisi ise sürüyor.

Cumhuriyet Savcılığı’nın ilk incelemesinin ardından gözaltına alınan vinci kullanan operatör U.P., firma sahibi A.E. ile taşeron firma yetkilisi H.T. sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Son dakika haberlerinden haberdar olmak için 5haber.com adresini takipte kalın.

5haber.com  |Adana
DHA

Olası kabine değişikliğinde taşeron işçileri kadro için bekleten Müezzinoğlu değişmeli mi?

16 Nisan anayasa değişikliği halk oylamasından evet sonucu çıkması ile birlikte Partili Cumhurbaşkanı sistemine geçiş yolu açıldı. Referandum kararının kesinleşmesinin ardından yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2 Mayıs tarihinde AK Partiye üye olması ve 21 Mayıs tarihinde yapılacak olan olağanüstü kongre ile Genel Başkan olması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olmasının ardından kabinede bazı değişiklikler yapması bekleniyor.

Olası bir kabine değişikliğinde kimlerin değişeceği henüz belli olmazken, bu konuda tahminler şimdiden yapılmaya başlandı.

Taşeron İşçilere Soruyoruz: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Değişmeli mi?

Süleyman Soylu’dan görevi devraldığından bu yana Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı görevini yürüten Mehmet Müezzinoğlu, bu görevde 1 yıldan fazla süredir bulunuyor. Zaman zaman taşeron işçiler ile ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Müezzinoğlu, kadro meselesi hakkında ‘sabredin, bekleyin, çalışmalar devam ediyor, referandumdan sonra, şuanda gündemimizde’ gibi açıklamaları sürekli olarak yeniledi. Öte yandan Çalışma Bakan Yardımcısının yaptığı taşerona kadro çalışmalarında henüz şu konumdayız denilecek bir konumda değiliz açıklamaları yapması Bakanlığın bu konuya gereken önemi vermediği anlamına gelmektedir.

720 Binden Fazla Taşeron İşçi ve Ailelerinin Kaderi Hafife Alınmamalı

Açıklamalar ile sürekli olarak çalışma aşamasında olduğu belirtilen taşerona kadro konusunda yeteri kadar önemin verilmemesi, kadro bekleyen 720 binden fazla taşeron işçi ile onların ailelerinin hakkında girilmesi ve onların hayatlarının kötü etkilenmesi anlamına gelmektedir.

Bakan Değişirse Çalışmalar Aksar mı?

Çalışmalar devam sürecinde ise olası bir kabine değişikliğinde kadro çalışmalarının aksamaması beklenir.

Peki taşeron işçiler bu konuda ne düşünüyor. Sizce Bakan değişmeli mi? Değişirse yerine kim gelmeli? Aşağıda bulunan yorum kısmından görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Son taşerona kadro açıklamaları için TIKLAYIN

Taşerona kadro haberlerinden ve daha fazlasından anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir, grubumuza üye olabilir ve arkadaşlarınızı gruba üye yapabilirsiniz.

 Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN
5haber.com  | Ankara

Maganda Kurşununa Kurban Giden Taşeron İşçinin Oğlu Yardım Bekliyor

Maganda kurşununun isabet etmesi sonucu felç olan lise öğrencisi Ahmet Emre Çavuş’un tedavisi için çırpınan ailesine ekonomik açıdan destek vermek amacıyla düzenlenen geceden istenen sonuç alınamadı. Aile dostları ve tanıdıklarının düzenlediği, 20 yerel sanatçının katılarak destek verdiği gece için bastırılan biletlerin sadece yüzde 20’si satılabildi.

