Kategori arşivi: Kamu Haberleri

Döviz ve Altın İşlemlerinde Vergi Arttırıldı

Türkiye’de son günlerde Doların 7’TL yi geçmesi üzerine Ekonomide yeni önemler alınmaya başlandı ve Altın,Döviz alımı gibi işlemlerde vergi arttırıldı.

Döviz ve altın alım satımında uygulanan vergi oranları artırıldı. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, kambiyo işlemlerinde uygulanan Banka Sigorta ve Muamele Vergisi (BSMV) oranı binde 2’den yüzde 1’e çıkarıldı.

Yeni vergi oranlarının yürürlüğe girmesiyle birlikte 100 ABD Doları alacak bir kişi, 1 ABD Doları vergi ödeyecek.

Cumhurbaşkanlığı’nın elinde döviz alım satımında geçerli olan BSMV’yi yüzde 2’ye kadar çıkarma yetkisi bulunuyor.

Daha önce kambiyo işlemi olarak değerlendirilmeyen altın işlemleri de geçen hafta bu kapsama alınmış ve binde 2’lik vergiye tabi hale getirilmişti. Resmi Gazete’de yayımlanan son kararla birlikte bankalarda açılan altın hesaplarında da alım satım vergi oranı yüzde 1’e yükseltildi.

Bunun üzerine bu durum Türkiye’de Ekonomistlerde tepkiye sebep oldu.

Türkiye’de Piyasa Kontrolünün amaçlandığını ve uzun vadede Türkiye’nin imajı için olumsuz etki yapacağını dile getirdiler.

Kamu Çalışanları 24 Nisan’da idari izinli sayılacak

Cumhurbaşkanlığı  tarafından duyurulan açıklamada Kamu Kurum ve Kuruluşlarındaki tüm çalışanların 24 Nisan Cuma günü izinli olacağı açıklandı.

Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı ” Hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurmak kaydıyla kamu çalışanları 24 Nisan 2020 cuma günü idari  izinli olacak.

4 gün sokağa çıkma yasağı olması durumu ile 27 Nisan pazartesi saat 00.00’da sona erecek sokağa çıkma yasağının ardından 24 Nisan’da kamu çalışanlarının işe gidip gitmeyeceği merak ediliyordu.

Yapılan açıklamaya göre 24 Nisan’da kamu çalışanlarının izinli olacağı açıklandı.

Hangi Ürünlere Ek gümrük Vergisi Geldi ?

Bazı ürünlere ek gümrük vergisi gelmesi ile ilgili karar Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, kauçuk iplikler, tutkallar, plastik plaka/levhalar, demir veya çelikten vidalar, plastik ve metal düğmeler, bazı kaynak telleri, kağıt kesme makinaları, hava perdeleri, transformatörler, redresörler, sesli işaret cihazları, kesintisiz güç kaynakları, hoparlörler, röleler, multimetreler, saatler, kronometreler, aydınlatma cihazları aksam ve parçaları, hidrolik presler, video oyun konsolları, bayram ve karnaval eşyası, sirk eşyası, çıtçıtlar ve bunların aksamları, golf sopaları ve açık hava oyunlarına mahsus eşyaya ilave gümrük vergisi uygulanması kararlaştırıldı.

Söz konusu ilave gümrük vergisi oranları ürünlere göre yüzde 5 ile yüzde 50 arasında değişecek.

Öte yandan, başka bir Cumhurbaşkanlığı Kararı’yla da gelişmekte olan ülkelerden tekstil ve konfeksiyon ürünleri ithalatında düşük oranda uygulanan ilave gümrük vergileri diğer ülkelerin seviyesine çıkarıldı.

Yapılan düzenleme ile  yerli üreticilerin desteklenmesi ve istihdamın korunması amaçlanıyor.

18 Bin Sağlık personeli Alımı 30 Nisan’a Ertelendi

18 Bin sözleşmeli Sağlık Personelinin alınacağını duyuran sağlık Bakanı Fahrettin Koca KPSS puanına göre Bakanlığın çeşitli birimlerine alım yapılacak personellerin ÖSYM  tarafından merkezi yerleştirme sonucu istihdam edileceğini aktarmıştı. Bakanlık tarafından yayınlanan 18 Bin sağlık personeli alımının 30 Nisan’a ertelendiği duyuruldu.

Tarım Bakanlığı’ndan personel atama müjdesi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli sosyal medyadan 2 bin 153 kadronun hangi tarihlerde yapılacağını açıkladı. Orman bakanlığına daha önce alınacağı belirtilen 2 bin 153 kadroya ilişkin alımlar yapılacak.

Bakan Bekir Pakdemirli “Genç kardeşlerimin merakla beklediği bir atama müjdesi” diyerek atama haberi verdi.

“2 bin 153 kadrodan oluşan personel alım yerleştirmesini 15 – 22 mayıs 2020 tarihlerinde ÖSYM üzerinden alım yapıyoruz” diye belirtti.

İşte ataması yapılacak branşlardan yapılacak alımlar.

790 Veteriner Hekim

699 Ziraat mühendisi

363 Gıda Mühendisi

101 Su ürünleri mühendisi

11 Veteriner sağlık Teknikeri

189 sağlık Teknikeri Ataması yapılacaktır.