Sultangazi, Gazi Mahallesi’nde 1.5 yıl önce arkadaşları ile yürürken maganda kurşununun ensesine isabet etmesi sonucu 7 ay Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde yoğun bakımda tedavi gören Ahmet Emre Çavuş, Şişli’deki bir merkezde fizik tedavisine alındı. Aylarca hastane kapısından ayrılamayan, Bahçelievler Çocuk Esirgeme Kurumu’na hizmet veren taşeron firmada ‘Bakıcı anne’ olarak çalışan anne Zeynep Çavuş, işten ayrılmak zorunda kaldı. Yerel bir gazetenin imtiyaz sahibi baba Bülent Çavuş elindeki tüm birikimi tüketirken, yaklaşık 50 bin TL borca girdi ve koyu Beşiktaş taraftarı Ahmet Emre Çavuş’un yıllık 193 bin TL’yi bulan fizik tedavi giderini karşılamada zorlandı. Aile dostları Haydar Kahriman’ın öncülüğünde Çavuş ailesinin yakınlarının da destek verdiği bir gece düzenlenerek aileye kısmen de olsa ekonomik destek sağlanması hedeflendi. Küçükköy’de bir düğün salonu tutulurken düzenlenen “Ahmet Emre Çavuş’un mücadelesine el ver” gecesi için bastırılan her biri 50 TL’den satışa çıkarılan biletlerin ancak 5’te 1’i satılabildi.

Doktorların izin vermemesi nedeniyle 19 yaşındaki Ahmet Emre Çavuş geceye getirilemezken, küçük kardeşi Efe cep telefonu ile salonu görüntüleyerek canlı yayın yaptı. Gelen konuklarla tek tek ilgilenen Çavuş çifti, birbirinden hüzünlü türkü ve şarkılarla gelen davetlilerle birlikte zaman zaman gözyaşı döktü. Geceye Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay çiçek gönderirken CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, Amasya Milletvekili Ramis Topal bir süre için katılarak aileye moral vermeye çalıştı. Zeynep Çavuş, çok zor bir süreçten geçtiklerini, bir annenin böyle ağır bir sınavla karşı karşıya kalmasının çok zor olduğunu anlatırken “1.5 yıldır hastane kapılarındayız. O kadar çok seven dostlarımız varmış ki bizi hiç yalnız bırakmadılar. Bu desteği gördükten sonra yolumuza daha kolay yürüyeceğiz. Emre inşallah ayağa kalkacak” dedi.

Baba Bülent Çavuş, oğlunun tedavisi için düzenlenen geceye ilginin az olduğunu yine de geceyi düzenleyen, çırpınan, kendilerini seven, emek veren dostlarına ve sanatçılara teşekkür borçlu olduklarını anlatırken, “Enfeksiyon kapabilir, diye buraya getirilmesine izin verilmedi. Bedensel olarak yüzde 98 felçli. Emre ayağa kalkabilmek için tüm hırsı ile çalışmaya devam ediyor. 10 Nisan’da zorlu bir ameliyatı var. Olumlu yanıt verdiği fizik ile ayağa kalkacak. Bu çabaya destek çıkılması için her kesime seslendim kimse sesimizi duymadı. Gece beklediğimiz gibi olmadı bilet fiyatları beklediğimizin altında kaldı. Fizik tedavi merkezine borcumuzu kapatırız dedik olmadı. Diyebileceğim bir şey yok. Bu süreçte tek başına beklemek hiç kolay değil. Tüm dostlarımızın yüreğine sağlık.”

Geceyi organize eden Haydar Kahriman’ın “Umduğumuzun yüzde 20’sini bulamadık. Yine de teşekkür ediyoruz. 2 bin bilet bastırdık. Büyük bölümü elde kaldı. İnsanların içinde yardımcı olmak istiyor. Ama şartlardan dolayı yapamıyorlardır diyoruz” diye konuştu.

5haber.com  |  Ankara
DHA

CHP’li İsimden Flaş İddia: Memur ve Taşeron İşçilere Mitinge Gitmeleri İçin Baskı Yapılıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 24 Mart tarihinde Denizli’de düzenlenecek olan referandum mitingi öncesi ortaya bir iddia atıldı.  CHP Denizli İl Başkanı tarafından yapılan son açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın düzenleyeceği mitinge kamu personelleri ve taşeron işçiler amirleri tarafından ısrar ve baskı ile çağrıldı.

CHP’li İl Başkanı Sancar tarafından yapılan açıklamaya göre, “Valimizi uyarmak bir kamu görevimiz olmuştur. Israr ve baskıyla kamu ve özel sektör çalışanlarının meydana taşınma çabaları yersiz, gereksiz ve hukuksuzdur” ifadelerine yer verildi.

Toplu açılış törenine katılmak için Denizli’ye gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Delikliçınar Meydanında bir miting düzenleyecek. CHP’li İl Başkanı tarafından bu miting ile ilgili ortaya atılan iddiada kamu ve taşeron çalışanlarının ısrarla bu mitinge gitmesi amirleri tarafından istendi.

Sancar iddialarında, “Valimizi uyarmak bir kamu görevimiz olmuştur. Okul idarecilerinin, üniversite çalışanlarının, taşeron işçilerimizin ve fabrika emekçilerinin idare amirleri ve daire müdürleri tarafından ısrarla ve baskıyla Çınar Meydanı’na zorla çağrıldığı ve gelmeyenler hakkında soruşturma açılacağı ifade edilmektedir. Üretime bu kadar ihtiyaç duyduğumuz günlerde sanayinin çarklarını durdurup, fabrikayı tatil edip Çınar Meydanı’na çağırmak nasıl bir anlayıştır, çözebilmemiz mümkün değil. Yine sağlık çalışanlarına katılmaları için mesajla baskı kurarak izinli sayılacaklarını dile getiren anlayış, acaba bir hizmet aksamasına sebebiyet vereceklerinin farkında mıdırlar?” ifadelerine yer verdi ve konuşmasını şu şekilde sonlandırdı:

“Bu toplantıya arzu eden herkesin katılmak gibi bir özgürlüğü ve hakkı var. Katılmak istemeyenlerin ise baskı ve ısrarla Çınar Meydanı’na getirilmelerini devlet etiğine ve teamüllerine kesinlikle aykırı buluyoruz. Bunun yanında kapılara bırakılan yüzlerce miting broşürü, televizyonlarda günlerdir yapılan yayınlar ve duyurular tüm billboardlara asılan yüzlerce ilan acaba meydanı dolduramama telaşı ve korkusu mudur?”

5haber.com  |  Denizli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Son Dakika Taşeron İşçi ve Öğretmen Ataması Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan son dakika açıklaması geldi.

Katıldığı bir programda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenlere ve taşeron işçilere yönelik önemli bir açıklama yaptı. Öğretmenlere yönelik 10 bin kadro açıldığını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan,. Ağustos’tan sonra bir 10 bin daha ilave edileceğini açıkladı.

Recep Tayyip Erdoğan, “Şu anda Cumhurbaşkanıyım, 2019’un Ağustos’una kadar Cumhurbaşkanıyım. Hükümet 2019’un Kasım’ına kadar zaten hükümet. Şu anda bu süreç bu şekilde zaten devam edecek. Bizim bazı şeyler için telaşımız yok ama biz bir sistem değişikliğiyle ülkemize sıçrama yaptırtalım istiyoruz” dedi.

Erdoğan, “Kadınların kıyafetleriyle değil tıpkı erkekler gibi kafalarının içindeki fikirle değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Bunun için siyasi hayatımızın hiçbir döneminde hiçbir ayrımla uğraşmadık. Başı açık-başı kapalı ayrımı asla yapmadık. Tam tersine böyle davrananların karşısına dikildik” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HAK-İŞ’in İstanbul’da düzenlediği 6. Uluslararası Kadın Buluşmasına katıldı. Burada konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kadınların kıyafetleriyle değil tıpkı erkekler gibi kafalarının içindeki fikirle değerlendirilmesi gerektiğini söyledik. Bunun için siyasi hayatımızın hiçbir döneminde hiçbir ayrımla uğraşmadık. Başı açık-başı kapalı ayrımı asla yapmadık. Tam tersine böyle davrananların karşısına dikildik” dedi.

Gençlerimize ve Kadınlarımıza Güveniyorum

Referanduma değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Müsterih olun, rahat olun, devletin ve siyasetin özellikle zayıf şekilde inşa edilmiş yapısı içinden kendilerine gizli iktidar gücü devşirenlerin inşallah sonu geliyor. Eski Türkiye özlemiyle yanıp tutuşanlara, milletimiz ben inanıyorum ki 16 Nisan’da nihai tokadını vuracak, son sözünü söyleyecektir. Bu konuda iki kesime çok güveniyorum; birisi gençlerimiz, diğeri kadınlarımız” şeklinde konuştu.