Ülkemize Bakanlığımıza Hayırlı olsun dedi.

 

 

Sağlık Bakanlığı sürekli işçi alımı yapacak

Sağlık Bakanlığı toplam 14 bin işçi alımı yapacağını açıkladı. Bakanlık personeline 32 alımın 14 bini sürekli işçi 18 bini sağlık personeli olacaktır.

Sağlık Bakanlığı sürekli işçi alımı başvurusu İŞKUR üzerinden veya e- Devlet üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Başvuru için İŞKUR’a kaydınızı yapmalısınız.

sağlık Bakanlığı istihdam edilecek sağlık personellerinin alımının yapılacağı başvuru tarihleri 26 mart 1 nisan tarihleri arasında yapılacaktır. Başvurular İŞKUR üzerinden yapılacaktır.

Sağlık Bakanlığının personel alımı yapılacak branşları

11000’i Hemşire , 1600’ü Ebe , 4.687’si Sağlık Teknisyeni , Sağlık Teknikeri olmak üzere Biyoloğ, Psikoloğ , Sosyal Çalışmacı, Odyoloğ, Çocuk gelişimcisi, Diyetisyen, Fizyoterapist, İş ve uğraşı terapisti, Perfüzyonist  ve Sağlık Fizikçisi Sağlık meslek mensubu alınacak.

Bunun yanında 14 000 temizlik hizmetleri ,koruma ve güvenlik hizmetleri , ve klinik destek elemanı alımı yapılacaktır.

 

Sağlık Personeline 3 aylık ek ödeme Resmi Gazete’de yayımlandı

1 mart 2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 3 ay süreyle yer ve personel yönünden kapsamı ve oranı ilgili Bakan tarafından belirlenmek kaydıyla, yönetmelikle belirlenen esaslara tabi olmaksızın personele ek ödeme yapılabilecek. Bu şekilde ödeme tutarı toplamı mesai içi tavan ek ödeme tutarını geçmeyecek.

Sağlık Bakanı fahrettin Koca koronavirüse karşı alınan önlemler doğrultusunda sağlık personellerine ek ödeme yapılacağını duyurdu. Ek ödeme ile ilgili karar resmi gazete de yayımlandı.

3 ay boyunca  sağlık çalışanlarına ödenecek olan ek ödeme tutarı belli oldu.

Doktor 1/4 1625 Lira

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri 1/4 1625 Lira

Ön Lisans  1260 Lira

Lise 2/3 505 Lira

Sağlık personeline ödemeler 1 mart 2020 itibariyle geçerli olmak üzere 3 aylık ek ödeme verilecektir.

Yeni genelge yayımlandı! Kamu çalışanlarına esnek çalışma başlayacak

Koronavirüs kapsamında kamuda çalışanlara yönelik ilave tedbirler alındı. Cumhurbaşkanı imzasıyla kamu çalışanlarına yönelik ilave tedbirler alınan genelge yayınlandı. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemi kullanılacak.

Genelgeye göre;

Salgının ülkemizde yayılımının en aza indirilmesi amacıyla ihtiyacı karşılayacak kadar personelin bulundurulması şartıyla:

Çalıştırılma biçimine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanabilir. Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izin sayılanlar bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılırlar. Uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar ile görev yerinde çalışanlar hizmetin yürütülmesi sorumluluğu  açısından eşittir. Uzaktan ve dönüşümlü çalışanlar ile idari izinli sayılanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklıdır.

İdari izinliler uzaktan veya dönüşümlü çalışanlar amirlerinin izni dışında görev mahallerinden ayrılamazlar ve hizmetine ihtiyaç duyulanlar çağırıldıkları anda görevine dönmek zorundadır.

Daha önce covıd – 19 kapsamında idari izinli sayılanlar yeni bir karar alınıncaya kadar izinli sayılacaklar. Yıllık veya mazeret izni kullanabilecekleri belirtilen çalışanlarda bu genelge kapsamında belirlenecek usul ve esaslar dahilinde idari izinli sayılabileceklerdir.

 

Sağlık Bakanlığına alınma kriterinde değişikliğe gidildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi gazete’de yayımlanan kamu kurum ve kuruluşlarına işçi alınmasında uygulanacak usul ve esaslar hakkındaki yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile sağlık bakanlığında istihdam edilecek işçilere yönelik düzenleme yapıldı.

2020 yılı içinde sağlık bakanlığında istihdam edilmek üzere temizlik hizmetleri, güvenlik ve koruma hizmetleri ile bakım ve onarım hizmetleri için alınacak işçiler, sınava tabi tutulmaksızın doğrudan noter kurasıyla belirlenebilir.

Bu durumda öncelikler de dahil olmak üzere talep şartlarına uygun tüm başvuru sahipleri arasından açık iş sayısı kadar asıl ve asıl sayı kadar yedek aday kura ile belirlenir. Sağlık Bakanlığın’da yapılacak değerlendirme netice ,asıl adaylardan gerekli şartları taşımayanların yerine sırası ile aranan şartları haiz yedek adaylar işe alınacak.