Referandum Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şu anda Cumhurbaşkanıyım, 2019’un Ağustos’una kadar Cumhurbaşkanıyım. Hükümet 2019’un Kasım’ına kadar zaten hükümet. Şu anda bu süreç bu şekilde zaten devam edecek. Bizim bazı şeyler için telaşımız yok ama biz bir sistem değişikliğiyle ülkemize sıçrama yaptırtalım istiyoruz. Biz şu 14 sene içerisinde ne tür engellerle karşılaştığımızı gayet iyi biliyoruz. Ama diğerlerinin böyle bir durumu oldu mu? Yok. Onların dikili ağacı yok bu ülkede. Onlar çukur eşmekle meşgul, onlar yer altına konaklama yerleri yapmakla meşgul, onlar Hakkari’ye gidip başkalarının paçavralarıyla miting yapmakla meşgul, biz ise bayrağımızla yürümekle meşgulüz” ifadesini kullandı.

Taşeron Açıklaması.

Taşeron işçiler işle ilgili de açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Aynı şekilde işçiler ve taşeronlar konusunda sayın Başbakan’ın da ifade ettiği gibi talimatlar verildi. O süreci de yakından takip edeceğiz.” dedi.

Taşerona haberlerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  |  Ankara

DİSK Başkanı Kani Beko’dan Taşeron İşçilere Flaş Çağrı

Üyeleri başka olmak üzere tüm işçilere Hayır oyu vermeye çağıran DİSK Genel Başkanı Kani Beko açıklamasını şu ifadelerle tamamladı.

” Bu ülkeyi 15 yıldır yönetenlere oy verdiniz ya da vermediniz. Şimdi tercihiniz bir parti veya lider olmayacak. Toplumu kutuplaştıracak, meclisin, yargının ve hükümetin yetkilerini tek bir kişide toplayacak, işçi haklarına zarar verecek, ekonomiyi krizlerle karşı karşıya bırakacak bir rejim değişikliğini oylayacağız. İşçiler olarak daha önce hangi partiye oy vermiş olursak olalım, bu kez memleketimizi yönetenlere hep beraber bir uyarıda bulunma şansımız var. Bugüne kadar tek bir partide birleşemeyen işçiler, haklarını korumak için birleşip “hayır” diyerek güçlerini gösterebilir. Türkiye’nin işçiler için bir cehenneme dönüşmesine hep beraber hayır diyelim! Tek bir kişiye, tek bir imzayla sendikaları kapatma, grevleri yasaklama, kıdem tazminatını kaldırma, toplu iş sözleşmelerini askıya alma, “gerektiğinde” ücretleri dondurma yetkisi veren Anayasa’ya hayır diyelim. Dünyada ücretler açısından en alt sıralarda olmaya hayır diyelim! Dünyanın en uzun süre çalıştırılan işçileri olmaya hayır diyelim! İçinde işçilerin hakları olmayan Anayasa’ya hayır diyelim!Taşeron işçilerinin her seçimde kandırılmasına hayır diyelim!

15 yılda 17 bin işçinin iş cinayetine kurban edilmesine hayır diyelim. Kıdem tazminatımızın kaldırılması planlarına hayır diyelim. İş mahkemelerine başvuru hakkımızın ortadan kaldırılmasına hayır diyelim. Kiralık işçilik adı verilen köle ticaretine hayır diyelim.Grev yasaklarına, sendikalı olmanın önündeki engellere hayır diyelim.Biz borçlanarak yaşamakta zorlanırken, zorunlu BES kesintisine hayır diyelim.Kamunun birikimlerinin Varlık Fonu yoluyla, yok edilmemesi için hayır diyelim. Hangi partiye oy verirsek verelim, hangi lideri seversek sevelim, mesele işçilerin ve memleketin geleceği ise bu sefer hep beraber hayır diyelim.İşçiler olarak birleştiğimizde ne kadar güçlü olabildiğimizi, memleketi de dünyayı da yeniden kurabileceğimizi bir kez daha gösterelim. DİSK olarak memleketimizin geleceği için, emeğin hakları için sandığa gidip “hayır” demekle yetinmeyeceğimizi, işçilerin “hayır” yanıtını işyerlerinde, mahallelerde dayanışma içinde örgütleyeceğimizi ilan ediyoruz.

Basın toplantısının sonunda Başkanlık, Parlamenter Demokrasi ve Yarı Başkanlık sistemiyle yönetilen ülkelerde işçi haklarının karşılaştırıldığı bir rapor açıklandı. Raporda dünyada işçi haklarının en çok gelişmiş olduğu ülkelerin yüzde 84’ünün parlamenter demokrasi ile yönetildiği belirtildi.

Taşerona kadro gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN
Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

30 Ocak Pazartesi Bakanlar Kurulundan Taşeron Açıklaması Gelir mi? (Taşerona Kadro Ne Zaman?) Son Dakika

Kadro bekleyen taşeron işçilere müjdeli haber 30 Ocak günü yapılacak olan Bakanlar Kurulu toplantısında çıkar mı?

720 binden fazla taşeron işçinin sabırsızlıkla beklediği ve son günlerde sürekli olarak gelen açıklamalar ile gündemde tutulan taşerona kadro meselesinin artık sonuca erdirilmesi gerekiyor. Taşeron işçilerin ise gözü kulağı Hükümet yetkililerinden gelecek olan taşerona kadro açıklamasında.

30 Ocak Pazartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında düzenlenecek olan Bakanlar Kurulu toplantısında anayasa değişikliği ve terörle mücadelenin görüşülecek ilk konular olması bekleniyor. Ancak taşeron meselesin görüşülüp görüşülmeyeceği ise belirsizliğini koruyor. Taşeron işçiler, daha öncesinde yaptığı açıklama ile taşeron meselesinin 15 Temmuz davaları sonrasında çözüme kavuşturulacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kadro müjdesinin gelmesi istiyor.

Son olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan açıklamalarda, taşeron işçilerim kamuya alınmaları ile ilgili çalışmaların devam ettiği ve bu konunun referandumdan hemen sonra yapılması planlanan kamu çalışma reformu kapsamında değerlendirileceği belirtildi.

Referandum Ne Zaman?

Anayasa değişikliği için gidilecek olan referandumun Nisan ayının ilk ya da ikinci pazar gününde yapılması bekleniyor. Bu konu ile ilgili net açıklama Yüksek Seçim Kurulundan gelecek.

Kamu Çalışma Reformu Ne Zaman Yapılacak?

Taşeron işçilerin kamuya alınmasının ilk gündem konusu olacağı kamu çalışma reformunun ise referandumdan 1 veya 2 ay sonra yapılması bekleniyor.

Taşerona kadro gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

 Facebook Sayfası için TIKLAYINFacebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Referandumdan Sonra Taşerona Kadro Verilir mi? Taşeron İşçiler Kadro İçin Ne Kadar Bekleyecekler?

Kadro bekleyen 720 bin taşeron işçi, hükumetten konu ile ilgili bir açıklama yapılmasını bekliyor. Ancak henüz bu konuda net bir açıklama yapılmadı.

Türkiye gündeminde şu anda yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları bulunurken, gündemin baş konularından olan taşerona kadro meselesi ikinci planda kaldı. Bu konuda henüz somut bir adım atılmadı ancak 720 bin taşeron işçi ve aileleri artık konunun çözüme kavuşturulmasını istiyor.

Müezzinoğlu ‘Biraz Daha Sabredecekler’ Dedi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından taşerona kadro meselesi hakkında yapılan son açıklamalarda, çalışmaların devam ettiği, referandumun ardından kamu çalışma reformu planlandığını ve bu reform kapsamında taşeron işçilere öncelik verileceğini belirtti. Referandum sonrasında yapılması planlanan ve yapılmasının büyük önem arz ettiği açıklanan kamu çalışma reformu kapsamında düzenlenecek olan ilk çalışmalarda taşeron işçilere öncelik verileceği belirtildi.

Referandumdan Önce Zor

TBMM Genel Kurulu ve Hükumet yetkilileri ile Bakanlar ve Bürokratların anayasa değişikliği ve başkanlık sistemi üzerinde yoğunlaşması nedeniyle taşerona kadro başta olmak üzere birçok konu ikinci plana itilmiş durumda. Meclis’in şu andaki tek gündem maddesi olan anayasa değişikliğinin tamamlanmadan başka herhangi bir görüşmenin sağlanamayacağı gözler önündedir.

Referandumdan Son Kadro Verilir mi?

Geçtiğimi gün Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısının yaptığı son açıklamada anayasa görüşmelerinin planlandığı şekilde gitmesi durumunda referandumun Nisan ayının 2 si veya 9’unda yapılmasının ön görüldüğü belirtildi. Referandumdan sonra yapılacak olan kamu çalışma reformunun ise hazırlanma, görüşülme ve yürürlüğe konulma evreleri hesaba katılırsa bu reformun 2017 yılının ikinci yarısına kalma ihtimalinin yüksek bir ihtimal gibi göründüğü gözler önünde. Ancak yapılan açıklamalar, kamu çalışma reformu kapsamında taşeron meselesinin çözüme kavuşturulacağı yönünde.

Bu duruma ise taşeron işçiler tepkili ve temkinli yaklaşıyor. 2016 yılında verilecek denilen kadronun 2017’ye sarkması, acaba bu yılda geçen yıl gibi mi olur? sorusunu akıllara getiriyor.

Taşerona kadro gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN

Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara

Bakanlar Kurulunda Taşerona Kadro Meselesi Görüşülecek Mi? Taşeron İşçilerin Gözü Bakanlar Kurulunda

Haftanın her Pazartesi günü düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı için geri sayım başladı. Bugün düzenlenecek Bakanlar Kurulunda önemli kararlar alınması bekleniyor. Yıllardır beklenene taşerona kadro meselesinin bugün düzenlenecek Bakanlar Kurulu toplantısında ele alınıp alınmayacağı ise merak konusu.

720 bin taşeron işçinin kadroya alınmasını ön gören görüşmelerin artık nihayete erdirilmesi gerektiğini isteyen taşeron işçiler, gözünü bugün gerçekleşecek olan Bakanlar Kurulu toplantısına çevirdi. Artık bu konuda açıklamanın ötesine geçilmesini isteyen taşeron işçiler, somut bir adım bekliyor.

Son günlerde sürekli olarak gündemde tutulan ve Bakanlar başta olmak üzere siyasiler ile Sivil Toplum Kuruluşlarının sürekli olarak dile getirdiği taşerona kadro meselesinin, yapılan son açıklamalardan anlaşıldığı kadarıyla referandumdan sonrasına kaldığı anlaşılıyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu tarafından yapılan son açıklamalarda, referandum sonrasında kamuda bir çalışma reformu  planlandığını ve taşeron işçilerin bu kapsamda öncelikli olarak değerlendirileceği belirtildi. Bu açıklama sonrasında ise taşeron işçiler, referandumu beklemeye başladı.

Referandum Ne Zaman?

Anayasa değişikliğinin ilk tur görüşmeleri TBMM’de tamamlandı. İlk tur görüşmelerinin tamamlanmasının ardından en az 48 saat geçtikten sonra ikinci tur görüşmeleri başlayacak ve ikinci tur görüşmelerin anayasa maddeleri tek tek ve bir bütün olarak oylanacak. Maddeler yine kabul edilirse değişiklik onaylanmak üzere Cumhurbaşkanına gidecek. Cumhurbaşkanının onaylaması üzerine Resmi Gazetede yayımlanacak olan karar, Nisan ayı başlarında halk oylamasına gidecek ve geçerli oy sayısının yarısından fazla oy alan karar seçimi belirleyecek.

Nisan başı gibi yapılması planlanan referandumun siyasi tartışmaları ile bir iki hafta gündemde kalması bekleniyor. Kamuda çalışma reformunun ise Mayıs ve Haziran gibi gündeme gelmesi ve taşerona kadro meselesininde artık bir netlik kazanması bekleniyor.

Taşerona kadro gelişmelerinden anında haberdar olmak için Facebook sayfamızı beğenebilir ve grubumuza üye olabilirsiniz.

Facebook Sayfası için TIKLAYIN

Facebook Grubu için TIKLAYIN

5haber.com  | Ankara